23 Temmuz 2024
Genel

Araba Nasıl Sürülür?

Günümüz koşullarında hastalıklardan ve hatta savaşlardan bile daha çok sayıda ölüme sebep olan etkenlerin başında gelmektedir araba kazaları. Otomobillerle imtihanımız 1886 yılında Almanya’da başlamış ve bu hikâyenin yazarı da Alman bilim adamı Karl Benz olmuştur.

Araba Nasıl Sürülür?

İngiltere’de gerçekleşen ilk trafik kazası olduğunda koca ülkede aslında sadece iki otomobil vardır. Bu ilginç ve trajikomik bilginin yanı sıra gün geçtikçe artan araç sayısı ile beraber trafik kazaları da acı kayıplara yol açmaya devam etmektedir.

Kendimiz ya da sevdiklerimiz adına üzücü bir olay yaşamamak için araba sürme konusunda her bireyin yetkin hale gelmesi gerekmektedir. Bunun için ehliyet almadan önce ehliyet kursunun bireylere sunduğu araba sürme teknikleri ve uygulamaları yanı sıra eğer yeterli değil ise uzman birisinden gerekli desteği de almak gerekir.

Araba Nasıl Çalıştırılır?

Yine de uygulama kısmına geçmeden önce herkesin teorik bilgi ile de kendini donatması gerekmektedir. Peki, gelelim araba nasıl çalıştırılır ve sürülür sorusuna. Otomobil koltuğuna ilk olarak oturduğunuzda yapmanız gereken şey aynaları ve koltuğu kendinize göre ayarlamak olmalıdır. Sonrasında da sürüş esnasında da devam ettirmek üzere emniyet kemerini takmanız gerekir.

Şimdi sıra arabayı çalıştırmada. İlk olarak vitesin boşta olduğundan emin olum. Bu şu anlama gelir; vites tam ortada ve hafif sağa sola hareket edebilir vaziyette olmalıdır. Sonra kontak anahtarının üç aşama ileri manevrasından ikisini gerçekleştirecek şekilde ileri doğru itiniz. Beş saniye bekledikten sonra bir tık daha çevirerek arabayı çalıştırmış olursunuz.

Araba Nasıl Sürülür? 2

Sonra debriyaja basılı tutarak vitesi birinci vites konumuna getiriniz. Şimdi ise hassas olan adıma geldik. Direksiyon hakimiyetini kaybetmeden hafifçe gaza basarken debriyajdan ayağımızı yavaş yavaş çekeriz. Bu iki hareketi aynı anda ve uyum içerisinde gerçekleştirirseniz arabayı çalıştırmış ve hatta kaldırmış olursunuz. Sizlere araba nasıl sürülür resimli anlatım sunmanın verdiği hazla herkese keyifli sürüşler diliyoruz.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video