25 Temmuz 2024
Sağlık

Bebeğin Sağlıklı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Anne adayları hamilelik sürecinin başlaması ile birlikte hem fiziksel hem de psikolojik olarak bir çok konuda zorluklar çekmektedir. Hamileliğin fiziksel olarak verdiği ağrı ve değişimler çok fazla  yorucu olmasa da psikolojik olarak annenin kendini hazırlama süreci, merak ettiği konular, bebeğin durumu ile ilgili endişeleri oldukça yorucu olmaktadır.

Anne adayı bebeğinin olacağını hissettiği andan itibaren bebeğin cinsiyeti, sağlığı ve kendisini bekleyen sürece ilişkin sürekli bir düşünce içerisinde olurlar. Bu konulardan en önemlisi tabii ki bebeğin sağlığıdır. Hamileyken bebeğimin sağlıklı olduğunu nasıl anlarım diye düşünen annelerin sayısı  çok fazladır.

Günümüz teknolojileri her alanda olduğu gibi bebek sağlığını öğrenme konusunda da bizimle el ele çalışmaktadır. Bebeğin hareketlerine bakarak kendi kendinize de bebeğinizin sağlığı hakkında bir fikir edinebileceğiniz gibi doktorunuzun uygulayacağı testler ile bebeğin sağlıklı olup olmadığı konusunda kesin bilgiler edinebilirsiniz.

Anne karnında sağlıklı bebek nasıl anlaşılır diye düşünenler için yapılabilecek testleri paylaşıyoruz.

Bebeğin Sağlıklı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Doktorların uyguladığı bir takım testler ile anne karnında ki bebeğin sağlıklı bir gelişim süreci yaşayıp yaşamadığı tespit edilmektedir. Bu testler ay ay embriyo gelişimini anne karnında takip etmektedirler. Bu noktada anne adaylarına düşen bebeğinin hareketlerini takip etmek ve eğer bir terslik hissederse  hemen doktoruna giderek gerekli test ve kontrolleri yaptırmaktır.

Bebeğin Sağlıklı Olduğu Nasıl Anlaşılır?

Örneğin, anne karnında bebeğin beslenme sıkıntısı çekmesi bebeğin enerji kaybına yol açar ve buda bebeğin hareketlerinin kısıtlanmasına sebep olur. Anne adayı bebeğinin günlük hareket düzenini az çok bilir. Böyle bir durumda bebekte sorun olduğunu hisseder ve hemen doktoruna başvurması gerekmektedir.

Anne adayının bebeğin hareketlerinin başladığı dönemden sonra yaşadığı izlenimler bebek sağlığını ve gelişimini takip etmedeki en önemli noktalardır. Anne bebeğin hareketlerinde meydana gelen değişimlerde bir sorun hissederse ihmal edilmeden doktoruna bilgi vermelidir.

Bebekte sorun olduğu nasıl anlaşılır diye endişe edenler bu hareketleri izleyerek fikir sahibi olabilirler.

Bebeğin sağlığı ile ilgili göstergelerden biride yapılan ultrasonografidir. Anne karnındaki bebeğin ultrasonografi sırasında bebeğe giden kordon veya bebeğin vücudunun çeşitli bölmelerindeki kan akışlarında direnç ve hacim ilişkilerine bakılarakta sağlığı hakkında bilgi sahibi olunmaktadır.

Bebeğin Sağlıklı Olduğu Nasıl Anlaşılır? 1

Bebeğin büyümesinde veya gelişiminde bir sorun varsa, bebeğin suyunda azalma ve anne karnında iyi olup olmadığı bu yöntemle tespit edilebilir. Hamileyken bebeğimin sağlıklı olduğunu nasıl anlarım diye düşünenler için yapılabilecek testlerin listesini de paylaşarak, endişe edilecek bir durumun olmadığını, günümüz koşullarında bebeğin her anının kontrol altında olabileceğini belirtmek isteriz.

Hamilelikte Bebeğin Sağlıklı Olduğu Hangi Tetkiklerle Anlaşılır

Anne karnında sağlıklı bebek nasıl anlaşılır sorusuna en net cevaplar aşağıdaki testler ile verilmektedir. Bebeğinizin aylık kontrollerini yapan doktorunuz ihtiyaç duyduğu testleri yaparak size durumunuz ile ilgili bilgi verecektir.

Hamilelikte Bebeğin Sağlıklı Olduğu Hangi Tetkiklerle Anlaşılır

Yine sizin bebeğinizle alakalı ters giden bir şeyler olduğunu hissetmeniz durumunda da dotorunuza müracaat etmeniz halinde gerekli testler mutlaka yapılacaktır.

Bebeğin sağlıklı olup olmadığına ilişkin veriler üçlü tarama testleri, idrar ve kan testleri, enfeksiyon tarama testleri, Down sendromu tarama testi, ikili test, doppler ultrasonografi, kan biyokimyası, TSH (tiroid hormonu) ölçümü, kilo ölçümü gibi daha pek çok test ve tahlil ile daha anne karnındayken takip edilebilmektedir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video