12 Temmuz 2024
Anne ve Çocuk

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Hastalıklar özellikle bebeklerde ve çocuklarda ciddi anlamda zor geçirilir. Genç ve yetişkin bireyler kendilerine bakabilir, sorunun kaynağını bularak çözümler getirebilirler. Ancak çocuklar ve bebekler hasta olduklarında ellerinden huysuzlanmak dışında hiçbir şey gelmez.

Geçirdikleri hastalığa bağlı olarak gelişen burun tıkanıklığı, burun akıntısı hastalığı asıl zorlaştıran noktalardır. Bir bebeğin burun tıkanıklığı olması anne ve babasını telaşa sürekler. Bebeği de olduğundan daha huysuz hale getirir.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Çoğu bebek hastayken rahatça uyuyamaz. Kendi uyuyamadığı gibi etrafındakileri de uyutmaz ve tüm gece ağlar. Tüm bunları bilen anneler ve babalar bebeği rahatsız eden şeyler için çözümler ararlar. Bebeği biraz da olsa rahatlatmak isterler.

Bebeklerde burun tıkanıklığı durumunda neler yapılmalıdır? 6 aylık bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl geçer? Bebeklerde burun tıkanıklığı nasıl geçer bitkisel yöntemler nelerdir? Yeni doğan bebeklerden burun tıkanıklığı nasıl geçer?

Burun tıkanıklığı bebeklerde büyük bir telaş yaratır. Aynı telaş anne ve babalarda da vardır. Bu durumun olabildiğince kısa sürmesi için bebek için yapılacaklar dikkatlice araştırılmalıdır. Bebeğin kısa sürede iyileşmesi iki çeşit tedavi ile gerçekleşir. İlk tedavi bebeğin bulunduğu odayı ve ortamı düzeltmektir. İkinci tedavi ise rahatsızlığına yönelik hareketlerde bulunmaktadır.

Hasta bir bireyde, bebek veya çocuk olması fark etmez; iyileşme süresinin hızlandırılması için sıvı tüketimine dikkat edilmelidir. Bu kural aslında tüm insanlarda geçerlidir. Vücuda sıvı takviyesi yapılması vücudun daha kolay savaşmasını sağlar. Gerek su içirerek gerekse de çorba içirilerek sıvı alınmalıdır.

Hasta bir bebeğin kaldığı oda çok önemlidir. Kuru havalar burun tıkanıklığına yol açar. Mevsim geçişleri bu durumun en çok görüldüğü dönemlerdir. Hasta bir bireyde burun tıkanıklığının geçmesini destekleyecek olan şey hastanın bulunduğu ortamı nemlendirmektedir.

Bebeklerde direk bir etki ile tedavi yöntemi birkaç tanedir. Asıl tedavi bebeğin bulunduğu ortamı ve şartları iyileştirmektir. Bebeğin bulunduğu odanın nemli olması hastalığa karşı durabilmesini kolaylaştırır.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? 1

Bebekler, burunları tıkalı olduğu için yatma konusunda rahatsızdırlar. Çoğu bebek uyumaz. Bebeklerin rahatça uyuyabilmelerini sağlayabilmek için yatak eğimini ayarlayabilmek çok önemlidir. Yatağın eğimi, bebeğin yatırılışı özellikle hasta olduğu dönemde özellikle dikkat edilmesi gereken durumlardır.

Bebeklerde bebeğin burun tıkanıklığına yönelik birkaç tedavi ancak bulunur. Büyük bir bireyin yapabileceği gibi tuzlu su tedavisinin etkin olması, bebeklerde çok zordur. Burnun tuzlu su ile temizlenmesi gerekir. Bu işlem yetişkinlerde işe yarayabilir. Bebeklere uygulanması spreyler ile olur. Bebeğiniz bu işlemi her yaptığınızda ağlayabilir. Ancak bu ona zarar verdiğiniz göstermez. Elbette tuzlu suyu fazlası zarardır, tahrişe neden olur. Ancak burun içlerine birer fıs sıkılması bebeğin solunumunu rahatlatacaktır.

Burun tıkanıklıkları için bilinen en etkili yol buhar makineleridir. Buhar makineleri odayı nemlendirecek şekilde tasarlanabilirler. Bunun yanı sıra maske takılarak bireysel olarak kullanılabilirler. Bir bebeğe bir şey koklatmak oldukça zor olacaktır.

Bebeklerde Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? 2

Buhar makineleri bu işi bir nebze kolaylaştıracaktır. Solunum yollarını açacak özel solüsyonlar bulunur. Buhar makineleri bu sıvı solüsyonları gaz halinde maskeye verir. Maske bebeğin yüzüne ve burnuna dikkatlice tutulduğu taktirde birkaç dakika içerisinde bile etkisini gösterecektir. Neredeyse her bebek maskeden hava gelmesi karşısında ağlayacak ve bu işleme karşı duracaktır. Bu yaptığınızın ona ciddi anlamda fayda sağlayacağını düşünerek işlemi sürdürmelisiniz.

Yeni doğan ve birkaç aylık bebeklerde de buhar makinesi ile tedavi önerilir. Bu durum sizi çok fazla ürkütüyorsa acil servislere başvurabilir ve oradaki doktorlardan yardım alabilirsiniz. Bu şekilde yanlış bir şey yapmaktan kaçınmış olursunuz.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video