24 Temmuz 2024
Sağlık

Burun Kanaması Neden Olur?

Burun kanaması, her yaştan insanda telaş yaratır. Normal bir günde herhangi bir şekilde kan gelmemesi, yanlış bir şeyler olduğunun hissini vermektedir. Burun kanamaları, birkaç saniye ile on saniyeye kadar sürmektedir. On saniyenin ardından genellikle gerekli önlemler alınarak kanama durdurulur. Peki, ani burun kanaması neden olur? Sürekli burun kanaması neden olur? Uyurken burun kanaması neden olur? Genel olarak burun kanaması nedenleri nelerdir?

Burun Kanaması Neden Olur?

Burun kanaması pek çok sebebe bağlı olarak ortaya çıkabilir. Burundan kan gelmesi durumunda herkes olayı ciddiye bindirir. Kanamanın nedeni belirlenmedikçe kimsenin içi rahat etmez. Kanamaya neden olabilecek genel şeyler bilinirse, bu nedenler uzak durmak sizi kurtarabilir. Burun kanamasını durdurmak için bildikleriniz işe yarayabilir.

Hasta olduğunuz günlerde çok fazla sümkürmeye bağlı olarak burnunuz tahriş olabilir. Bu tahriş hem burnunuzun içerisinde hem de dışarısında olur. Sık sık sümkürmek, bir süre sonra peçetenizde kan görmenize neden olabilir. Bu kanamanın nedeni çatlayan kan damarlarıdır.

Bunun önüne geçebilmek için sert bir şekilde sümkürmemelisiniz. Burnunuzu temizlemeniz gerektiğinde peçete ile de su ile temizlemek hem burnunuzun kuruması engeller, hem de damarların çatlamasına engel olur.

Özellikle mevsim geçişlerinde havanın kuru olması nedeniyle her insanda yer yer burun kanamaları görülebilir. Havanın farklılığına bağlı olarak burnunuzda sprey kullanmak, krem kullanmak burnunuzun kanamasından sizi kurtarabilir.

Burun kanamasının en sık görülen nedenlerinden bir tanesi de burna darbe almaktır. Burna alınan herhangi bir darbe basınca bağlı olarak zedelenme ve kanama ile sonuçlanır. Böyle durumlarda ciddi bir hasar olup olmadığı doktor tarafından kontrol edilmelidir.

Hiç fark edilmeden burun kanamasına neden olunabilir. Burnunuzu karıştırmak, kimi zaman sümküremediğiniz durumlarda sizi kurtarabilir ancak burnunuzun kanamasına da neden olabilir. Özellikle deriye yapışan partikülleri kopması için iyice çekiştirmek, kılların da kopmasına neden olur. Peçete ile kontrol edildiğinde kanadığı görülebilir. Bu durumun önüne geçmenin tek yolu burnunuza karşı nazik olmaktır. Burna yabancı bir cisim sokulması asla önerilmemektedir. Burna sokulabilecek herhangi bir şey burna muhtemelen zarar vermeden çıkmayacaktır.

Burun Kanaması Neden Olur? 1

Bazı hormonal nedenler burun kanamasına neden olabilir. Bunun en büyük örneği hamileliklerdir. Hamilelerin kan miktarları zaman içerisinde artar. Burun kanamaları çok sık görülür. Bunun farkında olmayan hamile kadınlar büyük telaşa kapılabilirler. İçleri rahat edecekse elbette doktorlarına danışmamalılardır. Ancak doktorlarına ulaşamıyorlarsa bu durumun normal görülebileceğini akıllarından çıkarmamalılardır.

Tedavi amacı güden pek çok ilaç vücudunuza zarar vererek vücudunuza terk eder. Kullandığınız ilaçlar da burun kanamasına neden olabilmektedir. Kullanacağız bu ilaçlar genellikle burun spreyleridir. Bunun yanı sıra bazı aspirinler de bu etkiyi gösterebilir. Uzun süredir kullandığınız ilaçlar varsa, bu ilaçların yan etkileri gözden geçirilmelidir. İlaç bırakılmalı ancak bundan önce doktorunuzla görüşülmelidir.

Burun kanaması denince akla gelen diğer seçenekler kan pıhtılaşması ve haliyle de potasyumun eksikliğidir. Potasyum ile kanın pıhtılaşması ilişkilidir. Potasyum kanın pıhtılaşmasına yardımcıdır. Kanın pıhtılaşamadığı durumlarda kanamalar görmek son derece normaldir.

Burun Kanaması Neden Olur? 3

Kanın pıhtılaşması ile ilgili problemleri olan kişilerde burun hiçbir şeye bağlı olmadan kanar. Gece uyurken veya ansızın burun kanaması ile karşılaşılması doğaldır. Potasyum eksikliğinde kan pıhtılaşamaz, buna bağlı olarak burun kanaması gibi pek çok sonuç ortaya çıkar.

Burun kanaması çok ciddi nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaz. Burnun kanadığı durumlarda ilk önce yukarıdaki ihtimaller değerlendirilirse yersiz telaştan kurtulursunuz. Yukarıdaki hiçbir şeyden şüphelenmiyorsanız, telaş yapmayın doktorunuza danışarak bu durumdan kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video