24 Temmuz 2024
Anne ve Çocuk

Bebeklerde Normal Kilo Nasıl Anlaşılır?

Bebeklerde normal kilo nasıl anlaşılır, normal bir doğumla gerçekleşen bebeğin kilosu yaklaşık olarak 3,3.5 kg arasında olmalıdır. Ancak bu oran özel durumlara göre değişiklikler gösterebilir. Bir bebek yaşamının 10. gününe ulaştığı zaman bebek doğum tartısına ulaşmış olur.

Bundan sonra bebeğin beslenmesiyle doğru orantılı olarak doğum tartısı artar. Bu nedenle bebeğin düzenli olarak tartılması ve kilosunun ölçülmesi gerekir.

Bebeklerde Normal Kilo Nasıl Anlaşılır?

Bebek ilk 6 ayda, günde 20-30 gr. haftada 150-250 gr. ayda 600-900 gr. kadar artış göstermelidir. Bebek yaşamının beşinci ayına geldiği zaman yaklaşık olarak doğum tartısının iki katına ulaşır. Diğer 6.ayında büyümesi yavaşlar, günlük artışı 15-20 gr. haftada 100-150 gr. ayda 400-600 gr’a kadar düşer. Bir yaşındaki ki bir bebeğin tartısı, doğum tartısının 3 katına kadar ulaşır.

Normal bir doğumla gerçekleşmiş bir bebeğin boyu yaklaşık olarak 48-55 cm’dir. İlk 3 Ayda bebeğin boyu 10 cm, 6. ayında 7 cm, 9. ayda 5 cm, 12. ayda 3 cm kadar uzar. Yani bir yaşına kadar gelmiş bir bebek doğduğu zaman ki boyunun %50’si kadar uzayarak yaklaşık olarak 75 cm olur.

Bebeklerde Boy Gelişimi: Yeni doğan çocuğun ortalama boy uzunluğu 50 cm kadardır. Bu bazen birkaç cm fazla, bazense birkaç cm az olabilir. Özellikle kız çocukları erkek çocuklara göre birkaç cm kadar kısa doğabilirler, bu normaldir. Süt çocuğu bir yılın sonuna doğru yaklaşık 75 cm boyuna ulaşır.

İkinci yılda ise boyu yaklaşık olarak 80 cm olur. 2 ile 6 yaş arasında ki çocuk süt çocukluğu dönemini geride bırakmış demektir. Büyümesi yavaşlar, yılda 5-8 cm kadar uzar. Boyu da ortalama 90 ile 100 cm arasında olur. Burada önemli olan ise kilo ve boyun oranıdır.

Bebeklerde Normal Kilo Nasıl Anlaşılır? 2

Bebeklerde Kilo Gelişimi: Bir bebeğin gelişip gelişmediğini kilosuna bakarak öğrenebilirsiniz. Annenin iyi beslenmemesi, kötü alışkanlıkları olması, bebeğin ilk çocuk olması, bebeğin kız olması, , doğumda ki kilosunun az olmasında ki etkenlerdir. Yeni doğmuş bir çocuğun ortalama kilosu 3-3,5 kilogramdır.

Yeni doğmuş bir bebek su kaybı ve şişliklerin inmesinden dolayı kilo verebilir. 10 gün civarında ise eski kilosuna ulaşır. Eğer bebeği anne sütü ile beslersek 1-1,5 kg civarında kilo aldığını görebiliriz. Bebek ne kadar küçükse o kadar çok kilo alır. Bebek büyüdükçe kilo alma hızı gittikçe düşer.

Bebeklerde Normal Kilo Nasıl Anlaşılır? 3

İlk 5. ayda doğum da ki kilosunun 2 katı, 1. yaşında 3 katı, 2. yaşında dört katı ağırlığa ulaşır ve çocuk 2. yaşından itibaren ergenlik dönemine kadar her yıl 2-2,5 kilo almaya devam eder.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video