19 Temmuz 2024
Anne ve Çocuk

Meyve Ve Sebze Bebeğe Nasıl Verilmelidir?

Meyve ve sebzeler bebeğe nasıl verilmeli sorusuna öncelik olarak şöyle denebilir eğer ek gıda vermeye başladıysak vermeniz gereken ilk yiyecek meyveler olmalıdır. İlk altı ay boyunca bebek anne sütü beslenmelidir altı aydan sonra bebek henüz katı gıdaları tüketemeyeceği için: meyve ve sebzeleri püre halinde bebeğe yedirmek daha uygundur.

Meyve Ve Sebze Bebeğe Nasıl Verilmelidir?

Başka bir seçenek ise; meyve ve sebzelerin suyunu sıkarak bebeğe verebilirsiniz. Katı halde kesinlikle tüketmesine izin vermeyin verdiğiniz meyve ve sebzelerin fazla olmamasına dikkat edin, midesi küçük olduğu için ona fazla gelebilir.

Hazımsızlığa ve huysuzluğa yol açar sebze püresine tuz koyulmamalıdır, hazırladığınız sebze püresinde havuç ve patatesi mutlaka bulundurun. Bu aylarda en az alerjik meyve ve sebzeleri kullandığınıza emin olmalısınız.

Sadece Sebze Ve Meyve İle Beslemek Bebeğe Zarar Verir Mi?

Her şeyin fazlası zarardır. Siz her zaman aynı şeyi yemekten sıkılırsınız oda aynı şekildedir her zaman aynı gıdalarla beslemeyin, sürekli lapa vermeniz bebekte kabızlığa yol açar. Bunun dışında yoğurt verebilirsiniz meyveli yoğurtlar. Yoğurt mümkünse ev yapımı olmalıdır Meyveler yoğurda girmeden önce robottan geçirilmelidir çünkü çiğneyemezler aynı zamanda sebze çorbaları da yapabilirsiniz.

Meyve Ve Sebzeleri Ek Olarak Nasıl Kullanabiliriz?

Yaptığınız muhallebi ve mamaların içine meyve koyabilirsiniz yaptığınız yiyeceklerde şeker bulundurmayın meyvelerin şekeri yetecektir sebzeler içinde geçerli kendiniz için yaptığınız yiyeceklerden ona vermeyin çok baharatlı gelebilir hazımsızlığa yol açar kendi yaptığınız mamaları kullanmaya dikkat edin.

Meyve Ve Sebzeleri Ek Olarak Nasıl Kullanabiliriz?

Sadece sebze ve meyve yiyerek demir almak mümkün değildir. Bunun için bitkisel kaynaklı demirler hayvansal kaynaklı demirlere göre vücut tarafından daha zor emilir. Nedeni ise bitkisel kaynaklı demirlerde bulunan asit oksididir bu durumu önlemek için sebzeleri et suyu ile haşlamalısınız kemik suyu ile haşlamak ta aynı sonucu verecektedir.

Gerekmediği halde vitaminli yiyecekler vermeyiniz fazla vitamin bebekte bulantı, kusma, karın ağrısı, karaciğer bozukluğu, sinirsel problemlere yol açmaktadır.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video