13 Temmuz 2024
Sağlık

Beyin Kanaması Nasıl Anlaşılır? Beyin Kanaması Belirtileri

Beyin kanaması, sadece telaffuz ettiğimizde bile bizi ürküten son derece ciddi bir problemdir. Halk arasında “inme” de denilen beyin kanamaları birbirinden farklı sebeplerle ortaya çıkar. Beyin zarları arasındaki, beyin içindeki ve kafatası ile saçlı deri arasındaki kanamaların tümü beyin kanaması kapsamına girer. Beyin kanamalarının hepsi ileri derecede tedavi gerektirmeyebilir.

Beyin kanamaları travmatik yani kaza ve yaralanmalara bağlı olarak meydana gelebildiği gibi travma dışı sebeplerle yani kendiliğinden de gelişebilmektedir. Beyin kanamaları “epidural” yani dış beyin zarı ile kemik arasında, “subdural” yani dış beyin zarı ile orta beyin zarı arasında, subaraknoid orta beyin zarı ile iç beyin zarı arasında; intraserebral yani beyin dokusu içinde, intraventriküler yani beyinde bulunan su havuzcuklarında gerçekleşebilir. Travmaya bağlı gelişen beyin kanamaları bu 5 değişik bölgenin herhangi bir yerinde yahut birkaç yerinde oluşabilmektedir.  Kendiliğinden meydana gelen beyin kanamaları ise daha çok beyin zarı ile beyin arasında yani subaraknoid yahut beyin içinde yani intraserebral olarak meydana gelir. Subaraknoid kanamalar daha çok beyin damarlarındaki baloncuğun yırtılması yani anevrizması neticesinde ortaya çıkar. Beyin dokusunun içinde olan yani intraserebral kanamalar ise daha çok yüksek tansiyona bağlı olarak gelişir. Bununla birlikte anevrizma yani damar baloncuğu yahut yumağı, beyin tümörleri, kan sulandırıcı ilaç kullanımları ve ilerleyen yaşla ortaya çıkan damarsal bozukluklar sebebiyle de gelişebilir.

beyin kanaması nasıl anlaşılır 1En belirgin beyin kanaması belirtisi baş ağrısı olarak bilinir. Peki diğer belirtiler neler? Beyin kanaması sonrası ne yapmak gerekir? Beyin kanaması ameliyatı nasıl bir ameliyattır, beyin kanaması sonrası iyileşme süreci nasıldır sorularının yanıtlarını bu yazıda bulabilirsiniz.

Beyin Kanaması Belirtileri

En tipik beyin kanaması belirtisi şiddetli baş ağrısıdır.Diğer belirtiler bulantı, kusma, son derece şiddetli ve aynı bölgede hissedilen bir baş ağrısı; vücutta özellikle ellerde, kollarda ve bacaklarda uyuşukluk, vücudun bazı bölgelerini hareket ettirmekte zorlanma, denge kaybı, görmede bozukluk, yutkunma güçlüğü, parlak ışığa bakamamak, halsizlik, boyun bölgesinde meydana gelen şişlik sebebiyle öne doğru eğilememe, şuurda bulanıklık yahut şuur kaybı, uyuma isteği ve konuşmada bozukluk ve zorlanma olarak sıralanabilir. Baş bölgesinde her hissedilen şiddetli ağrı beyin kanaması belirtisi değildir ama yine de ısrarlı ağrılar için mutlaka bir hekimle görüşmek gerekir.

Beyin kanaması belirtileri dikkate alınmadığında müdahale de gecikir ve hastada kalıcı hasarlar bırakabilir. Bu yüzden beyin kanaması geçirdiği tahmin edilen kişiyi sarsmadan hemen bir sağlık kuruluşun götürmek gerekir.

Beyin Kanaması Nasıl Teşhis Edilir?

Beyin kanaması belirtilerinden yola çıkan uzman hekim belli başlı muayenelerle beyin kanamasını teşhis eder. Bu konu uzman hekimin sorumluluğundadır.

 Beyin Kanaması Nedenleri

Kafatasının darbe alması, kafatasında kırık yahut çatlak olması, beyne giden damarların hasar görmesi, bu damarlarda yırtık oluşması, beyin dokusunun yer değiştirmesi gibi sebepler beyin kanamasına sebebiyet verebilir.

Hipertansiyon olarak da bilinen yüksek tansiyon, beyin kanamalarındaki birincil sebeptir denilebilir. En çok hipertansiyona bağlı olarak gelişmektedir.

Yüksek tansiyon hastasının yaşı da ilerlemişse, yaşa bağlı damar elastikiyetindeki azalma sebebiyle damarlarda zorlanma meydana gelir ve bu da beyin kanamasının riskini artırır.

Daha evvelden geçirilen bazı hastalıkların da riski artırdığı söylenebilir.

Beyin tümörleri, kalp ve damar hastalıkları, şeker hastalığı, obezite ve buna benzer rahatsızlıklar da beyin damarlarının zayıflamasına sebep olur. Böyle bir durumda beyne giden kan damarları bu basınca dayanamaz ve yırtılarak beyin kanamasının meydana gelmesine sebep olur.

Beyin tümörlerinde yeterli kanı alamayan beyin dokusunda kanamalar meydana gelebilir.

Beyne giden damarlar genişlediğinde yani baloncuk oluştuğunda, damarın zayıf olan kısmı kan basıncına dayanamaz ve yırtılarak beyin kanamasına sebebiyet verebilir.

beyin kanaması nasıl anlaşılır 2

Beyin Kanaması Tedavisi

Beyin kanamalarının sebeplerinden olan kist, tümör, anevrizma gibi etkenlerse onları ortadan kaldırmak için cerrahi müdahale gerekebilir. Hatta bu konuda ameliyat ilk seçenek olarak görülüp uygulanır.

Eğer beynin hassas olan katmanlarında ise, derinde ise ve pıhtının hacmi 10ml’nin altında ise cerrahi müdahaleden ziyade takip tercih edilebilir.

Pıhtı hacmi 10 ila 30 ml arasında ise, yüzeysel bir noktada ise ve beyinde bariz bir ödem oluşmuşsa cerrahi müdahale gerekir. Bu tedavinin asal amacı pıhtının müdahale ile tamamen temizlenmesi ve kanamanın da kontrol altına alınmasıdır.

Eğer kanama 30 ml üzerindeyse yani büyük bir pıhtı varsa beyin kanaması ameliyatı durumu daha da vahimleştirebilir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video