25 Temmuz 2024
Sağlık

Beyin Tümörü Nasıl Anlaşılır? Beyin Tümörü Tedavisi

En ciddi hastalıklar arasında gösterilen beyin tümörü beynin herhangi bir yerinde meydana gelen kontrolsüz doku büyümeleridir. Her tümör kötü huylu değildir ve her tümör de öldürücü değildir ama beyin çok merkezi, hassas ve önemli bir organ olduğu için, burada meydana gelen her rahatsızlık ürkütücü olmaktadır.

Bu yazıda beyin tümörü nedir sorusunun yanıtından başlayarak,  belirtileri nelerdir,  tedavisi nasıl yapılır, ameliyatı tehlikeli midir sorularının yanıtlarını bulabilirsiniz.

Beyin Tümörü Belirtileri Nelerdir?

Beyin tümörleri bazı belirtiler vererek kendini belli edebilir. Bu belirtiler kişide şüphe uyandırdığında hekim muayenesi ile gerçek ortaya çıkar. Peki nedir bu belirtiler? İşte en önemli belirtiler…

  • Bilhassa geceleri artan baş ağrıları
  • Mide bulantısı, kusma, çift görme ve bulanık görme
  • Bayılma ve sara nöbeti
  • Denge problemleri ve yürüme bozuklukları
  • Kol ve bacaklarda hissizlik, karıncalanma hissi ve kuvvet kaybı
  • Hafıza zayıflığı, unutkanlık, konuşma bozuklukları, kişilikte değişmeler.

beyin tümörü nasıl anlaşılır 1

Beyin Tümörü Neden Olur?

Beyin tümörüne nelerin sebep olduğu kesin olarak bilinmemektedir. Ama ilerleyen yaş, genetik yatkınlık, bağışıklık sistemindeki zayıflık, radyasyona maruz kalmak, baş bölgesinden radyoterapi almak gibi faktörlerin beyin tümörüne sebep olduğu düşünülmektedir.

Beyin Tümörü Çeşitleri

Çeşitleri birincil yani primer ve ikincil yani sekonder olarak iki grupta incelenir.

Birincil tür; iyi huylu ve kötü huylu olarak ikiye ayrılır.

İkincil tür ise metastaz denilir ve bu tümörler vücudun diğer organlarından beyine yayılmış olanlardır.

İyi huylu olanların cerrahi tedavi sonuçları genellikle iyidir. Kötü huylu olanlar ise hızla büyürler ve sağlıklı beyin hücrelerine de yayılırlar.

Beyin sapı tümörü de beyin tümörlerinin %1.4’ünü oluşturur. Çocukluk çağı beyin tümörlerinin ise %10 ila 25’ini oluşturur. Beyin sapı tümörlerinin çoğunluğunu glial tümörler oluşturur. Beyin sapı tümörü de farklı ve ciddi tedavi gerektirirler.

beyin tümörü nasıl anlaşılır 2

Beyin Tümörü Tanı Yöntemleri

Beyin tanısında kullanılan görüntüleme yöntemleri tomografi ve magnetik rezonans görüntüleme yöntemidir. Bunun haricinde anjiyografi ve PET gibi bazı değişik yöntemlere de gereksinim duyulabilir. Bu yöntemlerle tümörün kanlanma özelliği, kötü huylu olup olmadığı anlaşılır.

Hastanelerde yapılan tümör testi de tanı aşamasında hayli yardımcı olmaktadır.

 Beyin Tümörü Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavisinde genel olarak 3 değişik yöntem kullanılır. Bu yöntemler cerrahi müdahale, ilaç tedavisi ve radyasyon tedavisidir. Ama daha çok cerrahi müdahale ön plandadır. Bunun sebebi de beyin tümörlerinin beyne baskı yapması ve kafa içindeki basıncı artırmasıdır.

Hastaların en çok merak ettiği soru ise beyin tümörü öldürür mü sorusudur.Erken teşhis veiyi bir tedavi ile beyin tümörünün tedavisi mümkündür.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video