24 Temmuz 2024
Teknoloji

Bilgisayar Özelliklerine Nasıl Bakılır?

Teknolojik eşyalardan biri olan bilgisayar satın alınırken en çok önem verilen konular bilgisayarların özellikleri olmaktadır. Bilgisayarın işlemcisi, hafıza kartı, ekran kartı, dâhili belleği gibi bilgisayar özellikleri satın alınma konusunda kişilerin en çok dikkat ettiği noktalar olmaktadır.

Ancak zaman ile bilgisayarlar yavaşlamakta ve bazen yeniletilmesi gerekmektedir. Bilgisayar özellikleri bakma konusunda kişilerin öğrenmeleri gerekmekte ve eğer tamir edilecek ise özelliklerine bakılması önerilmektedir. Ancak her bilgisayarın işletimi ve sistemi farklı olduğundan dolayı PC özelliklerine bakma yerleri de farklı olmaktadır.

bilgisayar-ozelliklerine-nasil-bakilir

Önemli olan bilgisayar alındıktan sonra özelliklerin nasıl olduğunu bilmek ve ihtiyaç olunduğunda nereden bakılması gerektiğini öğrenilmesi uygun olmaktadır.

Bilgisayar özelliklerine bakma konusunda alınan bilgisayarın markası ve işletimine göre farklılık gösterdiğinden dolayı almadan önce araştırmak daha uygun olmaktadır. Değişen dünya ve teknolojinin ilerlemesi üzerine bilgisayarlar artık daha küçük, daha ince ama hızlı çalışır durumda tasarlanmaktadır. Eski dönemlerde yer alan masa üstü bilgisayarların yerini diz üstü bilgisayarlar almaktadır.

Ayrıca tabletler de artık klavye ile birleştirilmekte ve ekranların katlanarak daha kolay bir şekilde kullanım kolaylığı sağlanmaktadır. Son dönemlerde Windows 8 ve Windows 10 bilgisayarlar da kullanılan işletim sistemi olmaktadır. Sadece Apple marka bilgisayarlar da işletim sistemi İOS olarak kullanılmaktadır.

Hemen hemen işletim sistemi aynı olan bilgisayarların özellikleri de aynı yerlerde bulunmaktadır. Artık bilgisayarlardan 32 Bit kaldırılmakta, tamamen 64 Bit olarak kullanılması sağlanacaktır.

Windows 8 işletim sistemine ait bilgisayarlar da özelliklere bakmak için masaüstü bilgisayarım ya da bilgisayar klasörüne girilerek sağ tıklanmalı ve özellikler sekmesi açılması gerekmektedir. Daha sonrasında orada yer alan özellikler kullanılan bilgisayara ait özellikler olmakta ve RAM, işletim sistemi gibi bilgisayar özellikleri yer almaktadır.

Bilgisayar Özelliklerine Nasıl Bakılır? 2

Bilgisayar özelliklerini öğrenme konusunda aslında kişilerin çok fazla bilgi almalarından ziyade almak istedikleri bilgisayarların özelliklerini karşılaştırmaktadırlar. Bu sayede hangisinin hangi özelliği birbirinden daha iyi görülmektedir. Sadece Windows 8 değil, Windows 10 ve Windows sürümünün hepsinde bu şekilde bilgisayarların özelliklerine bakılmaktadır.

Bilgisayar özellikleri öğrenme konusunda pek çok kurs da bulunmaktadır. Bu kurslar da bilgisayar özelliklerine ve içeriğine dair dersler verilmektedir. Bu sayede eksik ya da yanlış bilinen bilgiler de düzeltilmektedir.

Windows serisinin yanı sıra Apple marka bilgisayarların işletim sistemleri İOS olmaktadır. MAC bilgisayarlar aynı Apple telefonlar ile nerede ise aynı olmaktadır. Apple telefonlarının işletim sistemi de İOS olduğundan dolayı o telefonu kullanan kişiler çok fazla zorluk çekmemektedir.

Bu bilgisayarların özelliklerine bakmak isteyen kişiler, bilgisayarın sol üst köşesinde yer alan elma simgesine tıklamakta ve ‘Bu Mac’ hakkında olan yeri tıkladığında bilgisayara ait bütün özellikleri ve içerikleri kolaylık ile görebilmektedir.

Bilgisayar Özelliklerine Nasıl Bakılır? 3

Bu bakım şekillerinin yanı sıra bilgisayar özelliklerini görebilmek ve öğrenebilmek için pek çok test ve uygulama olmaktadır. Bilgisayarı virüslere karşı koruyabilmek için fazlası ile paket programlar bulunmaktadır. Bu programlar sayesinde bilgisayarın özelliklerini de kolaylık ile öğrenmekte ve bilgisayarın var olan sorunları çözülmektedir.

Ayrıca bilgisayarlar da eksik olan eksik özelliklerin daha iyi bir şekilde yenilenmesi ve yapılması için destek özellikler de kartlar ile sağlanmaktadır. Ekran kartı yetersiz olan bilgisayarlar da yeni kart takılarak bilgisayarın daha iyi çalışması düzenlenmektedir.

Bilgisayarlar uzun yıllar kullanıldıktan sonra içerisinde ki parçalarda eksiklikler oluşmaktadır. Bunların yenilenmesi için herhangi bir şekilde yeni bilgisayar alınmadan önce bilgisayarın tamir edilip edilmeyeceğine bakılmalı ve sonrasında özellikler de sorun yok ise tamir edilmesi kolay olmaktadır.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video