13 Temmuz 2024
Sağlık

Böbrek Ağrısı Nasıl Anlaşılır?

Karnımızın arka kısmında, alt kaburgaların hemen altında ve bel hizasında sağ ve solda olmak üzere iki tane bulunan böbrekler vücudumuza  giren toksit türü maddelerin uzaklaştırılmasını sağlar. Bir nevi vücudumuzun temizleyicisi olan böbrekler 100-150 gr ağırlığındadır ve aynı zamanda kanın asit-baz ve elektrolit dengesini sağlarlar.

Bu iki organın görevini yerine getirememesi sağlığımız açısından büyük tehlikelere sebep olabilir. Vücudumuzda ki sigortalardan biri olan böbreklerde bir sorun olması durumunda doğal olarak bir ağrı hissederiz. Bu ağrı aslında bize bir uyarıdır. Bu ağrının mutlaka dikkate alınması ve incelenmesi gerekmektedir.

Çünkü, geç kalınması durumunda diyaliz veya böbrek nakline ihtiyacımız olabilir. Böbrek ağrısı neden olur ve böbrek ağrısı nedenleri hakkında  kısa bilgileri  bulabileceğiniz makalemizde böbrek ağrısı nasıl geçer diye araştıranlara da yardımcı olmaya çalışacağız.

Böbrek ağrıları böbrekleri etkileyen başka bir rahatsızlığın veya bir enfeksiyonun habercisi olabilir. Bel bölgesinde olması nedeniyle sıklıkla bel ağrıları ile karıştırılabilen böbrek ağrıları bazen hafif olarak başlamakla birlikte bazen de sancılar şeklinde, bel hizasında hissedilir.

Böbrek Ağrısı Nasıl Anlaşılır? 1

Bu ağrılar bazen de karın ortalarına veya kasıklara kadar yayılabilir. Ateş, halsizlik ve çeşitli idrar semptomlarıyla birlikte görülür. Böbreklerimizde bir sorun olduğunda kendimizi hasta hissederiz ve bir terslik olduğundan şüpheleniriz.

Böbrek ağrısı nedenleri arasında böbreklerin böbrek taşı oluşturması nedeniyle ağrı oluşması ilk sıradadır. Vücuttaki  fazla mineral ve tuz böbreklerde bu maddelerin kristalleşmesi taş oluşmasına sebep olur. Bu taşın hareket etmesi durumunda ağrı hissedilir.Bulantı, kusma ve ateşte ağrıya eşlik edebilir.

Vücutta oluşan idrarın süzülmesini ve dışarı atılmasını sağlayan böbreklerde, idrar akışının düzensizliği veya idrar kanallarında taş, ur veya kan pıhtısı olması böbrek ağrısı nedenleri arasındadır.

Böbrek ağrısı neden olur sorusunun bir diğer cevabu da böbrek ara dokusunun irinli iltihabı yani böbrek apsesidir. Akut ve kronik olmak üzere iki tipi bulunmaktadır. Her iki durumda da ateşin yükselmesine, bulantı ve kusmaya, sırt ve bel kısmında ağrılara neden olur.

Böbrek Ağrısı Nasıl Anlaşılır? 3

Böbrek ve kasıkta ağrı, böbrekte şişlik, kanlı idrar ve ateşle birlikte ortaya çıkan böbrek kanseri ve böbrek boşluğunda idrarın birikmesi ile böbreğin şişmesi veya büyümesi de böbrek ağrısı nedenleri arasındadır.

Böbrek Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Böbrek ağrıları, sırt ağrılarının fazlaca görülmesine sebep olmaktadır. Gerçekleşen sırt ağrıları zaman zaman kendini hissettirir fakat ağır bir yük kaldırılması ile birlikte etkisini tekrardan gösterir.

İdrara çıkma sıklıkları artarak, idrarda köpüklenme meydana gelir. İdrar yaparken yanma hissi oluşur, kanlı idrar oluşur, bulanık renkli idrar meydana gelir.

 • Kusma, çarpıntı oluşması meydana gelir.
 • Nefes darlığı oluşur.
 • Kişilerde işitme kayıplarının yaşanması belirtiler arasındadır.
 • Cildin renk değiştirmesi görülerek cildin sarımsı- kahverengi bir renk aldığı görülür.
 • Kişilerde bu oluşumlara bağlı olarak yüksek tansiyon ve şiddetli ateşlenme belirtilerine rastlanır.

Böbrek Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Böbrek ağrısı nasıl geçer merak edenler için sağlıklı böbrek için yapılması gerekenleri yazalım.

 1. Su içmek. Vücudumuzun her organının ihtiyacı olan su, böbreklerin sağlıklı olması için gerekli.
 2. Bolca sebze ve meyve tüketmek. Hazır ve tuzlu gıdalardan kaçınarak bolca sebze, meyve ve tahıllı gıdalar tüketilmelidir.
 3. Egzersiz yapmak. Vücudumuzun genelinin ihtiyacı olan spor, böbrekler içinde faydalıdır.
 4. Yaşımızın ve boyumuzun gerektirdiği en uygun kiloda kendimizi tutmak böbrek sağlığı için gerekli bir diğer konudur.
 5. Tabii ki alkol ve sigara. Bu zararlılar ile vücuda giren zararlı maddelerin böbrekleri yormaktadır.

Yüksek tansiyon böbrek ağrısı nedenleri arasındadır.

Leave feedback about this

 • Quality
 • Price
 • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video