19 Temmuz 2024
Genel

Boraks Nasıl Yapılır?

Boraks belki de bir çok kişinin adını dahi duymadığı ve duyduğunda kendisi ile kesinlikle ilgisinin olmayacağı veya işine yaramayacağını düşündüğü bir üründür. Son zamanlarda çocuklar için eğlence aracı olan slime yapımında kullanılan boraks, bir çok kişi tarafından belki de ilk kez bu sayede duyulmuştur.

Çok bilinmemesine rağmen özellikle temizlik hastası bayanların çok işine yarayacak olan boraks bir çok faydayı bünyesinde taşımaktadır. Peki borak nasıl yapılır, boraks nedir?

Boraks Nasıl Yapılır? 1

Boraks, oksijen, su, sodyum ve bordan üretilen doğal bir mineraldir. İçerisindeki antiseptik, antibiyotik özellikleri ile doğal bir dezenfektan olan boraks, mantar oluşumunu önler, koku giderici olarak kullanılabilir ve küflenmeyi de önler. Özellikle kadınların için temizlikte bir mucize olan boraks, beyazlatıcı özelliğe sahiptir. Suyun kirecini alarak yumuşamasını sağlar.

Boraks nedir ne işe yarar; boraks çocukların vazgeçilmez eğlencesi slime yapımında kullanımın yanı sıra ev temizliğinde bir çok alanda kullanılabilmektedir. Boraks bordan elde edilmesi nedeniyle evde üretilmesi mümkün değildir ancak boraks kullanarak hazırlanan karışımlar ile bir çok alanda temizlik yapmak mümkündür. Ev temizliğinde boraks ne işe yarar:

Tuvalet Temizliği : Tuvalet temizliğinde boraks klozetin genel yüzeylerini temizlemek için kullanılabilmektedir. Tuvalet temizliğinde boraks ile hazırlanacak karışım için 1 su bardağı su, çeyrek su bardağı zeytinyağlı sabun rendesi, çeyrek su bardağı boraks, çeyrek su bardağı çamaşır sodası, 10 damla kadar çay ağacı yağı, 10 damla lavanta yağı ve nane yağı karıştırılır ve püskürtme şişesine koyarak iyice çalkalanıp klozete sıkılır. Daha sonra da nemli bir bez ile veya süngerle silinir.

Boraks Nasıl Yapılır? 2

Çamaşır Temizliği İçin : Elde yıkanacak olan çamaşırlar için doğal zeytinyağlı sabun, arap sabunu veya doğal sabun rendesi ile yıkanan çamaşırlar, limon suyu ve boraks eklenmiş olan suya batırılır ve temizlenir. Çamaşır makinesinde kullanmak için ise, 1 ölçü boraks, 1 ölçü çamaşır sodası, yarım ölçü karbonat deterjan gözüne eklenir ve makine çalıştırılır.

Boraks ile doğal sıvı çamaşır temizleyicisi elde etmek içinde, 5 litre su, 2 su bardağı doğal zeytinyağı sabunu rendesi, 1 su bardağı boraks, 1 su bardağı çamaşır sodası ve 10 ml aromatik yağ  (lavanta, portakal ) kullanılmaktadır. Sıvıyı elde etmek için öncelikle aromatik yağ, boraks ve çamaşır sodası iyice karıştırılır, daha sonra bu karışıma sabun rendesi ve 1 litre kaynatılmış su ilave edilir ve karışım homojen hale gelene kadar iyice karıştırılır. Son olarak da kalan su karışıma eklenir ve temizlik sıvısı tamamlanır. Elde edilen sıvı deterjan gözüne her seferinde 1 çay bardağı konularak kullanılabilir.

Boraks Nasıl Yapılır? 3

Bulaşık Temizliği : Bulaşık temizliğinde sıvı temizleyici elde etmek için 1 adet doğal zeytinyağı sabunu rendelendikten sonra 1 çay bardağı boraks, 10 damla limon yapı, 6 damla biberiye yapı, 4 damla lavanta yapı ve 2 damla portakal yağı damlatılır ve yarım litre kaynamış su ile iyice karıştırılır.

Hazırlanan karışım bulaşık suyuna yarım çay bardağı ilave edilerek kullanılabilir. Bulaşık makinesi içinde 1 yemek kaşığı boraks, 1 su bardağı limon tuzu ve 20 damla limon yapı veya portakal yağı karıştırılır ve her yıkamada deterjan gözüne 1 yemek kaşığı ilave edilir.

Boraks içerisindeki kimyasallar nedeni ile cilde temas etmemelidir. Gerek yer temizliğinde, gerek çamaşır, bulaşık temizliğinde, gerekse tuvalet ve banyo temizliğinde kullanabileceğiniz boraksın cildinize temas etmesi ve kokusunun teneffüs edilmesinden kaçınılmalıdır. Boraks ne kadar veya boraks fiyatı ne kadar diye merak edenler için belirtmek gerekirse kilosu 10 – 15 TL civarında satılmaktadır.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video