14 Temmuz 2024
İlişkiler

Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Tıpkı evlenmek gibi boşanmak da insan doğasının bir parçasıdır. Fakat boşanmalar çiftler arasında her zaman saygı çerçevesinde ilerlemiyor maalesef. Tabi işler yolunda gitsin ya da gitmesin her durumda boşanma işlemlerinin nasıl yürüdüğünü, işin hukuki işleyişini iyi bilmek gerekir. Eşlerden birinin boşanmak istemesi halinde boşanma davası açmak istemesi en doğal hakkıdır. Peki, nasıl boşanma davası açılır? Çiftin son 6 aydır birlikte oturdukları bölgenin mahkemesine giderek ya da aile mahkemesine de gidebilirler bu şekilde boşanma davalarını açabilirler. Tabi eşlerden birinin başka bir şehre taşınması halinde de bu boşanma davasını açması mümkündür.

Boşanma davası nasıl açılır nereye başvurulur? Sorusunun cevabı olarak yaşadıkları bölgenin mahkemesi ya da aile mahkemesi demek doğru olacaktır. Ayrıca dava için adres bilgilerinizi ve nüfus bilgilerinizi vermeniz yeterlidir. Ardından kolayca bir dilekçe yazılabilir. Peki, boşanma davası dilekçesi nasıl olmalıdır? Öncelikle bu dilekçede neden boşanmak istediğinizi gerekçeleri ile belirtmeniz gerekiyor. Tabi varsa taleplerinizi de yine bu dilekçede kaleme almanız önemlidir. Maddi ve manevi tazminat taleplerinizi, kimin kusurlu olduğunu belirtmeniz de önemlidir. Çünkü mahkemede sizin yaptığınız iddialara göre şekillenecek ve gerekli belgeler istenecektir.

Ayrıca bu dilekçeyi karşı tarafın ikamet ettiği adresi de bildirmeniz gerekmektedir. Çünkü mahkemenin seyrine göre ilerleyen zamanlarda karşı tarafın maddi ve iştimal durumunu polis marifetiyle belirlemek isteyebilir. Mal varlığının ve gelir durumunun belirlenmesi boşanma davasının seyri açısından son derce önemlidir. Ayrıca istediğiniz tazminat ve nafaka taleplerinin ne derece karşılanıp karşılanmayacağı da bu şekilde belirlenecektir.

Boşanma Davası Nasıl Açılır? 1Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Anlaşmalı boşanmaların değişmez kuralı tarafların minimum 1 yıl evli kalmış olması gerekiyor. Bunun sebebi ise aile kurumunun önemi anlatıp taraflara yeniden düşünmeleri için zaman vermektir. Amacınız anlaşmalı boşanmak ise aile mahkemesine müracaat etmeniz yeterli olacaktır. Ardından size bir mahkeme günü verilir ve her iki tarafında hakimin karşısında hazır olması gerekir. Hakim çiftleri karşısında görmek ister çünkü o kişiler gerçekten davayı kendi istekleri ve iradeleri çerçevesinde mi açtılar yoksa herhangi bir zorlama durumu söz konusu mu? Hakim bunu belirlemek ister ve bu duruma ikna olmazsa da davayı reddetme durumu yaşanabilir.

Anlaşmalı Boşanma Davası Nasıl Açılır? 3Boşanma davası nasıl açılır maliyeti hakkında bir bilginiz yoksa, aslında çok da gözünüzde büyütmemekte fayda vardır. Öyle ki, anlaşmalı boşanmalarda herhangi bir masrafınız olmadığı gibi avukatsız boşanmalar için de herhangi bir ödeme yapmanız gerekmez. Belki evrak işleri için ödeyeceğiniz cüzi rakamlar dışında cebinizde para çıkmayabilir bile.

Avukatsız Boşanma Davası Nasıl Açılır?

Kanunların eski hallerini incelediğiniz şiddetli geçimsizlik sebebi ile boşanma davaları açılırdı. Fakat şimdilerde anlaşmalı boşanma davaları da gündeme getirildi. Aslına bakarsanız her iki durumda da ille de avukata ihtiyacınız olacak diye bir kural yoktur. Sadece derdinizi anlattığınız dilekçenizi yazarak başvurabilirsiniz. Zaten tek taraflı boşanma davası nasıl açılır? Diye düşünüyorsanız da yapmanız gereken aile mahkemesine başvurup dilekçenizi verip davayı başlatmaktır. Fakat bazı durumlar olabiliyor ki, o da sizin için önemsiz olan ayrıntıların karşı taraf için büyük problem haline dönüşmesidir. Bu gibi durumları yaşamamak ve süreci sorunsuz şekilde atlatmak için bir uzman avukattan yardım almak sizin de işinizi kolaylaştıracaktır.

Avukatsız Boşanma Davası Nasıl Açılır? 2Siz gereksiz detaylarda boğulmak yerine avukatınız sizin adınıza her işi çözmüş olacaktır. Ortada paylaşılacak bir mal yoksa ya da hiçbir şekilde tarafların arasında sorun yok her konuda anlaşmışlarsa avukata zaten gerek yoktur. Siz dilekçenizi verirsiniz, mahkeme günü geldiğinde hakim karşısında hazır bulunur ve her iki tarafta kendi iradesiyle boşanmak istediğini belirtir ve bu evlilik akdi sonlanır.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video