23 Temmuz 2024
Genel

Boy Nasıl Ölçülür?

Boy ve kilo ölçümü düzenli olarak yapılması gereken önemli ölçümlerdendir. Bir kişinin boyu ve kilosu beden kitle indeksinin ne olduğunu ortaya koyacaktır. Beden kitle indeksinin doğru bir şekilde öğrenilmesi ve herhangi bir problem olup olmadığının anlaşılabilmesi için en doğru boy ve kilo ölçümünün yapılması gerekmektedir. Boy ölçümü çocuklar için çok daha önemlidir.

Boy Nasıl Ölçülür? 1

Çocuklar ya da bebekler için yapılan düzenli boy ölçümleri çocuğun gelişiminin sağlıklı olup olmadığını ortaya koyacaktır. Boy ölçümü ergenlik döneminde olan gençler için de en az çocuklarda olduğu kadar önemlidir. İnsanlarda boy uzaması ergenliğin sonuna kadar sürmektedir.

Ortalama 21-22 yaşına kadar süren uzama bir süre sonra duracaktır. Bu noktada düzenli boy ve kilo ölçümü yaptırmak erken müdahale edilebilmesi açısından son derece önemlidir.

Boy ölçümü en az kilo ölçümü kadar önemlidir. Peki, doğru boy nasıl ölçülür? Boy ölçümü eczanelerde yapılabilen uygulamalardandır. Kilo ölçümü yapan cihazlar aynı anda boy ölçümü de yapabilmektedir. Fakat illa bu tarz cihazlarla boy ölçümü yapılmasına gerek yoktur. Boy ölçümü evde de yapılabilmektedir. Evde boy nasıl ölçülür sorusu en popüler sorulardan bir tanesidir.

Boy Nasıl Ölçülür? 2

Boy nasıl ölçülür resimli olarak cevaplandığında çok daha etkili bir şekilde anlaşılmaktadır. Evde boy ölçümü için düz bir duvar bulunmalı ve dik bir şekilde ayakta durulmalıdır. Bu sırada kollardan biri kaldırılmalı ve kafanın en tepe noktası ile duvarın temas ettiği yer belirlenmelidir. Bu noktadan itibaren yere kadar bir metre yardımı ile ölçüm yapılması gerçek boy uzunluğunu ortaya çıkaracaktır.

Bebeklerde boy ölçümü nasıl yapılır?

Bebeklerde boy ölçümü oldukça önemlidir. Çocuğun gelişiminin sağlıklı olup olmadığı hakkında bilgi veren boy ölçümü evde de yapılabilmektedir. Peki, bebeklerde gerçek boy nasıl ölçülür? Bebek boyu ölçümü için çocuk düz bir yere yatırılmalı ve bacakların büzülmemesi için hafifçe bastırılmalıdır. Daha sonra bebek boyu bir mezura yardımı ile nazikçe ölçülmelidir.

Boy Nasıl Ölçülür? 3

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video