16 Temmuz 2024
Genel

Reyting Nasıl Ölçülür?

Teknolojik gelişmeler ışığında gelişen televizyon sektörü de her geçen gün farklı dizi ve programlarla daha fazla izleyiciye ulaşmak istemektedir. Bir anlamda izleyici oranını belirleyen reyting nedir nasıl ölçülür pek çok kişi tarafından bilinmemektedir.

Reyting Nasıl Ölçülür?

1988 yılında AGB tarafından gerçekleştirilen ve izlenme payına göre belirlenen ölçme işlemidir. Reyting ölçme işlemi belirli kriterlere göre gerçekleştirilir. Yaklaşık olarak 2200 eve yerleştirilen ve izleyenler tarafından bilinmeyen reytingi ölçen cihazlar o gece veya o gün o evlerde hangi programların en fazla izlendiğini liste halinde belirlemektedir.

Bu sistem mantığı ile tv reyting nasıl ölçülür sorusu yanıtlanmaktadır. Reyting izleyiciyi etkileyen bir ölçüm olmamaktadır. İzleyiciye bir faydası da yoktur. Bu ölçümün tek amacı televizyon kanalları ve reklam şirketlerinin işini kolaylaştırarak onlara yardımcı olmaktır.

Reklam şirketleri bu reytinglere göre, hangi programda reklam vereceğine karar verir ve ürünü o kanalda o dizi oynadığı anda tanıtır. Ayrıca kanallar bu ölçüm ile ne kadar başarılı olup olmadığını ölçmektedir. Bu ölçüme göre de programın devam etmeyeceğine karar vermektedir.

Yapılan reyting ölçümü için bazı evlere reyting ölçüm cihazları yerleştirilir. Bu sisteme bazı kesimler tepki gösterse de şuan için en geliştirilmiş yöntem budur. Bu ölçümü yapan cihaza peoplemeter adı verilmektedir. Bu cihazın yerleştirildiği evlerin hangisi olduğu asla bilinemez.

Reyting Nasıl Ölçülür? 2

Bu cihaz ile hangi programın ne kadar sıklıkta ve ne kadar süre ile izlenmiş olduğu tespit edilir. Reyting oranları belirlendikten sonra reyting sıralaması yapılır. Bu sıralamada izleyiciler bazı gruplara ayrılır. Bu gruplar cihazın yerleştirildiği evdeki kişinin eğitim ve iş durumuna göre belirlenir. Bu anlamda AB, C1, C2 ve DE şeklinde 4 gruba ayrılır. AB izleyici kitlesi ile başlayan reyting sıralaması DE’ ye kadar grupların eğitim seviyeleri ve işlerine göre belirlenir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video