19 Temmuz 2024
Ev ve Bahçe

Buzdolabının Buzu Nasıl Çözülür?

Yeni nesil buzdolapları artık buzlanma olayını yavaş yavaş tarihin arka sayfalarına atacak gibi görünüyor. Fakat evimizdeki eski buzdolaplarımız maalesef hala buzlanabiliyor. Buzlanma karlanma şeklinde oluyorsa ve buzdolabınızı rutin olarak temizlemenize rağmen sürekli bir hale geldiyse yetkili teknik servisi çağırmakta fayda var. Ara sıra olan buzlanma, karlanma gibi durumlar buzdolabının kapağının çok sık açılıp kapanması, bazen açık bırakılması gibi nedenlerle oluşur ve buna karşı kendimiz küçük önlemler alabiliriz fakat rutin olarak gerçekleşen buzlanma buzdolabınızda bir sorun olduğunun habercisi olabilir ve bu sorun büyümeden ve size yüksek maliyetli bir masraf çıkarmadan bir an önce yetkili servisi çağırmakta fayda olabilir.

Buzdolabındaki buzlar nasıl eritilir, sorusuna yanıt arayalım şimdi. Eğer buzlanma ya da karlanma sorunu buzdolabınızın derin dondurucu bölümünde değil de sadece buzdolabı bölümündeyse işiniz çok kolay. Çünkü buradaki buzlar çok daha kolay ve oldukça kısa bir sürede çözülebilirler. Bir de buzdolabının içindeki ürünler dondurulmuş ürünler olmadıkları için temizlik sırasında dışarı çıkardığınızda buzlarının çözülmesi gibi bir risk almazsınız. Buzu eritmenin en kolay yolu, öncelikle buzdolabının fişini çekmek ve sirkeli su kullanmaktır.

Öncelikle buzdolabınızın fişini çekin. Sonra içindeki her şeyi dolaptan çıkarın. Bir miktar sirkeyi su ile karıştırın. Oluşan bu doğal ve sağlıklı temizleyici maddeyi evde varsa bir sprey kutusuna dökün ve buzdolabının her yerine sıkın. Özellikle buzlanma yapan bölgeye daha yoğun olarak döktüğünüzden emin olun. Biraz beklediğinizde buzların çözülmeye başladığını göreceksiniz. Buzdolabı temizliğinde deterjan gibi kimyasal maddeler kullanmamanızı tavsiye ederiz. Ne kadar durularsanız durulayın, deterjanın içindeki kimyevi maddeler buzdolabınızda kalacaktır. Bunların yemeklerinize sinmesi sağlık açısından olumsuz sonuçlar doğurabilir. Sirkeye güvenin. Sirke oldukça etkili bir dezenfektandır.

buzdolabinin-buzlugu-nasil-cozulur-1Bir süre beklediğinizde buzlar çözülmeye başlayacak. Eğer vaktiniz varsa buzlanma sorunu yoksa bile bu işlemi aynı anda derin dondurucu bölmeniz için de yapmanızı tavsiye ederiz. Derin dondurucudaki dondurulmuş ürünleri bir tepsiyle birlikte evin içindeki soğuk bir alana yerleştirin. Derin dondurucunuzun içine sirkeli su sıkın biraz bekleyin ve nemli bir bez yardımıyla dondurucunuzun içini silip gıda maddelerini yeniden içine yerleştirin. Aynı işlemi buzdolabı bölmeniz için de yapın.

Derin dondurucuda buzlanma olmuyorsa işimiz oldukça kolay. Peki ya derin dondurucudaki buz nasıl çözülür? Derin dondurucudaki buzlanma ve karlanmayı çözmek buzdolabından biraz daha meşakkatlidir. Daha önce de belirttiğimiz gibi eğer sorun rutin bir hale geldiyse bir an önce servis çağırmak gerekir. Buzdolabının fişini çektikten sonra içini boşaltmış olduğunuz derin dondurucunuzun içerisine ve özellikle karlı bölgeye bol miktarda sirkeli su sıkın. Derin dondurucudaki buzu eritmenin en kolay yolu yine sirke kullanmaktır. Bu bölgede sirkenin oranını bir miktar daha artırmanız gerekebilir. Daha sonra yapmanız gereken tek şey beklemek. Buzları asla kazımayın. Bu çok tehlikeli bir işlemdir. Buzdolabınıza kaynar su dökmeyin. Fakat küçük bir tencerede su kaynatıp tencereyi derin dondurucunuza koyabilirsiniz. Bu işlemi yaparken fişinizin çekilmiş olduğundan emin olmayı ihmal etmeyin.

buzdolabinin-buzlugu-nasil-cozulur-2Kayna suyun buharı ve sirkenin etkisiyle buzlar yavaş yavaş zayıflamaya başlayacaktır. Acele etmeyin. Eğer buzluktan çıkardığınız ürünler henüz hala taş gibi sertlerse biraz daha vaktiniz var demektir. Buzlar ne kadar yumuşarsa işiniz o kadar kolaylaşır. Buzlar yumuşadığında tencereyi derin dondurucudan çıkarıp bir miktar daha sirkeli su döktükten sonra bir tahta kaşık ya da spatula yardımıyla buzları çözmeye çalışın. Buzlar hala kırılamayacak kadar sertlerse biraz daha beklemek gerekiyor. Bir süre daha bekledikten sonra tahta kaşıkla hafifçe ve buzdolabınıza bastırmadan kazıma işlemini yapın. Kazıdığınız buzları çıkarıp derin dondurucunuzu son bir kez yeniden silin. Daha sonra ürünlerinizi yeniden yerlerine yerleştirebilirsiniz. Ürünleri buzdolabına ve derin dondurucuya yerleştirirken köşelerdeki deliklerin açık kalmalarına dikkat etmelisiniz.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video