19 Temmuz 2024
Yaşam

Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Kadınların çıkarmakta en çok zorlandıkları lekerin başında yağ lekeleri geliyor. Kıyafet, halı, duvar gibi farklı alan ve eşyalarda oluşabilen bu lekeler, zaman içinde kuruduğunda ise çıkarılması neredeyse imkansız hal alıyor. Ancak her şeyde olduğu gibi yağ lekesi çıkarmada da bazı noktalara dikkat edildiğinde tam temizlik sağlanabiliyor. Bu yazımızda yağ lekelerini çıkarmak için uygulanabilecek yöntemler hakkında bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Günümüzde pek çok temizlik markası, çıkarılması zor yağ lekeleri ile için özel ürünler imal edip satışını yapıyor. Büyük kısmı işe yarayan bu ürünler, içeriğindeki kimyasallar nedeni ile zaman zaman eşya ya da giyim ürünlerinde zarara neden olabiliyor. Bu tür sonuçlar ile karşılaşmamak için temizliğe başlamadan önce yağlı alanın yapısına uygun temizlik malzemesi ve yönteminin seçimine karar verilmesi gerekir.

Hazır olarak satılan yağ çözücü özellikli temizlik malzemelerini kullanmadan önce mutlaka paket üzerindeki kullanma talimatlarını okuyun. Markadan markaya bile değişiklik gösteren bu talimatlar, güvenli temizlik yapmanızda size ipuçları verecektir.

Kurumuş Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Kurumuş yağ lekesi, yağ lekelerinin içinde en inatçısıdır. Özellikle renkli kıyafetler üzerinde oluşan ve hemen müdahale edilmediği için kuruduktan sonra temizlenmesi gereken kurumuş yağ lekelerini bir miktar sıvı sabun ve ılık su ile kolaylıkla temizleyebilirsiniz. Bunun için ilk olarak leke üzerine bir miktar sıvı sabun ya da bulaşık deterjanı döküp eliniz ile çitileyin.

Kurumuş Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Lekenin yavaş yavaş yok olduğunu göreceksiniz. Eğer bu yöntem ile lekeden kurtulamadıysanız ılık su ve karbonat yöntemini deneyebilirsiniz. Bu yöntem için ilk olarak ılık su ile lekenin yumuşamasını sağlayın. Ardından bir giysi fırçası ya da kullanılmayan temiz bir diş fırçasının üzerine karbonat döküp yağ lekesini fırçalayın. Leke üzerine müdahaleden sonra giysi ya da eşyanın tamamı yıkanmalı ya da silinmeli.

Yağ Lekesi Pantolondan Nasıl Çıkar?

Giysideki yağ lekesi nasıl çıkar sorusunun çok sayıda cevabı mevcuttur. En bilinen yöntem ise leke üzerine kuru madde koyup emme yolu ile giysi içinden yağı almasıdır. Bu yöntemi uygulamak için ilk olarak giyim ürününü düz bir yere güzelce serin.

Yağ Lekesi Pantolondan Nasıl ÇıkarHenüz kurumamış olan yağ lekesinin üzerine un, tuz ya da nişasta gibi emici özelliği bulunan malzemelerden istediğinizi serpin. Bir süre bekletin ve yağı emmesini sağlayın. Daha sonra temiz bir fırça ile leke üzerini fırçalayın. Sıvı sabun ya da deterjan ile silip kıyafeti yıkama talimatlarına uygun şekilde yıkayın.

Halıdaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafet üzerinde oluşan yağ lekeleri kadar halıda oluşan yağ lekeleri de çok sık karşılaşılan bir sorundur. Bu nedenle çoğu ev hanımı halıdan yağ lekesi nasıl çıkar sorusunun cevabını merak eder. Sizlerin de merak ettiğinizi düşündüğümüz bu sorun için ilk olarak halı üzerinde yağ dökülen yere temiz ve emici özelliği bulunan bir kağır havlu ya da bez konulmalı. Bu yağın daha derine işlemesini engeller ve işleyen yağın da emilmesini sağlar.

Halıdaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Geri kalan yağın emilmesi için talk pudrası, bebe pudrası, un, mısır unu, tuz gibi emici özelliği bulunan malzemelerden birini leke üzerine döküp biraz beklettikten sonra elektrik süpürgesi ile çekin. Ardından bir bardak ılık su ve alkali içermeyen sıvı deterjanı karıştırın. Bu karışımı temiz bir süngere emdirip leke üzerine ovmadan bırakın. Yağın emildiğinden emin olduktan sonra leke üzerini durulayıp kurumasını sağlayın.

Duvardaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Giysiden, halıdan, kumaştan yağ lekesi nasıl çıkar sorularının cevabını verdikten sonra son olarak duvarda oluşa yağ lekelerine de değinmek istiyoruz. Genelde yemek yapılan mutfaklarda daha çok rastlanılan duvardaki yağ lekelerini gidermek için özel karışımlar hazırlanabilir. Bu özel temizleme karışımı için, yarım kova ılık su içine bir miktar çamaşır suyu, bulaşık deterjanı ve yağ çözücü dökün.

Duvardaki Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

Malzemeleri karıştırın ve temiz bir sünger ile yağ lekelerinin üzerini silin. Uygulama sırasında duvar boyasının zarar görmemesi için bastırmadan hafifçe silmeyi deneyin.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video