18 Temmuz 2024
Genel

Çay Lekesi Nasıl Çıkar?

Ülkemizde fazlaca tüketilen içeceklerin başında gelen çay, aynı zamanda en fazla kaza yaşanan içeceklerden de birisidir. Bir dalgınlık sonucu sıkça yere, kıyafet üzerine, koltuk üzerine ya da halıya dökülen çay, kısa sürede leke oluşturduğu için temizlenmesi çok zor olan bir maddedir.

Lekenin oluştuğu alan, kumaş türü, leke büyüklüğü ve oluşma zamanına göre farklı malzemeler ile temizlenebilen çay lekesi için en etkili ve en pratik leke çıkarma yollarını bugün sizlerle paylaşacağız. Sizin de başınıza çay ile ilgili bir kaza geldi ve leke oluştu ise oluşan lekenin türüne göre vereceğimiz bilgileri değerlendirip en kolay şekilde çay lekesinden kurtulabilirsiniz.

Çay Lekesi Nasıl Çıkar? 1

Çay lekesi nasıl çıkar sorusuna cevap vermeden önce tüm çay lekeleri için geçerli olan genel bilgilere kısaca değinmek istiyoruz. Her hangi bir alana çay döküldüğünde temizliğini mutlaka beyaz havlu kağıt ya da beyaz renkli bezler ile yapın. Bunun nedeni temizlik sırasında renkli bez kullanıldığında üzerindeki rengin temizlenen bölgeye solabilecek olmasıdır.

Bunun dışında leke üzerine mümkün olduğunca hızlı müdahale etmek, lekenin kolay çıkmasında çok etkilidir. Kumaş ya da eşya üzerine fazla işlemeden temizlenmeye başlanan çay lekesi daha kolay çıkacaktır.

Çay lekesi temizlenirken dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan biri de lekenin yayılmaması için en az lekeli bölgeden başlayıp en fazla lekeli bölgeye doğru tampon yapılmasıdır. Çayın biraz emilimini sağladıktan sonra lekeye müdahale ederken zarar vermeyecek temizlik maddeleri kullanmaya gayret edin.

Kumaş ya da eşya üzerinde meydana çay lekeleri, çoğu zaman ev hanımlarının zorlanmasına neden oluyor. Aşağıda çay lekesinin oluştuğu bölgeye göre temizlik yöntemleri ve malzemeleri hakkında kısa bilgilere yer veriyoruz. Bu bilgileri kullanarak siz de zorlanmadan etkili bir şekilde çay lekelerinden kurtulabilirsiniz.

Giysiden çay lekesi çıkarmak için ilk olarak giyim ürününü terz çevirin. Biraz soğuk su ile karıştırdığınız içeriğinde alkali olmayan toz çamaşır deterjanını leke üzerine dökün. Yeni lekelerde 10 dakika eski lekerde yarım saat bu şekilde bekletin ve sonrasında normal yıkama talimatlarına göre kıyafetinizi yıkayın. Yıkama işlemine geçmeden önce leke üzerindeki deterjanın giderildiğinden emin olun ve o şekilde yıkama işlemini yapın.

Halıdan çay lekesi çıkarmak içinse ilk olarak leke bölgesindeki fazla çayı temiz ve beyaz bir bez ile emdirerek alın. Ardından alkali ve ağartıcı özelliği olmayan bir toz çamaşır deterjanlı su ile leke üzerine tampon yapın. Bu sırada lekeyi ovmadan ve fazla bastırmadan müdahale edin. Leke temizlendikten sonra durulayın ve kurutun. Halıdaki zor çay lekeleri için bir su bardağı içine 2/5 oranında beyaz sirke koyun. Geri kalan kısma su doldurun ve bu karışım ile leke üzerine tampon uygulayın.

Çay Lekesi Nasıl Çıkar? 2

Giysi ve kumaş üzerindeki çay lekelerinin dışında ahşap mobilyalarda oluşan çay lekerinin de temizlenmesi mümkün. Bu bölgelerde tampon uygulanmadığı için hafif ovma işlemi uygulanır. Temizlik için temiz bir sünger ve alkali olmayan, sıvı deterjanlar kullanılabilir. Eğer bunlarla temizlenmezse az miktar karbonat ve beyaz sirke ile mobilyalar temizlenebilir.

Çay lekesinin çıkarılması ile ilgili verdiğimiz bu bilgilere rağmen hala başarılı sonuç elde edemediyseniz, eşya ya da giyim ürününüzü özel yıkama merkezlerinde temizletebilirsiniz. Evde çay lekesi temizliği yaparken kumaşların zarar görmemesi için türlerinin iyi bilinmesi gerekir.

Bazı kumaş türleri çok hassas olduğu için dikkatli şekilde temizlenmeli. Aynı şekilde renklerinin canlılığını kaybetmemesi için ağartıcı özelliği bulunmayan temizlik malzemeleri ile lekelerin temizlenmesi gerekir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video