23 Temmuz 2024
Yaşam

Çek Nasıl Doldurulur

Ticari hayatta en çok kullanılan ödeme yöntemlerinden biri çektir. Ödeyen için bir ödeme kolaylığıdır. Ödeme yapabilmek için zaman kazandırır. Alıcıya ödeme kolaylığı ve zaman kazandırdığı için malını satmak isteyen üreticiye, tüccara faaliyetlerine devam etme ve daha fazla müşteri bulma olanağı sağlar.

Türk Ticaret Kanunu’na göre aslında çekte vade yoktur ama ülkemizdeki yaygın uygulamada çekin üzerinde yer alan tarih çekin ödeme tarihi olarak görülür ve alacaklı çeki o tarihte tahsil etmek ister.

Çek Nasıl Düzenlenir?

Ticari ilişkilerde çek kullanırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar vardır. Çek eksiksiz ve doğru olarak düzenlenmiş olmalıdır.

Çek iki şekilde hazırlanır: Hamiline ya da emre yazılı olarak düzenlenir.
Hamiline çek banka tarafından hamiline çek olarak hazırlanmış olmalıdır. Hamiline olmayan çeklerin hamiline çek gibi doldurulup düzenlenmesi mümkün değildir.

cek-nasil-doldurulur-1

Çek düzenlenirken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar şunlardır: Çek üzerinde çekin ödeme tarihi, çekin tutarı, çekin keşide yeri, çeki keşide edenin imzası bulunmalıdır. Keşide yerinin çek üzerinde yer alması çok önemlidir. Çünkü çekin ibraz süresi keşide yerine göre değişir. Çek emre yazılı çek olarak düzenleniyorsa kişinin adı soyadı yazılır. Tüzel kişinin emrine yazılan bir çek ise tüzel kişinin ünvanı ve yetkilisinin imzası bulunmalıdır. Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi çekin vadesi olmaz fakat uygulamada çekin tarihi kavramı kullanılmaktadır. Dolayısıyla çekin ödeme tarihi çekte yer almalıdır.

cek-nasil-doldurulur-2

Çeki istediğiniz tarihte düzenleyebilirsiniz. Fakat çeki düzenlediğiniz kişi vade tarihi gelmeden önce çeki bozdurmak için bankaya gidebilir. Çekin karşılığı olarak hesapta para bulunması durumunda banka vadesi gelmemiş olmasına rağmen çekin karşılığını ödemek zorundadır. Fakat hesapta para yoksa vadesi gelmeden çekin arkası yazılamaz.

Çek Nasıl Yazılır 2016

Çekin vade tarihi geçtiyse ve aynı şehirde bulunuyorsanız 10 gün içerisinde, farklı şehirlerde bulunuyorsanız 20 gün içerisinde, farklı kıtalar söz konusu ise 3 ay içerisinde çek bankaya ibraz edilerek tahsil edilebilir.
cek-nasil-doldurulur

Çek görüldüğü anda ödenir. Bu nedenle çekin tarihi geldiyse ve hesapta para yoksa çekin arkası yazılabilir. Takasa verilmiş çeklerde ise günü geldiğinde belirli bir saate kadar banka hesabında para olmaması durumunda çekin arkası yazılır. Çek elden tahsil edilmek istendiğinde ise çeki ibraz eden kişi ibraz süresini geçirmemek kaydıyla çekin sahibine bir kaç gün ek süre verebilir. Bu durumda çekin arkası yazılmamış olur. Çekin karşılığı olmadığı için arkasının yazılması durumunda kişi ibraz süresi içinde ödeyerek düzeltme hakkını kullanabilir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video