23 Temmuz 2024
Genel

Ceviz Aşısı Nasıl Yapılır?

Meyve ve sebzelerde meydana gelen doku yenilenmesinden yararlanarak 2 ayrı bitkinin parçasının birleştirilmesine aşı denir. İki bitkiden birisi çoğalmasını istediğiniz çeşittir. Buna kalem veya göz denilmektedir. Diğeri ise anaç denilen çoğalması istenen çeşitten alınan parçanın üzerine eklenen bitkidir.

Ceviz Aşısı Nasıl Yapılır? 1

Sert kabuklu meyvelerin içinde aşılanması en zor olanı ceviz aşısı olmaktadır. Ceviz aşısı kallus oluşumu için daha yüksek sıcaklık istemektedir. Bu nedenle ilkbaharda yapılacak olan aşının tutması için en az 27 derece sıcaklığı beklemek gerekmektedir.

Ceviz aşısı zamanı değişmektedir. Şubat ve mart ayları ceviz aşısı için uyanma döneminin başlangıcıdır. Bu tarihlerde sürgün aşısı yapılacak ise kapalı bir mekan seçilerek sıcaklığının ayarlanması gerekmektedir. Aşı bölgesinde meydana gelen sıcaklık artışı ile hücre bölünmesi de başlar. Bu cevizlerdeki aşı başarısını yukarıya çekmektedir.

Ceviz aşısı çeşitleri içinde yarma aşı uygulanacaksa, meydana gelecek olan kanamayı engellemek için cevizde aşı yapılacak gözün aşı yapımından 25 gün kadar önce kesilmesi gerekmektedir. Kesilecek bölge aşının 4 cm kadar üstünden seçilmelidir.

Ceviz aşısının 4 farklı çeşidi bulunmaktadır. Bunlar yama göz aşısı, omega aşısı, dilcikli aşı ve yarma kalem aşıdır. Ceviz aşındaki önemli nokta, aşı kalemlerinin günlük olarak kesilmesi ve kullanılmasıdır. Ceviz aşısına başlamadan önce ağaç kesilerek içlerindeki acı sularını akıtmaları sağlanır.

Ceviz Aşısı Nasıl Yapılır? 2

Ceviz ağacından alınan kalem güzelce paketlenir ve buzdolabında saklanır. Kalem filiz verdikten sonra yapılan aşının tutma oranı da yüksek olmaktadır. Ceviz göz aşısı nasıl yapılır video ile anlatımları mevcuttur. Bilmeyenler videoyu izleyebilir.

Hazırlanan ve filizlenen kalem, ceviz ağacında belirlenen yere monte edilir. İp veya kurdele ile bağlanarak sıkıca sarılır. Üzeri ise özel olarak üretilen aşı macunu ile hava almaması için iyice kapatılıyor. Aşı macunu olmadığı durumlarda ise plastik boyalar da kullanılabilmektedir. Daha sonra aşı poşet ile sarılarak içine topraktan çamur yapılarak bırakılır.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video