15 Temmuz 2024
Genel

Kehribar Nasıl Anlaşılır?

Kaynağının adı çam ağaçları bir süre sonra fosilleşir ve reçine olur buna da kehribar denir. İnsanlar arasında sıklıkla çam sakızı olarak bilinmekte olan fosil, yer altından çıkarılır ve değerli eşyalarda kullanılır. Kehribar zar zor bulunan bir madde olduğu için takı ve tesbihler için kıymetli ürünlerdir.

Orijinal şekilde üretilmekte olan tesbihler, oldukça değerli fiyatlar ile satılır. Söylenen ve her görülen kehribar tesbihi dikkatli edilerek alınmalıdır.

Kehribar Nasıl Anlaşılır?

Kehribar tesbihi değerli bir maddedir. Orjinal kehribar tesbih nasıl anlaşılır diye sorulduğunda tek bir çözüm yoktur. Kehribarın çeşidine göre farklı yöntemler vardır. Bunlar; ultra viyole ışık testi, çizme kazıma testi, koklama ve ovma testi, aseton testi, sıcak iğe testi ve tuzlu solüsyon testi modellere göre uygulanır. Sıkma kehribar nasıl anlaşılır sorusunun da cevabı da bulunmuş olur.

Ultra Viyole Işık Testi

En üst düzey biçimde kehribar ultraviyole ışığa maruz kalır ve tepkime olarak florasan şeklinde yansıma gösterir. Sarı ve mavi renk ya da tonajları ile karanlık bir ortam içerisinde yansıma olarak bu renkler alınabilir ve bu da gerçek olduğunun kanıtıdır. Sahte olanlar ise bir yansıma göstermezler.

Kehribar Nasıl Anlaşılır? 1

Aseton Testi

Asetona kulak çöpü ile batırdıktan sonra kehribarın üstüne bırakılır ve işin sonunda aseton buharlaşacaktır. Etkilenmeyen kehribar gerçek kehribardır. Sahte kehribar olduğu durumunda ise parmak izi üzerinde kalacak ve yapışkan bir madde haline dönüşecektir.

Kazıma Çizme Testi

Kehribar yumuşak bir madde olduğundan dolayı, herhangi bir madde ile çizim sırasında çizilen kehribar gerçektir. Çizilmeye karşı direnç gösteren kehribar ise sahtedir.

Kehribar Nasıl Anlaşılır? 2

Sıcak İğne Testi

Yüksek derecede ısıtılan iğneyi kehribar içerisine batırdıktan sonra itmeye çalışılır ve buruna çam-reçine kokusu geliyor ise bu gerçek kehribardır. Bu sayede ateş kehribar nasıl anlaşılır görülmüş olur.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video