25 Temmuz 2024
Genel

Chia Tohumu Nasıl Tüketilir?

Çağımızın hastalığı olarak adlandırılan fazla kilolar ve fazla yağların alınması kolay ama vermesi oldukça zordur. Gerek hayatı olumsuz etkilemesi, gerek sağlık sorunları yaratması gerekse görünüş açısında verdiği rahatsızlıklar nedeniyle bir çok kişi fazla kilolarından şikayetçidir.

Bu konuda her gün yeni bir bilgi ve yeni bir ürün veya bitki ismi ile karşılaşıyor, farklı farklı isimlerde diyet programlarını duyuyoruz. Zayıflamak isteyenlerin son zamanlarda adını sıkça duyduğu bitkilerden biride chia bitkisi olmaktadır. Peki chia tohumu nasıl tüketilir, faydaları nelerdir, özellikleri nelerdir?

Chia Tohumu Nasıl Tüketilir?

Chia tohumu, salvia hispanica adı verilen Meksika, Arjantin, Güney Amerika ve Bolivya da yetişen nanegiller ailesinden olan bitkiden elde edilmektedir. İçerisinde bol miktarda yağ, lif, protein ve omega 3 bulundurmaktadır. Zengin içeriği sayesinde tok tutma özelliği bulunan çia tohumu bu özelliği ile de zayıflamak isteyenlerin tercihi olmaktadır.

Özellikle son zamanlarda sıkça tercih edilen ve adı günden güne daha çok tanınır hale gelen chia tohumu fazla kullanıldığı taktirde ise zararlı olabileceği konusunda uzmanlar tarafından dile getirilmektedir. Bu nedenle uzman bir diyetisyen tarafında belirlenen miktarda tüketilmesi halinde faydalı olacaktır.

Genellikle zayıflamak için tercihe dilen chia tohumu tek başına kullanımda fayda sağlamamaktadır. Uygulanacak diyet programlarının  yanında ek olarak tüketilmesi halinde diyete yardımcı olabilecek olan chia tohumu farklı şekillerde tüketilebilir. Chia tohumu nasıl yenir?

Chia tohumu, taze sıkılmış meyve sularının içine katılarak içilebileceği gibi, yemeklere karıştırılarak da tüketilebilir. Ayrıca bir bardak ılık suya bir yemek kaşığı chia tohumu atıldıktan sonra yarım saat bekleyerek sonrasında da tüketebilirsiniz. Chia tohumu yoğurt, hamur işleri, gevreklere doğrudan katılarak da tüketilebilir.

Özellikle akşamdan hazırlanan ve bir kase yoğurda, bir yemek kaşığı chia tohumu, bir çay kaşığı tarçın, bir avuç ceviz karıştırıldıktan sonra buzdolabında bekletilen karışım tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra birçok farklı şekillerde deneyerek de tüketebilirsiniz.

Chia Tohumu Nasıl Tüketilir? 1

Chia tohumu günlük 2 yemek kaşığı kadar tüketilmesi önerilse de en doğru dozu uzman diyetisyenler kişiye göre belirleyecektir. 2 yemek kaşığı chia tohumu, 137 – 19 kalori içermektedir ve 4 gram protein, 9 gram yağ, 12 gram karbonhidrat, 11 gram da lif barındırmaktadır. Yüksek dozda tüketilmesi halinde içerisindeki omega 3 ten dolayı kan sulandırıcı olabileceği ve kan basıncında düşüş ve kanamalara sebep olabileceği gibi alerjiye de sebep olabilmektedir. Bu nedenle uzmanlar tarafından günlük tüketimin 48 gramın üzerinde olmaması önerilmektedir.

Chia tohumu zayıflatma etkisinin yanında :

 1. C vitamini içeriği sayesinde bağışıklık sisteminin güçlenmesini ve hastalıklara karşı korumanın artmasını sağlar.
 2. İçerisindeki kalsiyum sayesinde yap yakmayı hızlandırır ve zayıflatmayı sağlar.
 3. Lif bakımından zengin içeriği bağırsakları temizler ve kabızlığın önlenmesine yardımcı olur.
 4. Magnezyum sayesinde adet sancıları ve kas ağrılarına karşı etkilidir.
 5. Omega 3 yağları tokluk hissi verir ve beyni korur
 6. İçerisindeki demir ile kansızlığa iyi gelirken adet dönemi düzensizliklerinin önlenmesine yardımcı olur.
 7. Enerji verir.
 8. Kansere ve yaşlanmaya karşı etkilidir.
 9. Cildin güzelleşmesini, saçların canlı kalmasını ve kırılan tırnakların güçlenmesini sağlar.
 10. Kalp rahatsızlıklarına karşı etkili olur.
 11. Kalsiyum sayesinde kemikleri güçlendirir.
 12. Antioksidandır ve vücudun toksinlerden arınmasına yardımcı olur.
 13. Gluten içermemesi nedeniyle çölyak hastalarının kullanmasına uygundur.

Chia Tohumu Nasıl Tüketilir? 3

Yukarıda da belirtiğimiz gibi chia tohumu veya diğer doğal ürünler tek başına zayıflamada yeterli olmayacaktır. Zayıflamak, sadece bir ürünle değil, hem beslenme, hem spor hem de egzersizlerden oluşan sağlıklı ve planlı bir program sayesinde gerçekleştirilebilecektir. Chia tohumu bu program içerisinde yardımcı olarak yerini alabilecek güçlü bir besindir. Uzman diyetisyen tarafından kullanım miktarı belirlendikten sonra kullanmanız önerilmektedir.

Leave feedback about this

 • Quality
 • Price
 • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video