24 Temmuz 2024
Sağlık

Çocuk Nasıl Oluşuyor?

Anne karnında gebeliğin ilk 10 haftasına embriyonal ehemmiyet denir. 10 haftadan doğuma kadar olan döneme fetal ehemmiyet denir. Embriyonal dönemde bebeğin tüm organlarının oluşumu tamamlanır. Fetal dönemde bu organlar gelişir ve olgunlaşır.

Anne karnında çocuk oluşumu tam olarak tamamlamadan dünyaya gelen (erken doğum) bebeklerde solunum sorunsal benzer biçimde bazı problemler gelişir bundan dolayı yoğum bakım ünitesi gerekebilir. Bundan dolayı gebelik (hamilelik) süresince anne karnında geçirilen her yedi gün bile bebek gelişimi açısından çok önemlidir.

Çocuk Nasıl Oluşuyor? 1

En son görülen adetten 2 hafta hemen sonra yumurtlama olduğundan döllenme bu günlerde doğar. Bu nedenle gebeliğin 1. Veya 2. Haftası denilen günlerde aslına bakarsak kesinlikle gebelik yoktur. 3. Hafta döllenme ve rahime doğru yol alma ile geçer. Sadece 4. Haftada rahime gebelik ulaşır ve buraya yerleşir. Ultrasonla görülmesi 5. – 6. Haftaları bulur. Bu nedenle gebelik haftaları 4’ten başlayarak sayılır, 1, 2 ya da 3 haftalık gebelikten söz edilemez. Beş haftalık gebelikte bebeğin boyu 3-4 mm ayarındadır.

Kilosundan anlatmak hemen hemen mümkün değildir. Bebek ve kalp atışları ultrason ile görülebilir, duyulabilir. Bebeğin beyin ve sinir sistemi, kalp-damar sistemi gelişmeye adım atmıştır. Kol ve bacak tomurcukları hemen derhal belirgin değildir. Hamileliğin beşinci haftasında anne adaylarının bazısında bulantı ve kusma adım atar. Her anne talibinde bu kadar erken haftada başlamayabilir ve bulantı kusmanın başlaması gebeliğin sağlığı-gelişmesi hakkında bir gösterge değildir.

Anne memelerde hassaslık ve gerginlik hissedebilir. Halsizlik bu zamanda sık görülen belirtilerdendir. Bu haftadan önce muayene olunmamışsa derhal doktora başvurmak gerekir, lüzumlu vitaminler verilir ve tahliller yapılır. Gebeliğin başlangıcında rutin olarak meydana getirilen tahliller haricinde bu dönemde meydana getirilen özel bir denetim yoktur. Hamileliğinin ilk dönemlerinde kilo kaybı yaşayan kadınların bu durumdan endişe duymasına gerek yoktur.

Tiksinme, iştahsızlık ve kusma gibi problemler olması sebebi ile kilo kaybı yaşansa da, ilk üç aydan sonra bu durum toparlanabilmektedir. Kanama ve lekelenme olmadığı sürece ve doktor tarafınca extra bir risk bildirilmediği sürece bu erken haftalarda doktorunuz çoğu zaman yürüyüş şeklinde aktiviteleri önerecektir. Doktor önerisi haricinde kesinlikle ilaç kullanmamak gerekir.

Ağır egzersizler ve sporlardan kaçınmak gerekir. Bu haftalarda alttan kırmızı ya da kahverengi lekelenme, kanama olması düşük tehlikesi olduğunu gösterir. Bu durumda derhal muayene için başvurmak ve istirahat etmek gerekir.

Çocuk Nasıl Oluşuyor? 2

Kız Çocuk Nasıl Oluşur?

7 haftalık süreç içinde, bebeğinizin manevi cinsel organları -yumurtalık ve testisler şeklinde- karında oluşmaya adım atar. Erkek ve hanım cinsel organları bu zamanda aynı görünür çünkü aynı yapılardan türemektedirler. Kız çocuk oluşumu için ilk olarak bacakların arasındaki dokudan minik bir tomurcuk çıkmaya adım atar.

Bu tomurcuk klitoris haline gelecektir. 22. Haftada, yumurtalıklar tamamen doğar ve karından pelvis göç eder. Onlarda bir ömür boyu kâfi gelecek olan 6 milyon yumurta bulunmaktadır.

Çocuk Nasıl Oluşuyor? 3

Erkek Çocuk Nasıl Oluşur?

Erkek çocuk oluşumu için tomurcuk adam cinsel organı olarak gelişir ve 12. Hafta civarında uzamaya adım atar. 22 haftalık süreçte, testisler karında doğar. İçerilerinde olgunlaşmamış sperm vardır. Daha sonra onların testis torbasına doğru inişleri adım atar ve bu uzun bir yolculuktur.

Hedeflerine hamileliğin sonuna doğru (ya da bazı erkekler için doğumdan sonrasında) ulaşırlar. Yalnız Bu süreçten daha sonra genital organlar ultrasonda görünebilecek kadar gelişir ve daha net bilgiler de sağlanabilir.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video