27 Şubat 2024
Hobi

Çocuklar İçin Yelek Nasıl Örülür

Bizim toplumumuzda yeni doğan bebeğe yelek, hırka, patik gibi kıyafetler örmek adeta bir gelenektir. Özellikle anneanne ve babaannelerin, bebeğin ilk müjdesini aldıkları andan itibaren örmeye başladıkları bu el emeği giyeceklerden giymemiş bebek sanırız yoktur. Çocuklar İçin Yelek Nasıl Örülür?

Örgü örmeyi bilen ve seven hanımlar için son derece kolay olan çocuklar için yelek, hırka örme işlemi; bilmeyenler için bile, verilen tarifleri uygulayarak kolay hale gelebiliyor. Sadece biraz ilgi, emek ve dikkat yeterli.

Genel örme teknikleri olan düz ve haraşo örgüyü öğrendikten sonra, ilmek arttırma ve eksiltme esasına dayalı olan örgü stillerini nefis yelek ve hırkalara uygulamak asla o kadar zor değil. Örneğin çocuklar için yelek nasıl örülür gelin birlikte tecrübe edelim.

cocuklar-icin-yelek-nasil-orulurKolay Bebek Yeleği Nasıl Örülür

Örgüye başlamadan önce çocuk üzerinde göz kararı ölçüm yaparak ona göre ilmek sayısı belirleyebilirsiniz. Ama genel olarak çocuk yelekleri 80 ilmek ile başlar. Ön kısımlar için ise 40 ilmek yeterli olacaktır. İlmek sayısı ipinizin kalınlığına göre değişiklik gösterebilir. 4,5 numaralı şişle örebilirsiniz.

Öncelikli olarak 40 ilmek atın. İlmekleri attıktan sonra örme işlemine geçebilirsiniz. Yelek modeli size kalmış. Bu yazıda size düz bir yelek nasıl örülür sorusunun yanıtını vermek istiyoruz.

Çocuğun üzerinde ölçerek örmeye devam edin ve kolunun altına geldiğinizde kesme işlemini başlatın. Önce 4 ilmek arttırın ve sonra her sırada iki adet keserek omuz kısmına kadar gelin. Omuz kısmına gelince 4 sıra ikişer ilmek arttırın. Daha sonra diğer ön parçayı da aynı şekilde yaptıktan sonra arka kısmını örmeye başlayın. 80 ilmek atarak arka kısma başlayın. ilmekleri atıp örme işlemine geçin. Çocuğun üzerinde ölçerek omuzlara kadar örün. Arka parça diğer ön kısımlarla eşit olduğu zaman örme işlemini bırakın ve parçaları birleştirin. Güzel bir dikiş ile yelek parçalarını birleştirin. Dilerseniz fermuar dikebilir ya da ilmek açıp düğme dikebilirsiniz. Yapımı çok kolay ve zevkli bir hobi olan yelek örme işlemini size de keyif verecek.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video