13 Temmuz 2024
Sağlık

Çocuklarda Burun Akıntısı Nasıl Geçer?

Hastalıkların en kötü yanlarından biri burun akıntısıdır. Sürekli çekilmesi veya temizlenmesi gereken bir burun hiç kimsenin hoşuna gitmez. Çocuklarda geçirilen hastalıklar her zaman daha zor olur. Çocuk hastalandığında genellikle uyumak ister ve çözüm yollarına karşı direnir. Bağışıklık sisteminin tekrar güçlendirilmesi sağlanılarak burun akıntısının önüne geçmeye çalışılmalıdır.

Çocuklarda Burun Akıntısı Nasıl Geçer? 1

Burun akıntısı vücudun normalden fazla salgı üretmesine bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu durumda solunum yolları tıkanabilir. Bunların önüne geçmek için hem bağışıklık sistemini güçlendirecek tedaviler hem de burnunuza yönelik tedaviler yapmalısınız.

Çocuklarda burun akıntısını geçirmenin etkili birkaç yolu vardır. Çocuklarda burun akıntısı tedavisinde neler vardır? Çocuklarda geçmeyen burun akıntısı için neler yapılmalıdır?

Burun akıntısı olan bir çocuğun bu süreçten en hızlı şekilde kurtulmasını sağlamak için onun olduğu odaya dikkat edilmesi gerekmektedir.

Çocuğun yattığı odanın kuru ve havasız olması hastalığın geçme süresini arttıracaktır. Burun akıntısı veya tıkanıklığı olan çocukların odaları mutlaka nemlendirilmelidir. Nem, solunum yollarını açar ve burun akıntısının geçmesi için yardımcı olur. Odanın nemlendirilmesi odaya konacak sıcak su veya buhar makineleri ile sağlanabilir.

Burun akıntısı olan bir çocuğun burun akıntısını geçirmenin birkaç etkili yolunda ilki buhar solutmaktır. Buhar soluma işlemi sırasında burnu açılacaktır. İsterseniz sıcak bir banyonun içerisinde buhar solutabilirsiniz. Çocuğu banyoya sokmak sizi telaşlandırıyorsa bir kaba sıcak su dolduracak çocuğun buharından almasını sağlayabilirsiniz.

Evinizde buhar makinesi var ise de buhar makinesini kullanabilirsiniz. Buhar makinelerinin özel sıvı solüsyonları gaza çevirebilme etkisi bulunur. Bir maske yardımı ile bu gaz solunur. Bu gazlar doktor önerisi ile veya eczanelerden direk satın alınabilir. Solunum yollarının açılması konusunda çok etkilidir.

Çocuklarda Burun Akıntısı Nasıl Geçer? 2

Çocuklarda etkili olan bir diğer yol ise burun spreyleri veya özel solüsyonlardır. Burun spreylerinin içerisinde tuz bulunur. Burun akıntısı ve burun tıkanıklığının en iyi çözümü tuzlu su ile burnun temizlenmesidir. Pek çok çocuk buna karşı çıktığı sprey kullanmak daha kolay olacaktır. Özel solüsyonlar ise yine sprey şekilde satılabilir. Çocuk uyumadan önce rahat bir uyku için kullanılabilir.

Burun akıntısını en iyi kesen şeylerden biri de vazelindir. Vazelinin çok güçlü olan kokusu tıkanıklıkları açarak burun akıntılarınızı da azaltır. İlk sürüldüğünde hafif bir yanma hissi yaşattığı için çocuklar tarafından sevilmeyebilir. Ancak çocuğunuzu ikna edebilirseniz bu yolu denemelisiniz. Çocuklarda burun akıntısı tedavisinde kullanıldığı durumlar iyileşme çok daha hızlı olur.

Çocuklarda burun akıntısının yanı sıra başka semptomlar da gözlenirse doktorunuza danışmanız en faydalısı olacaktır. Çocuğun hastalığı ile birlikte burun akıntısı için de tedavi öne sürecek olan doktor sizin de çocuğunuzun da içini rahatlatacaktır. Bu süreci çocuk için de anne ve baba için de daha kolay kılacaktır.

Çocuklarda Burun Akıntısı Nasıl Geçer? 3

Hastalığa bağlı olarak gelişen burun akıntılarının önüne geçebilmek için vücuda iyi bakılması gerekmektedir. Gücün geri kazanılması burun akıntısının daha çabuk geçmesini sağlayacaktır. Hasta olan pek çok çocuk yemeden ve içmeden kesebilir. Bunun olabildiğince önüne geçmeniz gerekmektedir. Su ile çorba ile pek çok sıvı takviyesi yapmanız gerekmektedir.

Bunun yanı sıra bal, limon gibi şifalı yiyecekler tüketmesini sağlayarak bağışıklık sisteminin güçlenmesini desteklemelisiniz. Bağışıklık sistemini ne kadar hızlı güçlendirirseniz o kadar hızlı iyileştiğini görürsünüz. Hastalık sürecinde ve sonrasında bol bol vitamin tüketmesini sağlarsanız hastalığın semptomlarının daha hızlı kaybolduğunu görürsünüz. Yukarıdaki yöntemler ile bir türlü geçmeyen burun akıntılarının son bulmasını kolaylıkla sağlayabilirsiniz.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video