23 Temmuz 2024
Sağlık

Çocuklarda Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer?

Hastalıkların en kötü yanları halsizlik değil de öksürük, burun tıkanıklığı gibi sonuçlarıdır. Bu sonuçlar, normal bireyleri bile rahatsız ederken çocuklarda ve bebeklerde özellikle huysuzluğa sebep olur. Hasta bir çocuğun anne ve babasını telaşa sürükler.

Bu nedenlerle geçirilen hastalıkta ilk önce burun tıkanıklığının önüne geçilmeye çalışılır.
Burun tıkanıklığı pek çok hastalığa karşı oluşur. Grip ve soğuk algınlığı en sık görülen iki nedendir. Herkeste görülmese de bahar aylarında alerjiye karşı da burun tıkanıklığı oluştuğu bilinmektedir. Çocuklarda burun tıkanıklığı nasıl geçer? Burun tıkanıklığı için neler önerilir?

Çocuklarda Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? 1

Burun tıkanıklığını geçirmek için iki tedavi türü bulunmaktadır. İlk tedavi türünde burun bölgesi tedavi edilir. Tıkanan yolların açılması sağlanır. İkinci tedavi türünde ise tüm vücut tedavi edilir. Hastalıkla savaşılırken vücudun toplanması, ardından da tüm semptomların ortadan kalkması sağlanılır.

Burun tıkanıklığı kuru havalarda daha fazla görülmektedir. Mevsim geçişleri, havasız evler, evin yanlış ısıtılması gibi durumlarda burun tıkanıklığı meydana gelebilir. Bu nedenlere veya hastalıklara bağlı olarak ortaya çıkan burun tıkanıklığını tedavi edebilmek için yapılacak olan ilk şey hasta çocuğun odasını nemlendirmektir. Burun yollarının nemlenmesi tıkanıklığın geçmesi için yapılabilecek en faydalı şeylerden bir tanesidir.

Burun tıkanıklığında veya akıntılarda kullanılan bir başka çözüm yolu ise buhar makinesidir. Buhar makineleri bazı solüsyonların buhar şeklinde solunmasını sağlayarak solunum yollarını temizler. Şöyle ki bir çocuğa tedavi uygulamak zordur. Huysuz olur. Karşı çıkar. Buhar makinesinde solunum maskesi ile gelen gazı solumak yeterli olacaktır. Son derece kolay bir işlemdir.

Çocuklar bu işlemin eğlenceli olduğuna ikna bile edilebilir. Bu işlem tek başına mükemmel bir çözüm olmayacaktır ancak diğer tedavi yöntemlerini destekleyecektir. Buhar makinesi ile buhar soluduktan kısa bir süre sonra bile çocuğun rahatladığını gözle görebilirsiniz.

Tuzlu su burun akıntılarında ve burun tıkanıklıklarında en çok kullanılan tedavi yöntemidir. Bu tedavi yöntemi çok eski zamanlara dayanmaktadır. Yaşı büyük olan bireyler bunu rahatlıkla uygulayabilirler. Bu yöntemi çocuklarda uygulamakta biraz zorlanabilirsiniz.

Çocuklarda Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? 2

Huysuz olan çocukların bu tedaviye karşı çıkmaları son derece normaldir. Bunun önüne geçmek için sprey şişelerinde tuzlu su hazırlayabilirsiniz. Bu, uygulamayı kolaylaştırır. Bu tuzlu su eczanelerden de temin edilebilir. Eczaneler de sprey formlarını satmaktadır. Ancak eczaneden alacağınızın evde yapacağınızdan bir farkı olmayacağını aklınızdan çıkarmamalısınız.

Çocuklarda burun tıkanıklığı halsizlik hissini arttıracaktır. Sürekli yatmak isteyen çocukların bu isteğine karşı çıkılmazsa hastalık süresi uzayacaktır. Çocukların burun tıkanıklığının geçebilmesi için burunlarını temizlemeleri gerekir.

Hasta olan hiçbir çocuk bu işlemi severek yapmaz. Ancak siz çocuğunuzu bunun için teşvik etmelisiniz. Tahriş olmasından korkuyorsanız su ile nemlendirerek temizlemelisiniz. Bu, burnun daha rahat temizlenmesi sağlayacaktır.

Çocuklarda Burun Tıkanıklığı Nasıl Geçer? 3

Yukarıda anlatılanlar burun tıkanıklığını yok etmek için kullanılan yöntemledir. Çocuğun hastalığı geçirilmeye çalışılırsa burun tıkanıklığının da geçmesi kolaylaşacaktır. Hastalıkların çabuk geçebilmesi için asla akıldan çıkarılmaması gereken ilk şey su içmektir.

Hastalık dönemlerinde çoğu hasta yemeden ve özellikle içmekten kesilir. Vücut bir savaş halinde iken her zaman olduğundan çok daha fazla suya ihtiyaç duyar. Vücudun su ihtiyacı gerek su ile gerek çaylar ile gerek de çorbalar ile karşılanmalıdır.

Özellikle burun tıkanıklığının görüldüğü hastalıklarda çocuğun yattığı yatak düzeltilmelidir. Yatağın eğimi ayarlanarak nefes alıp vermesi kolaylaştırılmalıdır. Bal, limon, zencefil gibi bitkiler tercih edilerek bir an önce şifa bulunması için uğraşılmalıdır. Vücut makine gibidir. Çocuğun gücü yerine gelirse daha kısa sürede toplanacaktır.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video