23 Temmuz 2024
Sağlık

Geniz Akıntısı Nasıl Geçer?

Geniz akıntısı kişiyi tıbbi açıdan tehdit etmez. Ancak sosyal yaşamında veya evinde otururken bile kişiyi oldukça rahatsız eder. Geniz akıntısı vücudun ürettiği bir salgının atılmasıdır aslında. Vücut bu salgıyı her zaman üretirken, bazı hassas dönemlerde fazla üretir. Burun akıntısı da geniz akıntısı da buna bağlı olarak meydana gelir.

Geniz akıntısının ne olduğu öğrenildiğine göre tetikleyen şeylere de göz atılması gerekmektedir. Aslında tetikleyen şeylere pek çok insan aşinadır. Herhangi bir enfeksiyona kapıldığınızda, grip olduğunuzda geniz akıntınız başlar ve kolay kolay da geçmez.

Geniz Akıntısı Nasıl Geçer?

Geniz akıntısının medikal olarak çözümleri bulunduğu gibi doğal yollarla çözümleri de bulunmaktadır. Bebeklerde geniz akıntısı nasıl geçer? Geniz akıntısı öksürük nasıl geçer? Geniz akıntısı bitkisel tedavi yöntemleri nelerdir? Geniz akıntısı için ilaç doktora danışmadan kullanılmalı mıdır?

Geniz akıntısına sahip bir kişi bu durumdan hemen kurtulmak ister çünkü geniz akıntısı kişiye günlük hayatında hayli sıkıntı verecek bir durumdur. Gribe bağlı geniz akıntılarında genellikle doktora başvurduğunuzda grip ilacının yanında, geniz akıntısı için de ilaç yazılacaktır. Ancak kendinizi iyi hissediyorsanız doğal yöntemleri tercih ederek de geniz akıntısını yok edebilirsiniz.

Geniz akıntısını geçirebilmenin en etkili yolu tuzlu sudan geçmektedir. Tuzlu su yöntemi çok eski zamanlardan kalma bir yöntemdir. Çok fazla üretilen mukus salgısının tıkadığı yolların açılmasında kullanılır. Burun içerisi tahriş olmayacak şekilde tuzlu su ile yıkanır. Bu şekilde yolların açılması sağlanır.

Buhar banyosu en etkili olan ikinci yöntemdir. Aslında küçük yaştaki bireyler için en kullanışlı olan yöntemdir. Buhar banyosu makineleri serumlar takılarak solüsyonlarla burun ve geniz açılması işlemi gerçekleştirilir. Burnu tahriş etme riski yoktur. Oldukça etkili bir yöntemdir.

Geniz Akıntısı Nasıl Geçer? 1

Makine gerektirdiği için tuzlu su daha çok tercih edilir. Ancak özellikle çocuklarda ve bebeklerde tuzlu su ile burun temizliği yapmak çok zordur. Bebeklerde neredeyse imkansızdır. Bunun için özellikle bebeklerde buhar banyosu yöntemi çok işe yarar. Bebeğin ağlaması ona zarar verdiğini göstermeyecektir. Birkaç dakika içerisinde bebeğin de rahatladığı gözle görülür bir şekilde fark edilir.

Evde denenebilecek doğal yöntemlerden en etkili olanlarından biri de yağ ile burnu açmaktır. Burada kast edilen burnun içini yağlamak değildir. Genellikle bir beze yağ dökülür. Dökülen yağ koklanarak burun açılabilir. Bu yağ genellikle nane yağıdır. Nane yağının etkisi ile burun rahatlıkla açılacaktır.

Her derde deva olduğu bilinen sirke de geniz akıntısı için faydalıdır. Sirkeyi direk burna uygulamak tahriş olmasına neden olabilir. Bu nedenle güç içerisinde tüketilen suyla sirkenin tüketilmesi çok önemlidir. Etkili yöntemler sıralanırken suyun öneminden bahsedilmemiştir.

Geniz Akıntısı Nasıl Geçer? 2

Geniz akıntısı, burun akıntısı olan kişilerde bol su tüketimi hayati bir önem taşır. Vücut bir savaş halinde olduğu için suya çok fazla ihtiyacı vardır. Vücut ne kadar kolay toplanırsa geniz akıntısı da o kadar çabuk geçecektir.

Geniz akıntısı tedavisinde zencefil, bal, limon gibi şifalı bitkiler de geniz akıntısı tedavisinde önerililer. Bu şifalı bitkilerin amacı vücudu iyileştirmektir. Su içmekle aynı mantıkta çalışırlar. Vücudun kendini toplayabilmesi için sağlıklı beslenmek, çorbalar la sıcak takviyesi almak iyileşme sürecini kısaltacaktır.

Geniz akıntısı tedavisinin çok hızlı geçmesini istiyorsanız ilaç kullanabilirsiniz. İlaç kullanmada dikkat edeceğiniz şey komşunun veya evdeki birinin tavsiyesi ile ilaç kullanmamak olmalıdır. İlaçların etken maddeleri kişiden kişiye farklı etkiler gösterir. Doktora gittiğinizde taktirde, acilde bile bu konuda sizinle ilgilenirler ve ilacını yazarlar.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video