14 Temmuz 2024
Spor

Çocuklarda Spor Nasıl Sevdirilir?

Günümüz dünyasında, spora verilen önem ve hayatımızdaki yeri gitgide ciddi bir büyüme katetmiştir. Yeni eğitim sisteminde spor önemini eski yıllara nazaran daha fazladır. Buda çocuklarımızın sporla karşılaşma oranını epey yükseltmektedir.

Çocuklarda Spor Nasıl Sevdirilir? 1

Çocuklarımız genellikle hareket etmeyi ve fiziksel aktiviteleri sevdiklerinden, spor yapmayı eğlenceli bulurlar. Çoğu sporcular çocuklarımızın kahramanları haline gelmesi, onlara sporla ilgilenmeyi kolaylaştıran unsur sebeplerindendir.

Fakat çocuklarımızı spor yapmaları için teşvik ederken vereceğimiz yanlış bilgiler ya da yanlış yönlendirmeler çocuğumuzun spordan soğumasına sebep olabilir.

Çocuğumuza spor yapmasının asıl amaç olduğunu belirtmemiz gerekir. Başarının her zaman ikinci planda geldiğini, onlara sporda saygının çok daha fazla önemli bir unsur olduğunu aşılamamız gerekir.

Çocuklarımıza sporu sevdirmek ve alışkanlıkları arasına eklemek, bizim iyi rehberlik etmemizle doğru orantılıdır. Çocukların yapmak istedikleri sporu kendilerinin seçmelerini sağlamak, farklı spor dallarını yapmaya imkân vererek, çocuğun istediği sporu seçmelerine olanak tanımak çocuğumuzun hem mutlu olmasını hem de spor alışkanlığını tüm hayatına yaymasını sağlamak demektir.

Çocuklarımıza spor yapma alışkanlığını yavaş yavaş geliştirmek gerekir. Çocuğumuzu birden çok zorlamak ya da çocuğumuzun üzerinde baskı kurmak, çocuğumuzun spordan soğumasına yol açabildiği gibi, ileri deki hayatını tamamen olumsuz etkileyebilir.

Çocuklarda Spor Nasıl Sevdirilir? 2

Çocuklarımızla birlikte spor yapmak onların öz güvenini arttırdığı gibi, sizi rol modeli almaları sebebi ile sizi örnek görerek spor alışkanlığı kazanmalarına sebep olur. Beraber spor yaparken onları yüreklendirmek, yapabileceklerine inandırmak spor alışkanlıklarını yükseltir. Sonuç odaklı değil de, spor yaptıkları için onları ödüllendirmek alışkanlık yönünde atılan etkili bir adımdır.

Çocuklarımıza imkân dâhilinde farklı spor dallarını göstermek ve seçim haklarında özgür kalmalarını sağlaya bilmek sonrasında çocuğunuzun yaptığı sporla ilgilenen başka insanlarla tanışmasını sağlamak spora olan ilgisini mutlaka yükseltecektir. Kendisini güvende hissetmesi için sağlayacağınız ortam, spora olan sevgisini ve ilgisini pozitif yönde etkileyen önemli unsurlardan biridir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video