25 Temmuz 2024
Sağlık

Depresyondan Nasıl Çıkılır?

Depresyon, günümüzde çoğu bireyin başına gelen en kötü ruh hallerinden biridir. Depresyonun, daha çok kadınlarda olduğu bilinse de bu öngörü yanlıştır. Tam tersi depresyonun erkeklerde daha fazla görüldüğü gözlemlenmiştir. Depresyonun belli bir zamanı yoktur, her zaman başa gelecek ruhsal bir durumdur. Depresyona neden olan şeyler arasında yer alan bir kaç madde şöyle sıralanabilir;

Depresyondan Nasıl Çıkılır?

Sevilmeyen bir iş yapmak veya tercih etmek, maddiyat durumu, yorgun hissetme durumu, sürekli uyuma isteği, uyduktan sonra tekrardan yorgun hissetmek, ani öfkelenme durumları, sürekli dalgınlık, sosyal ortamlardan kaçmak, yalnız kalma isteğinin çoğalması, dertler ile başa çıkamama durumu, cinsel isteksizlik, yemek yeme tarzının değişmesi, az veya haddinden fazla yemek yeme durumu, stres gibi nedenler depresyon başlangıcının belirtileri arasında yer almaktadır.

Depresyon Nasıl Oluşur ve İlerler?

Depresyon, çoğu zaman kişilerde yetersizlik hissi oluşturur. Kişi, yaptıklarını sorgulamaya başlar. Yaptığı işlerin hep mükemmel düzeyde olmasını ister. Bir diğer ifadeyle mükemmeliyetçi bir tavır takınmış haldedir. Sürekli kendini eleştirir düzeye gelmiştir. Başka insanların yorumlarından korkmaya başlamıştır. Bu yüzden sosyal ortamlara girmekten de kaçınır haldedir.

Depresyondan Nasıl Çıkılır? 2

Aşırı hırs, aşırı başarılı olma isteği bireyin gözünü bürümüştür. Aksi olduğu takdirde kişi, kendinde sorunlar aramaya başlar. İnsanlara karşı güvensizlik duygusunun oluşması, aynı şekilde kendine olan güvenini kaybetmesi gibi nedenler depresyonun ilerleyişini göstermektedir. Peki, birey bu durumlarda ne yapmalıdır? Birey bu durumlarda acilen uzman bir psikiyatr desteği almalıdır.

Depresyondan çıkmanın çözümünü ilaç olarak düşünenler vardır. Fakat ilaç her türlü durumda önerilmez ve bir çözüm değildir. Ayrıca depresyon ilaçlarının birçok yan etkisinin olduğunu söylemek kesindir. Kişide intihara yol açtığı, halüsinasyonlar ve daha birçok yan etkinin görüldüğü söylenebilir.

Bu yüzden ilk önce uzmanlar, doğal yollarla depresyondan çıkmayı önermektedir ve uygulamaktadır. Depresyondan çıkmak için yapılması gereken birkaç madde sıralayacak olursak bunlar;

Depresyondan Nasıl Çıkılır? 3

Bireyin; gün içinde sosyal ortamlardan uzaklaşmayarak, aile bireyleri ile daha çok vakit geçirmek ve iletişim kurmak, özgüven kazanmak için atılımlara girişmek daha sonra bu atılımlarda başarılı veya başarısız olma halinde kendine ödül vermek, kendini olumlu cümleler ile motive etmek ve olumsuz olan, mutsuz eden her şeyi hayatından çıkarmak, cinsel hayatında yeniden aktiflik sağlamak, hayatında olan olayları günlük tutarak yazmak ve analiz yapmak, daha çok dışarı çıkmak, dünyanın güzelliklerini görmek, renklere boğulmak, macera içeren şeyler yapmak, müzik dinlemek, resim ve boyama yapmak, çiçek veya evcil bir hayvan beslemek, alışveriş yapmak gibi aktiviteler kişinin, kendini iyi hissetmesine yol açacaktır.

Tabii ki yapılacak şeyler bunlarla sınırlı kalmıyor. Bunları yapmadan önce kişi beynini bütün bunlara adamalıdır. Olumsuzluklara karşı pozitif yaklaşımda bulunmalı, her şeyi olumlu görmelidir. Uyumadan önce beynini pozitif düşünceler ile doldurmalı öyle uyumalıdır.

Ayrıca sağlıklı beslenmek ve bol su içmek en önemli faktörler arasında yer almaktadır. Gün içerisinde yapılan spor veya egzersiz kişiye melatonin hormonu salgıladığından kişi kendini çok daha mutlu ve pozitif hissetmektedir. İnsanlara yardımcı olmak, kitap okumak ruhu güzelleştirecektir. Kişi, çaresiz olduğunu sandığı bir anı kurtararak kendine olumlu bir şeyler katacaktır.

Depresyondan Nasıl Çıkılır? 4

Şarkı söylemek, güzel parfümler almak ve sıkmak, meditasyon yapmak, yardım almak, yaz aylarında havuza veya denize gitmek, masaj yaptırmak gibi birçok aktivite insanın ruhuna olumlu şekilde yansıyacaktır. Böylelikle depresyon sürecinden daha çabuk kurtulmak mümkün olacaktır. Depresyondan kurtulan bireyler kendini etrafa ışık saçmış ve etrafı aydınlatmış bir güneşe benzeteceklerdir. İlaç almadan da depresyondan kurtulmak kesindir. İlaç, insanın hayatına olumlu şeyler katmamakla beraber sadece iyileşme sürecine yardımcı olmaktadır.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video