18 Temmuz 2024
Anne ve Çocuk

1 Haftalık Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

Hamilelik şüphesi taşıyan her kadın ‘ acaba hamile miyim? ‘ sorusunu kendisine yöneltmektedir. İlk haftalarda gebelik tam olarak anlaşılamasa da vücutta bazı hormonal değişimlerin olması bebeğin ben buradayım sinyallerinin verdiği anlamına gelmektedir.

Hem rahimde hem de yumurtalıklar hızlı bir şekilde değişim ve gelişim yaşanmaktadır. 1 haftalık hamilelik belli olur mu olmaz mı kadınların kafasını kurcalayan sorular arasında yer almaktadır.

1 Haftalık Hamilelik Nasıl Anlaşılır?

Herkesin bildiği üzere kadınların yaradılışı gereği her ay düzenli olarak yaşadıkları bir adet kanaması dönemi bulunmaktadır. Yumurtalıkların tazelenmesi ve yenilenmesi adına bu durum gayet normaldir. Kadınların adet zamanı geldiği halde kanması gelmediğinde hamile olabilme şüphesi artmaktadır.

Bu nedenle kadınlar 1 haftalık hamilelik belirtileri nelerdir diye araştırma içine girmektedirler. Çoğu zamanlarda adet kanamalarında yaşanan gecikmeler hamilelik ile karışabilmektedir.

Pozitif olarak sonuçlanmayan durumlar da olabilirken hamileliğin çok erken zamanlarda teşhisi de konulabilmektedir.

Vücudunuzdaki hormonların ilk 4 ay içinde hızla yükselmesi sayesinde hamile olduğunuzu anlamanız daha da kolay olabilmektedir. Erkekten alınan spermin yumurta ile sağlıklı bir şekilde buluşmasının ardından gebeliğin oluşup oluşmadığının anlaşılması için bir haftalık hamilelik belirtileri çok anlaşılır düzeyde olmamaktadır.

 

Erken hamilelik döneminin anlaşılması için eczanelerde satılan hamilelik testleri bireysel olarak yapılabilmektedir. HCG hormonunun hamilelik nedeni ile yükselmesi sonucunda kanda ve idrarda gebelik olup olmadığı anlaşılabilmektedir.

1 Haftalık Hamilelik Nasıl Anlaşılır? 1

Bu hormonun miktarına göre kadınların hamile olup olmadığını söylemek mümkün olmaktadır. İlk haftadan itibaren HCG hormonu katlanarak yükseldiği için bu durumu anlamak mümkündür. Bazı kadınlarda adet gecikmesi yaşamadan önce de gebelik belirtileri ortaya çıkmaktadır.

Bu belirtiler ise şu şekildedir. HCG hormonunun yükselmesi nedeni ile anne adayında baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, karın şişliği, memelerde hassasiyet ve büyüme, bağırsak hareketleri nedeni ile aşırı derecede gaz, kokulara karşı hassas olma, iştahsızlık ve kalp çarpıntısı hissi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Adet gecikmesinden 1-2 gün sonra hamilelik testi yaparak sonucu öğrenmek mümkündür. Hamileliği erken zamanda öğrenmek istiyorsanız eğer hemen beta HCG testi yaptırabilir ve öğrenebilirsiniz.

İlk hafta kendisini belli eden erken hamileliğin en önemli belirtisi adet kanamasının gecikmiş olmasıdır. Adet kanamasının 1 ya da 2 damla gelmesi ve hiç gelmemesi hamilelik şüphesinin yaşanmasına neden olmaktadır. Hamilelik belirtileri arasında erken dönemde görülebilecek belirti ise göğüs ağrıları ve şişkinlik olmaktadır.

1 Haftalık Hamilelik Nasıl Anlaşılır? 3

Adet döneminde de göğüslerde şişkinlik ve ağrı yaşanıyor olmasına rağmen hamilelik belirtileri içinde de yer almaktadır. Ayrıca memelerde yaşanan hassas durumda hamile olunabileceğinin işaretini göstermektedir.

Cinsel anlamda partnere karşı isteksizlik yaşama belirtileri de hamile olan kadınlarda görülmektedir. 1. hamilelik haftasında çok sık yaşanmaktadır. Gebelik hormon seviyesinde artış yaşanması nedeni ile cinsel isteksizlik oluşmaktadır. Hamilelik semptomları içinde kasık ağrıları görülmektedir. Kasıklarda yaşanan ağrı ve kasılmalar hamilelik belirtisi olmaktadır.

Metabolizmada yaşanan değişimler sürekli olarak uyku ve yorgunluk hissi yaşamanıza neden olmaktadır. Sabahları uyanmak istememe ve sürekli olarak yorgunluk hissi de hamilelik belirtileri arasındadır. Hamileliğin hemen ilk haftasında başlayan kusma ve mide bulantısı belirtileri uzun süre devam edebilmektedir.

1 Haftalık Hamilelik Nasıl Anlaşılır? 2

1 haftalık hamilelik daha çok taze ve yenidir. Yaşanan bu belirtilerin hemen hemen hepsi gebeliğin ilk haftasında görülmektedir. Bu belirtiler ile karşılaşan kadınların test yaptırması ve hamile olduğuna emin olması gerekmektedir. Ve kadınların en çok hoşlandığı ama erkeklerin korktuğu belirtilerden birisi de aşermedir.

Kadınların çok sevdiği bir yiyeceğe ya da hayatında hiç yemediği bir yiyeceğe bile hamilelik dönemi boyunca arzu duyması 1 haftalık hamilelik belirtileri içinde yer almaktadır.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video