24 Temmuz 2024
Genel

Diş Fırçası Nasıl Yapılır?

Diş fırçası diş temizlemek maksadıyla kullanılan bir fırça türü olduğu bilinmektedir. Normal bir diş fırçasında 40 adet kıl demeti bulunmaktadır. Her kıl demeti yine 40 adet kıl bulundurmaktadır. Sentetik fiber kullanımı artmaktadır.

Diş Fırçası Nasıl Yapılır?

Bazen ise hayvan kıllarından faydalanmaktaydı. Tarihi serüvende dişler için belirli tedbirler alınmaktaydı. Diş temizliğinde dal, kuş tüyü veya hayvan tüyü kullanılmaktaydı. Eski Mısır’da ilk diş fırçası icat edildi. Ağacın yapraklarından bir kalem boyunda üretildi. Roma’da ise kürdan yardımıyla diş fırçası kullanıldı. Bugün kullanılan diş fırçalarının çıkış tarihi olarak 1498 yılında Çin’de üretildi.

Domuzların boyun arkalarından koparılmış kıllar aracılığı ile üretildi, fakat domuz kılları çok sert gelerek Avrupalılar bir ticaretten vazgeçti. Avrupalılar yemekten sonra dişlerini at kılı ile oluşan kürdanlar ile temizlerdi. Bu durum 1938 senesine kadar devam etti.

Diş Fırçası Nasıl Yapılır? 1

1938 yılında ilk naylon kıllı diş fırçası bulundu. Patent olarak ABD’de yaşayan H.N Wadsworth aldı. Daha sonra birçok Amerika’ya ait şirketler toplu halde üretime geçerek, insanlığın kullanımına sunuldu.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video