23 Temmuz 2024
Genel

Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır?

Öncelikle yazımızı okuyan tüm anne adaylarının sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmelerini ve dış gebelik gibi bir sorunla karşılaşmadan, bebeklerini kucaklarına almalarını ümit ederek, dış gebelik nedir nasıl anlaşılır sorusu ile ilgili kısa bilgileri sizinle paylaşıyoruz.

Dış gebelik belirtileri, dış gebelik ultrasonda belli olurmu, dış gebelik testle belli olurmu gibi merak ettiğiniz konular için makalemizi okumaya devam ediniz.

Normal gebelikte fallop tüplerinde döllenen yumurta buradan rahme yolculuk eder ve rahim içerisinde gelişir. Dış gebelik adından da anlaşılacağı gibi, yumurtanın olması gereken yer olan rahim dışında başka bir yere yerleşerek gelişmesidir.

En sık olarak fallop tüplerinde görülen dış gebelik, gebeliklerin %1’inde görülebilmektedir ve ilk 3 ayda yaşanan anne adayı ölümlerinin en çok görülen sebebidir. Dış gebelik diğer adı ile ektopik gebelik fallop tüplerinin yanı sıra karın boşluğunda, yumurtalıklarda, servikste ve rahimin geniş bağı içerisinde de görülebilmektedir.

Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır? 2

Dış gebelik, yumurta hücresinin yumurtalıktan atılmasında sorun yaşanması, tüplerde meydana gelen enfesiyon, hormonal bozukluk ve karın içi kitlelere bağlı olarak yumurtanın yakalamada gecikilmesi tüplerde meydana gelen daralma veya tıkanma nedeniyle yumurtanın rahime doğru gidememesi gibi nedenlerle, yumurtanın rahime ulaşamaması ve böylece tutunduğu herhangi bir yerde büyümeye başlaması ile gerçekleşir.

Bununla birlikte daha önce yaşanan dış gebelik, kısırlık tedavisi, uygunsuz kürtaj operasyonları, anne olma yaşı (35 yaş üstünde dış gebelik riski artar), sigara, doğuştan hasarlı tüpler, bazı doğum kontrol hapları gibi etkenler dış gebelik riskini artırmaktadır.

Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır? 3

Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Dış gebelik nedir nasıl anlaşılır sorusunun cevabını aramaya dış gebelik belirtileri ile devam edelim. Dış gebeliğin ilk dönemlerdeki belirtileri erken gebeliğin bütün belirtileri ile aynıdır. Adet gecikmesi, mide bulantıları, kan ve idrardaki gebelik testlerinin olumlu olması normal gebelik ile aynı göstergelere sahiptir.

Bu durum dış gebeliğin hemen fark edilmesini engeller. Ancak bu belirtilere sonradan alt karın bölgesinde ağrı, anormal bir şekilde vajinal kanama, baygınlık ve omuz ağrısı eklenir.

Ortaya çıkan bu  yeni belirtiler dış gebeliğin hemen anlaşılmasına yetmektedir. Çünkü yumurta büyüdüğü için tüpü yırtmıştır ve iç kanama başlamıştır. Bu durum kendisini açıkça belli ettiği için doktorunuz tarından dış gebelik tanısı konulabilir.

Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir?

Dış gebeliğin anne adayı üzerindeki, alt karın bölgesinde ağrı, anormal bir şekilde vajinal kanama, baygınlık ve omuz ağrısı gibi belirtilerinin görülmediği durumlarda dış gebelik nasıl tespit edilir? Bu durumda aklımıza gelen ilk şey testler veya ultrasondur.  Dış gebelik testle belli olurmu, dış gebelik ultrasonda belli olurmu sorularına cevap arayalım.

Gebelik testleri , gebelik var mı yok mu diye sonuç veren testlerdir. Yani gebelik testinin olumlu çıkması karnınızda bebeğin olduğunu gösterir fakat bunun nerede olduğunu, normal gebelik mi, dış gebelik mi olduğunu göstermez. Bu testlerin yapılması tek başına dış gebelik olup olmadığı hakkında yeterli olmamaktadır.

Bunun yanı sıra doktorunuzun kanda yapacağı bhCG testleri dış gebeliği tespit edebilmektedir. Kanama belirtilerinin olmadığı durumlarda yaptırılacak bu testler ile erken dış gebelik tespiti yapılabilmektedir.

Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir? 1

Yukarıda belirtilen dış gebelik belirtilerinin görülmemesi durumunda  ultrasonda gebeliğin rahim içerisinde olup olmadığı tespit edilebilir. Yani  dış gebelik ultrasonda belli olurmu diye merak ediyorsanız en etkili tespit yönteminin ultrason olduğunu bilmeniz gerekmektedir.

Dış gebelik nedir nasıl anlaşılır temalı makalemizin son bölümünde erken tanı konusunda uyarımızı yapmak istiyoruz. Erken tanı konulduğu zaman dış gebeliğin sebep olabileceği iç kanamaya bağlı olarak anne adayı ölümleri engellenebilmektedir. Yine erken tanı ile annenin üreme kapasitesinin zarar görmesi engellenir ve cerrahi müdahaleye gerek kalmadan medikal yöntemlerle tedavi olunabilir.

Dış Gebelik Belirtileri Nelerdir? 2

Modern tıpta  erken tanı, sonografi ve kanda gebelik testi  (Beta HCG testi) sayesinde rahatlıkla yapılabilmektedir. Yaygınlaşan internet kullanımı, bireylerin bu ve benzeri konularda farkındalık yaşamasına fayda sağlamıştır. Bu sayede her anne adayı gebeliğin ilk günlerinden itibaren doktor kontrolü altında bir hamilelik dönemi yaşamaktadır. Dış gebelikte de doktorunuzdan alacağınız bilgi ve öneriler en büyük destekçiniz olacaktır.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video