14 Temmuz 2024
Sağlık

Diş Kanaması Nasıl Durdurulur?

Diş kanaması, önemsenmesi gereken sağlık sorunlarındandır. Normal diş eti kanamasının yanında çekilen dişlerin kanaması da zaman zaman zor durdurulur. Bugünkü yazımızda sizlerle diş çekimi sonrası kanamalar ve diğer diş eti kanamaları hakkında detayları sizlerle paylaşacağız.

Diş eti kanamaları uzun süre devam ettiğinde beraberinde diş kaybı, diş çürüğü ve kansızlık gibi önemli sorunları da getiren sağlık sorunlarıdır. Bunun için ilk ortaya çıktığında tedavi edilmesi gerekir. Diş eti kanamasının önüne geçmek için ilk dikkat edilmesi gereken ağız ve diş sağlığıdır.

Diş sağlığı için günde en az 2 kere florürlü diş macunu ile dişlerin düzgünce fırçalanması gerekir. Bunun dışında düzenli doktor kontrolü de yeni çürümeye başlayan dişlerin hemen fark edilip yayılmadan tedavi edilebilmesi için önemlidir. Yetişkinlerde rutin diş hekimi kontrolü 6 ay süre ile yapılmalıdır. Ağrı ya da diş eti kanaması durumunda rutin muayeneyi beklemeden diş hekinine görünmekte fayda vardır.

  • Diş kanamalarının önüne geçmek için aşağıda maddelere de dikkat etmek gerekir.
  • Dişlerinizi günde en az bir kere diş ipliği ile temizleyin.
  • Dişlerinizi iyi temizleyin ve yaptığınız diş temizliğini renk veren tabletlerle kontrol edin.
  • Yemeklerin asitini almak için yemeğin sonunda ağzınıza peynir atın.
  • Diş sağlığı için yediklerinize mutlaka dikkat edin. Aşırı rafine şeker içeren, özellikle de dişlerinize yapışan yiyeceklerden kaçının. Yeşil sebze ve elma gibi kaba maddeli yiyecekleri seçin.
  • A ve C vitaminini diş sağlığınız için eksik etmeyin. Bunlar kavun, brokoli, ıspanak, ciğer, güçlendirilmiş süt ürünleri, portakal, greyfurt, domates, patates ve yeşil biberde bol miktarda bulunur.

Yukarıdaki maddelere dikkat edildiğinde diş eti hastalıkları ve çürüklerinin büyük ölçüde önüne geçilmiş olacaktır.

Diş Kanaması Nasıl Durdurulur? 1

Çekilen Diş Kanaması Nasıl Durdurulur

Farklı nedenler ile çürüyen ya da kırılan dişlerin çekimi sonrasında bazen çok kanama olur. Bu kanama çekilen dişin büyüklüğü, çekimin zorluğu ve diş çekimi yapılan kişinin kan pıhtılaşma durumuna göre değişir. Yeni çekim yapılan bir dişin kanamasını durdurmak için genelde diş hekimleri hemen bol miktarda temiz bir pamuk ile tampon yaparlar.

Bu tampon ile normal çekilen dişlerin kanaması genel olarak 2-3 saatte durur. Kanama süresince sürekli kanayan ve kirlenen pamuklu tamponu değiştirip yerine yenisini yerleştirmeniz gerekir.

Çekilen dişin kanının durdurulması için tampon uygularken çok çok soğuk ya da çok sıcak içeceklerden geri durmanız gerekir. Bunun yanında tamponu çıkardıktan sonra belirli bir süre taneli yemek yememeye dikkat edin. Aksi halde taneli besinlerin tanesi çekilen bölgeye kaçabilir.

Çekilen Diş Kanaması Nasıl Durdurulur

Daha taze olan yara bölgesine yer eden bu besinler yaranın yeniden kanamaya başlamasına neden olabilir. Yeniden kanayan yara da daha geç iyileşecek ve zaman zaman kanama yaparak kişinin rahatsız olmasına neden olacaktır.

Diş eti kanamaları sağlıklı ağızlar ve dişler ile önlenebilir. Ağız sağlığının korunması için önlem almaya çocukluk hatta bebeklik döneminden itibaren başlanmalıdır. Dişleri çıkan bebeklerin 2 yaşından itibaren diş fırçasına alışması sağlanmalıdır.

İlk olarak macunsuz olarak alıştırdığınız bebeklerinizi daha sonra yaşına uygun macunlar ile düzenli olarak dişlerini fırçalamaya alıştırdığınızda büyüdüklerinde de aynı alışkanlıklarına devam ederek sağlıklı dişlere sahip olacaklardır.

Uzun süren diş eti kanamaları için mutlaka diş doktoruna başvurulması gerekir. Siz farkına varmasanız bile zamanla yavaş yavaş akan kan daha başka sağlık sorunlarını da beraberinde getirecektir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video