14 Temmuz 2024
Sağlık

Dişlerde Renk Değişimi Neden Oluşur ve Nasıl Önlenebilir?

Dişlerimizde şayet doğuştan gelen bir renk değişimi var ise, bu genetik yapımızdan kaynaklı olabilir. Daha sonradan oluşan renk değişimlerinin başlıca sebepleri kullanılan ilaçlar ve ilerleyen yaş ile gelen değişimdir. Bizimle birlikte diş dokumuzda yaşlandığı için mine dokusunda oluşan hasarlar renk değişimi olarak karşımıza çıkar.

Ayrıca diş bakımımız esnasında kullanılan aşırı sert diş fırçaları, veya beyazlaştırıcı ürünlerde dişlerimizde renk değişimi tetikler.

Dişlerde Renk Değişimi Neden Oluşur ve Nasıl Önlenebilir? 1

Beslenme alışkanlıklarımızda tükettiğimiz gıdalar, dişlerimizin renk değişimini tetikleyen bir başka bir etkendir. Örneğin çay, kahve veya kırmızı şarap gibi gıdaların aşırı veya uzun süreli tüketimi dişlerimizin mine tabakasında kalıcı şekilde, belirgin renk değişimi oluşturabilmektedir.

Dişlerimizde Renk Değişikliği Nasıl Önlenir?

Dişlerimizdeki renk değişikliliğinin önüne geçmenin ilk yolu düzenli diş kontrollerimiz yaptırmaktan geçer. Çünkü dişlerimizde biriken diş taşları ve plakların ağzımızdan uzaklaştırılması gerekir.

Kendi yapabileceklerinin ilk sırasında, standardın altına düşmeyen bir ağız bakımı dişlerimizin daha beyaz olmasına  ve renk değişikliliğini engellemesine yardımcı olur.

Nedir peki standart bakım?

Günde iki defa, iki dakikanın altına düşmeden sert fırçalardan kaçınarak yumuşak veya orta sertlikte bir diş fırçası yardımı ile dişlerimiz fırçalamaktır.

Sert diş fırçaları uzun süreli kullanımda, bilinenin aksine diş minelerini çizebileceği ve dişlerde oluşan plakları çok iyi çıkartmayabileceği için dişlerdeki renk değişimlerini artırabilmektedir. Ayrıca uzun süreli diş beyazlatıcılar kullanmak dişlerde renk değişikliliğin tetikler.

Dişlerimizde Renk Değişikliği Nasıl Önlenir? 2

Diş hekimimizin önerdiği bir diş macunu, orta sertlikte veya yumuşak fırça ile düzenli ağız bakımı yapmak kendi yapabileceğimiz renk değişiminin önüne geçebileceğimiz en kolay işlemdir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video