12 Temmuz 2024
Sağlık

Diz Ağrısı Nasıl Geçer?

Diz ağrısı nedenleri, farklı şekillerde ve değişik rahatsızlıkların neticesinde oluşabilmektedir. Peki diz ağrısına ne iyi gelir?

Diz ağrısına ne iyi gelir, Diz ağrısı çoğu insanın tecrübe ettiği bir sağlık problemidir. Çok basit sebeplere dayalı olarak gelişen ve geçici diz ağrılarının yanında, son derece karmaşık ve daha ciddi sebeplere dayaklı diz ağrıları da vardır. Diz ağrısı dendiğinde genellikle menisküs, dizi fazla zorlamak gibi sebepler akla gelir.

Diz Ağrısı Nasıl Geçer?

Elbette her tür sağlık probleminde olduğu gibi diz ağrısı şikayetinde uzman bir hekime başvurmak en akılcı çözüm olacaktır; ama eğer sorun hafifse ve yeni başlamışsa hekime gidene kadar diz ağrılarına ne iyi gelir sorusunun cevabını bulabileceğiniz bu yazı size kısa vadede çözüm sağlayacaktır.

Diz ağrısında başvurulacak basit ama etkili çözümlerden birisi buz kompresi uygulamasıdır. Eğer diz ağrısı ters bir hareket sonucu yahut darbe sonucu gelişmişse, olası şişliğin engellenmesi ve ağrının daha çekilir düzeye indirilmesi için en etkili çarelerden birisi de buzdur.

Buz uygulaması için vücut ağırlığını dizlerden almak için oturun yahut bir kanepeye sırt üstü uzanın. Ağrıyan dizin üzerine içine buz doldurduğunuz bir torbayı yerleştirin ve bu şekilde en az 20 dakika bekleyin. Ağrınız çok şiddetli değilse, buz torbasını aldıktan sonra dizi bandajla sıkı bir şekilde sarın ve birkaç gün istirahat edin. Bandaj yoksa yumuşak penyeden bir kumaşla da sarabilirsiniz. Ağrı bu birkaç gün içinde hafiflemiyor, aynı seyirde devam ediyorsa bir hekime başvurun.

Diz ağrısına ne iyi gelir evde ne gibi doğal çözümler uygulanabilir konusunda işe yarar başka detaylar da yok değil. Balık, yağ ve zencefil, evde uygulanacak doğal çözümlerin başında gelir.

İnsan ne kadar sıhhatli olursa olsun ve kendine ne kadar özen gösterir olursa olsun ilerleyen yaşla birlikte muhakkak dizlerde bazı problemler teşekkül etmeye başlayacaktır.

Diz Ağrısı Nasıl Geçer? 1

Şifalı yağlardan zeytinyağı, papatya yağı, kişniş ve kaplan kremi, diz ağrısını gidermede güçlü çözümler sağlamaktadır.

Belki çözüm değil ama diz ağrılarına sebep olan problemlerin başlamadan önlenebilmesi adına, beslenme alışkanlıkları arasına uskumru, somon, ringa balığı gibi balıkları dahil etmek gerekir. Bu omega-3 açısından zengin yağlı balıklar hem kalbe güç verir, hem de eklemlerin güçlenmesini sağlayarak, dizlerde meydana gelmesi olası sorunları savuşturur.

Diz Ağrısı İçin Bitkisel Çözüm

Diz ağrısı yeni yeni başladıysa ve burkulma, darbe ve buna benzer acil müdahale gerektiren bir duruma bağlı olarak gelişmediyse, bitkilerin şifalı gücünden faydalanmak mümkündür.

Diz Ağrısı İçin Bitkisel Çözüm

Söz gelimi salataların kahramanı, rengiyle nam salan havuç, eski dönemlerden beri eklem ağrıları için hazırlanan doğal reçetelerde boy göstermiştir. Havucu rendeleyip çiğ olarak tüketmek veya içine limon suyu ekleyerek tüketmek ağrıyı yatıştıracaktır.

Havuç dışında çemen tohumu tüketmek, sıvı tüketiminin arttırılması, soğan tüketimi, sıcak yağlarla yapılan masaj, ısıtılmış Hindistan cevizi yağı ile dize masaj yapmak, zerdeçal karıştırılmış ılık süt içmek, çemen tohumunu kızartıp, ezip su ile karıştırıp hamur haline getirmek ve dize uygulamak, zencefil ve zerdeçal çayı hazırlayarak içmek, sülfat karıştırılmış sıcak su ile eklemlere banyo yaptırmak, magnezyum içeren besinleri daha fazla tüketmek, ağrıyan dize zeytinyağı ile masaj yapmak, karahindiba yapraklarından istifade etmek, mineral zengini pekmezden faydalanmak ve bunun için sıcak suya pekmez karıştırarak içmek,  diz ağrılarına ne iyi gelir evde uygulanacak doğal reçeteler nelerdir sorusuna oldukça zengin bir yanıt olmaktadır.

Diz Ağrısı İçin Bitkisel Çözüm 1

Diz ağrısı için dizlik kullanımı da oldukça yaygın bir yöntemdir. Ağrının dinmesini sağlayan ve dizi koruyan bir uygulama olan dizlik kullanımı için ortopedi travmatoloji uzmanının öneri getirmesi gerekir. Hekim tavsiyesi ile kullanılacak dizlikler de ağrıların kontrol altında tutulabilmesi için oldukça etkili bir çözümdür.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video