24 Temmuz 2024
Yaşam

E-devlet Şifresi Nasıl Alınır?

e-Devlet kamu kurum ve kuruluşları ile olan işlemlerin internet üzerinden yapılabilmesine imkan verir. Bu işlemlerin yapılabildiği platform olan e-devlet kapısı ise tek bir noktadan erişim yapılmasına olanak sağlayan internet sitesidir. e-Devlet Kapısına tek bir adres üzerinden erişilebilir: turkiye.gov.tr

E-devlet kapısının kullanılabilmesi için bazı bilgilere gereksinim vardır. Bunlar T.C. kimlik numarası bilgisi, şifre, mobil imza, internet bankacılığı gibi bilgi ve araçlardır. E-devlet kapısından yapılabilecek olan bazı işlemler şunlardır: Ödeme işlemleri , bilgilendirme hizmetleri, entegre elektronik hizmetler, kurum ve kuruluşlara kısa yollar.
Ayrıca kamu kurumları arasında bilgi ve belgelerin paylaşımı e-Devlet Kapısı ile sağlanmaktadır.

E-devlet Şifresi Alma

15 yaşını doldurmuş olan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları e-devlet şifresi için şahsen başvurarak PTT merkez müdürlüklerinden ya da yetkili şubelerden şifre alabilir. Başvuru esnasında kişinin üzerinde T.C. kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı bir kimlik kartı olmalıdır. Nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, ehliyet, pasaport , hakim ve savcı kimlik kartı, avukat kimlik kartının yanı sıra mavi kart ve ikamet tezkeresi ile de şifre talep edilebilmektedir. Ayrıca geçici koruma izin belgesi, süresi dolmamış (geçerli) çalışma izin kartı da kabul edilmektedir. Yurt dışında yaşayan vatandaşlar ise e-Devlet şifrelerini yurt dışındaki elçiliklerden ve konsolosluklardan temin edilebilir.

 

e-devlet-sifreE-devlet kapısına internet bankacılığı hesabınız üzerinden de giriş yapabilirsiniz. Bununla birlikte mobil imza, elektronik imza kullanıyorsanız e-devlet kapısına bununla giriş yapıp şifre oluşturmak da mümkün. Güvenlik nedeniyle şifre online olarak sistem üzerinden alınamıyor. Kişinin bizzat bir PTT şubesine başvurması gerekiyor.

Bu durumda PTT kendisine şifresini zarf içinde teslim edebiliyor ya da SMS olarak gönderebiliyor. Şifreyi SMS olarak alabilmek için PTT merkezine cep telefonunuzla gitmeniz gerekiyor. Şifre alınırken 2 TL ücret ödeniyor. Daha sonra tekrar PTT’den şifre talep etmeniz durumunda 4 TL ücret ödeniyor. Bunun dışında herhangi bir yıllık ücret alınmıyor.

Sisteme giriş yapabilmek için T.C. kimlik numarası ve PTT’den aldığınız şifreyi kullanmak gerekiyor. Şifre ile sisteme ilk defa girip e-devlet giriş yaptığınızda sistem kullanıcıyı şifre değiştirme sayfasına yönlendiyor. Bu aşamada belirli kriterlere uygun olan yeni bir şifre oluşturmanız isteniyor. Oluşturduğunuz yeni şifre artık e-devlet kapısına girerken kullanacağınız şifreniz oluyor.
Daha sonra gerek duymanız halinde Şifre ve Güvenlik Ayarlarım sayfasından şifre değiştirilebiliyor. Bu işlemin yapılamadığı durumlarda yeniden PTT’den şifre alabilmek de mümkün. Şifrenizi unutmanız durumunda sistem üzerinden şifre yenileme yapabilirsiniz. Bu durumda profilinizde tanımlı olan cep telefonunuza ya da e-mail adresinize gelen doğrulama kodunu onaylamanız gerekiyor. Ya da PTT’den bu durumda da şifre talep edebiliyorsunuz.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video