18 Temmuz 2024
Ev ve Bahçe

Donmuş Tavuk Nasıl Çözülür?

Derin donduruculu buzdolapları kadınların hayatını en çok kolaylaştıran beyaz eşyalarından birisi kuşkusuz. Özellikle buzdolabında 2-3 günden fazla saklanamayan et, tavuk, balık gibi gıda maddelerinin dondurularak uzun süre saklanabilme olanağı sunuyor olması, hayata pratiklik katıyor. Ürünleri dondurmak oldukça kolay fakat sıra dondurulmuş olan bu ürünleri çözmeye ve kullanmaya geldiğinde işler biraz zorlaşıyor.

Tavuk buzdolabında muhafaza edilmesi durumunda oldukça kısa bir sürede bozulabilecek ürünlerin başında gelir. O nedenle hemen tüketilmesi ya da derin dondurucuda dondurulması tercih edilir. Tavuğun buzu nasıl çözülür, sorusunun cevabı basittir. Tavuk geceden buzluktan buzdolabına alınır, sabaha kadar buzdolabında bekleyen tavuğun buzları kendiliğinden çözülür ve pişirmeye hazır hale gelir. Fakat acil durumlarda bu kadar uzun bir süre beklemek mümkün olmayacağından daha kısa süreli çözüm sunabilecek başka yöntemler uygulamak gerekiyor. Aşağıdaki başlıklarda bu soruya yanıt bulmaya çalıştık.

Donmuş Tavuğu Sıcak Suda Çözmek

Buzlu tavuk nasıl çözülür? Derin dondurucudan çıkarılan buzlu tavuk bir tencere içerisinde kaynar olmayan sıcak suya yerleştirilerek yavaş yavaş çözülebilir. Çok soğuk olan tavuk suyu hemen soğutacaktır. Bu durumda soğumuş olan suyun dökülerek sıklıkla sıcak su ile değiştirilmesi gerekir. Kullanılacak olan su kesinlikle kaynar su olmamalıdır. Çünkü bu durumda tavuğun sarılı olduğu buzdolabı poşetindeki kimyasal maddeler suya geçebilir. Hafif bir sıcaklık yeterli olacaktır. Çünkü tavuk kırmızı etten daha çabuk çözünür. Peki donmuş tavuk mikrodalgada nasıl çözülür? Donmuş tavuk mikrodalga fırında çözülebilir. Tavuğun mikrodalga fırında çözülmesi kırmızı ete göre daha iyi sonuç verir.

donmus-tavuk-1Donmuş Tavuk Çözülmeden Pişirilir Mi?

Donmuş tavuk çözülmeden pişirilir mi, sorusuna yanıtımız evet ama çok zorda kalmadığınız sürece tavuğu buzluktan çıktığı o en sert haliyle pişirmemenizi tavsiye ederiz. Çünkü eğer tavuk etiniz kuşbaşı ise düdüklü tencerede pişerken buzları çözülecektir fakat tencerenin kapağını açtığınızda etin top gibi toplandığını göreceksiniz ki bu görüntü hiç estetik olmayacaktır.

donmus-tavuk-2Fakat şu yöntem denenebilir. Tavuk az suda düdüklü tencerede bir mikta pişirilerek buzları çözdürülür. Daha sonra tencerenin kapağı açılır ve yapacak olduğunuz yemeğin malzemeleri eklenerek ve gerekliyse bir miktar daha su ilave edilerek tavuk pişmeye bırakılır. Bu durumda donmuş tavuk fırına atılır mı, diye sorduğunuzu işitir gibi oluyoruz. Donmuş tavuğun fırına atılması durumunda dışı kuruyacak ve içi pişmeyecektir. Bu nedenle fırına atmadan önce az su ile düdüklüde ön pişirme yapmanız sorununuzu çözecektir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video