14 Temmuz 2024
Ev ve Bahçe

Donmuş Et Nasıl Çözülür?

Besinlerin tazeliklerini uzun süre muhafaza edebilmeleri için derin dondurucuda dondurmak ve saklamak hepimizin uyguladığı bir yöntem. Derin dondurucular sayesinde yazlık sebzeleri kış için dondurabiliyoruz. Buzdolabında saklamamız durumunda 2-3 günde bozulabilecek olan et, kıyma ve tavukları dondurup uzun süre saklayabiliyoruz. Yazın taze olarak bulamayacağımız mevsim balıklarını derin dondurucuya atıp canımız istediğinde çıkarıp pişirebiliyoruz.

Tüm bu avantajlarının yanında derin dondurucuda dondurulan eti kullanmamız gerektiğinde karşımıza şu soru çıkar: Buzluktan çıkan et nasıl çözülür? Derin dondurucuda dondurularak saklanan etleri kullanmak istediğimizde önce buzlarının çözülmesini beklemek gerekiyor. En sağlıklı yöntem sabah kullanacağımız eti geceden derin dondurucudan çıkarıp buzdolabına yerleştirmek. Böylece et soğuk olan bir ortamda bakteri üremeden yavaş yavaş olmak üzere sabaha kadar çözülecektir.

Donmuş Et Kaç Saatte Çözülür?

Eti geceden buzluktan çıkarmayı unuttuysak eğer sabah eti dondurucudan alıp mutfak sıcaklığında bekletebiliriz. Buzdolabının dışında bekleyen et hava sıcaklığına göre 4-6 saat içerisinde çözülecektir. Tam olarak çözülemese bile oldukça yumuşamış olan eti bıçakla kesip bir kaç parçaya ayırmanız durumunda çözülme süreci hızlanacaktır.

donmus-etAma bu kadar vaktiniz yoksa ve bir an önce etinizi kullanmanız gerekiyorsa bu durumda etin buzu nasıl çözülür? Eti tencere içindeki sıcak (kaynama derecesinde olmamalı) suya koyup bekleyebilirsiniz. Su soğudukça döküp sıcak su ile değiştirerek etinizin çözülmesini sağlayabilirsiniz. Fakat bu yöntemi uygularken etiniz buzdolabı poşetindeyse ve poşeti etten ayıramıyorsanız etinizi çok sıcak bir suya koymamalısınız. Naylon poşetin kaynar suya maruz kaldığında içindeki zararlı kimyasal maddeler çözünebilir. Bu nedenle su ılıktan biraz sıcak olmalı.

 

donmus-et-2Bir diğer yöntem olarak donmuş eti mikrodalgada çözmek de mümkündür. Mikrodalga fırınınız varsa bu yöntemi uygulayarak zaman kazanmanız mümkün.

Donmuş Kıyma Nasıl Çözülür?

Buzlu kıyma nasıl çözülür, sorusunu oldukça pratik bir yöntemle yanıtlayabiliriz. Bu yöntemde kıyma dondururken ince parçalar halince buzdolabına yerleştirilir. Özellikle kıymayı küçük küçük toplar olarak dondurmak yerine bir tepsi üzerine buzdolabı poşetini koyup içine kıymayı ince bir şekilde yerleştirip tepsiyle birlikte buzluğa koyun. Çatlayabileceği için tepsiyi buzlukta unutmamak gerekiyor.

 

donmus-et-1Burada amacımız kıymanın ince bir şekilde donmasını sağlamak. Poşet içindeki etimiz az da olsa donduysa altından tepsiyi çekip alabiliriz. Daha sonra kullanacağımız zaman çok kısa bir süre dışarıda beklettikten sonra hafiften poşetinden ayrılan incecik kıymayı büyük bir bıçak yardımıyla bir iki parçaya kolaylıkla ayırıp oldukça kısa bir süre içinde tamamen çözülmesini sağlayıp kullanabiliriz.

Buzlu et nasıl çözülür, sorusuna yanıt bulduğumuza göre şimdi en az etin çözülmesi kadar hayati başka bir sorunun yanıtını arayalım. Buzluktan çıkan et ne kadar bekler?
Buzluktan çıkan ürünleri en kısa süre içinde tüketmek gerekir. Oda sıcaklığında çözülmeye başlayan donmuş yiyeceklerdeki bakteriler uykudan uyanırlar ve çoğalmaya başlarlar. Bu nedenle çözülmüş eti kullanacağınız zamana kadar oda sıcaklığında değil buzdolabında tutmak gerekir. Buzdolabında da çok uzun süre tutulmamalı, bir an önce pişirilip tüketilmelidir. Ayrıca çözülmüş hiç bir besin maddesi yeniden derin dondurucuya konulup dondurulmamalıdır

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video