14 Temmuz 2024
Teknoloji

Ekran Kartına Nasıl Bakılır?

Kişilerin teknolojik aletler alırken dikkat ettikleri konularda biri de özellikleri olmaktadır. Özellikle bilgisayar alımlarında önem verilen konulardan biri olan ekran kartının nasıl olduğu önemli olmaktadır. Kişilerin ekran kartına nerden bakılır diye sormasının nedeni de belirli bir süre sonra bilgisayar kullanımlarında ekran kartı bozulmakta ya da yavaşlamaktadır.

Ekran Kartına Nasıl Bakılır? 4

Bu sebepten dolayı da kişiler ekran kartına nereden bakılacağını öğrenmekte ve eğer değişecek durum da ise değişmektedir. Sadece ekran kartına değil aynı zamanda bilgisayarların özelliklerine nereden bakılır diye de kişilerin bilmeleri gereken noktalar olmaktadır.

Bu özelliklere bakılırken bilgisayarın işletim sistemleri etkili olmaktadır. Windows olan bilgisayarların özelliklerine bakılırken masaüstünde yer alan bilgisayarım dosyası açılmakta ve sağ tıklanarak özellikler açılmaktadır. Bu sayede hem bilgisayarın işletim sistemi RAM’ı hem de diğer özelliklerinin ne olduğu belirlenmektedir.

Bilgisayar alınırken ne amaç ile kullanılacağı çok önemli olmaktadır. Eğer oyun oynamak için bir bilgisayar alınacak ise kişilerin ekran kartlarının ve işletim sistemlerinin çok iyi durumda olması gerekmektedir. Oyunları kaldırmasının yanı sıra kasmaması ve görüntü kalitesinin iyi olması oyunun daha rahat oynanmasını da sağlamaktadır. Ancak oyun değil de daha çok bilgisayar programları kullanılacak ise ekran kartının çok iyi olmasına gerek olmamaktadır.

Sadece işletim sistemi iyi olsa kişilere yeterli olmaktadır. Bilgisayar alınırken mutlaka bilen biri ile konuşmak ve tavsiye almakta fayda bulunmaktadır. Beğenilen ya da önerilen birkaç bilgisayar modelinin karşılaştırılması üzerine alınması daha sağlıklı olmaktadır. Piyasa da her tür de özellikten her bütçeye uygun bilgisayar modelleri yer almaktadır.

Ekran Kartına Nasıl Bakılır? 3

Bunların yanı sıra firmaların yaptıkları indirimleri de kaçırmadan alındığında çok uygun fiyatlara bilgisayar almak mümkün olmaktadır. Ancak bilgisayar alırken şekline ya da rengine göre almak yerine mutlaka özelliklerine göre alınması gerekmektedir.

Bu sebepten dolayı da alınacak yer de çalışan satış temsilcileri ile konuşulması ve müşteri memnuniyetlerinin nasıl olduğunu sormak da gerekmektedir. Bilgisayarların ekran kartı çok önemli olduğundan dolayı bilgisayar kullanırken dikkatli olunması gerekmektedir.

Bilgisayarın ekran kartına bakma konusunda kişilerin ilk olarak ekran kartının ne işe yaradığını bilmesi ve ne amaç ile kullanıldığını öğrenmesi gerekmektedir. Daha sonrasında nerede yer aldığı belirlenmektedir. Bilgisayarın içini açmak kolay olsa da temizlemek ve kart değişiklikleri zor olmaktadır.

Ekran Kartına Nasıl Bakılır? 2

Bu sebepten dolayı da bunu bilen birinin yapması daha sağlıklı olmaktadır. Bilmeyen kişilerin bu işlemleri yapmaları sonucunda çalışır bilgisayarları bozmaya kadar gitmektedir. Ekran kartı nereden bakılır denildiğinde ilk olarak bilgisayarın içinin açılması gerekmektedir.

Bilgisayarların ekran kartları bilgisayarın görüntü vermesini sağlayan en önemli elemanı olmaktadır. Ekran kartları harici olarak ISA, VLB, PCI, AGP gibi veri yollarının kullanarak ana kart üzerinde bir çip olarak yer almaktadır. Dünyada ana kart üzerinde iki büyük lider marka bulunmaktadır. Ekran kartı nereden bakılır denildiğinde yapılması gerekenler;

Ekran Kartına Nasıl Bakılır? 1

Bilgisayarın ekran kartına bakma Windows 7 işletim sistemli bilgisayar ile diğer Windowsların ekran kartlarına bakmak aynı şekilde olmaktadır. Bilgisayarların ekran kartlarının ne olup olmadığını bilmek oyun oynayan ya da program kullanan kişilerin işlerini daha kolay halletmelerine de yardımcı olmaktadır.

İlk olarak yapılması gereken başlat menüsüne girmek olmaktadır. Daha sonrasında denetim masası ve görüntü dosyası açılmaktadır. Sağ alt kısımda yer alan gelişmiş ayarlar butonunun tıklanması yeterli olmaktadır. Bu dosyalar açıldıktan sonra ekran kartının bağdaştırıcı özellikleri, driver, monitör ayarları gibi ayarlar da yer almakta ve kişilerin değiştirmeleri gereken ayarlar değiştirilmektedir.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video