15 Temmuz 2024
Yeme İçme

Enginar Yemeği Nasıl Yapılır?

Enginar, papatyagillerden olup mavi ve mor renklerde çiçek açan bir bitki. Genellikle Güney Avrupa ve Akdeniz gibi bölgelerde yetişen enginar, faydalı ve bir o kadar lezzetli bir bitkidir. Ege bölgesinin vazgeçilmez yemek ve mezelerinden olan enginarın oldukça fazla çeşidi yapılmaktadır.

Enginar dolması, garnitürlü enginar, zeytinyağlı enginar, etli enginar yemeği, baklalı enginar, enginarlı pilav gibi çeşitlendirebileceğimiz yemek çeşitleri ile sofralarımızın vazgeçilmezleri arasındadır. Sağlık açısından kanıtlanmış birçok faydası olan enginarın, K ve C vitamini deposu olduğu, düzenli tüketildiği takdirde vücudun kalsiyum, potasyum, magnezyum, demir ve çinko gibi minarel eksiklerini tamamladığı bilinmektedir.

Lif bakımından zengin olan enginar, aynı zamanda antioksidandır. Kolesterolü dengelediği, sindirimi kolaylaştırdığı ve anemi gibi hastalıklara iyi geldiği bilinmektedir. Enginar yapımı nasıl olmalıdır?

Eskiden zor bulunan enginar, günümüzde kış aylarında özellikle pazarlarda rahatlıkla bulunabilmektedir. Genellikle uzun saplı ve yapraklı olarak satılan enginarı alırken dikkat etmek gerekmektedir. Sapından tutup salladığımızda baş kısmı rahat oynuyorsa o ürün tazedir. Ama salladığımızda dimdik duruyorsa o ürün zor pişer. Enginar yapımı aslında kolaydır. Zor kısmı ayıklama faslıdır. Enginar tarifi Oktay usta nasıl olmalıdır?

Öncelikle sapı ile başını ayırmak gerekmektedir. Eğer çok taze ise sapının dış kabuğu ayıklanarak iç yeşil kısmı da ufak ufak kesilerek, enginar yemeği içerisine konulabilmektedir. Dış yüzeyinde yer alan kalın yapraklar tek tek ayıklanırken, iç yumuşak yapraklara gelindiğinde, çiçek kısmının üstü yarıdan kesilir ve yaprakların üst kısmı atılır, elimizde kalan çanak dediğimiz bölge etrafındaki yapraklarda ayıklandıktan sonra, çanağın tam ortasında yer alan tüylü bölge iyice kaşık yardımı ile temizlenir.

Enginar Yemeği Nasıl Yapılır?

Bu bölgenin tam temizlenmesi önemlidir. Elimizde kalan çanaklar ve saplar önceden hazırlanan bol limonlu suyun içine atılır. Bu şekilde enginarın kararması önlenmektedir. (semt pazarlarında ayıklanmış sadece çanak şeklinde enginarlarda satılmaktır.)

Enginar Yemeği Tarifi

(4 kişilik – yaklaşık hazırlama ve pişirme süresi 1 saat)

Malzemeler

 •  4 adet enginar
 •  1 baş büyük soğan
 •  1-2 diş sarımsak
 •  150 – 200 gram dana ya d kuzu kuşbaşı et
 •  yarım çay bardağı zeytinyağı
 •  tuz – yarım limon – 1 yek kaşığı un

Enginar Yemeği Nasıl Yapılır? 2

Enginar Yemeğinin Yapılışı

 1. Büyük baş soğan ve sarımsaklar yemeklik kesilerek, orta hararetli ateşte, zeytinyağı ile iyice pembeleşene kadar pişirilir, arkasından kuşbaşı etlerimiz ilave edilerek, kavrulmaya devam edilir. Etler suyunu iyice saldıktan sonra çok az kaynamış su ilave edilerek, kısık ateşte tencere kapağı kapatılarak, biraz pişirilmeye bırakılır.
 2. Bu arada limonlu suda beklettiğimiz enginarlarımızı ve saplarını çok küçük olmayacak şekilde küp küp keserek, tencereye ilave ederiz. Hafif bir şekilde kavrulduktan sonra, enginarların üzerini çok geçmeyecek şekle kaynamış su ile biraz tuz ilave edilerek kapak kapatılır ve yaklaşık 20 dakika kısık ateşte pişmeye bırakılır.
 3. Ara ara enginarların yumuşayıp, yumuşamadığı kontrol edilmelidir. Enginarlar çok eritilmemelidir. Diğer tarafta enginar yemeğinin yoğun olmasını sevenler için limon suyu ile un iyice topak olmayacak şekilde karıştırılarak, azar azar yemeğe ilave edilir. Bu şekilde daha koyu olması sağlanacaktır.
 4. Yemeğin beyaz olmasını sevmeyenler için un ve limon yerine salça ile renk verilebilir. Ancak salca soğan ve et kavrulduktan sonra ilave edilerek, kaynar su yardımı ile yemekle bütünleşmesinin sağlanması gerekmektedir.
 5. Enginarlar çatalın rahatlıkla battığı yumuşaklığa gelince ocağın altı kapatılarak, pişen yemeğimiz biraz dinlenmeye bırakılır. Faydalı olduğu kadar lezzetli de olan enginar yemeğimiz servise hazırdır. Yanına yapılacak tereyağlı beyaz pilav ile sıcak bir şekilde servis edilmesi önerilmektedir.

Etiketler

Leave feedback about this

 • Quality
 • Price
 • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video