25 Temmuz 2024
Genel

Erişte Nasıl Yapılır?

Erişte nasıl yapılır konusunda önemli detayları sizlerle paylaşıyor olacağız. Erişte bildiğimiz kesme makarnadır. Özellikle hanımların evlerde sıklıkla yaptıkları bir yemektir. Günümüzde hazır erişte makarnalar satılmaktadır. Ancak, kişisel becerilerinizle evinizde yaptığınız erişte makarnanın yerini kesinlikle tutmamaktadır.

Bu noktada erişte yapımı ile ilgili olarak bilmeniz gereken bazı önemli hususlar bulunmaktadır. Ağzınıza layık, hafif ve mükemmel bir erişte yapımı için makalemizi dikkatli bir şekilde okumanız gerekmektedir.

Erişte Nasıl Yapılır?

Türk yemek kültüründe makarnanın çok önemli bir yeri bulunmaktadır. Özellikle evde yemek olmayınca en hızlı ve maliyetsiz bir şekilde yapılabilen yemek makarnadır. Makarna türlerinden biri de erişte olarak bilinen kesme makarnadır. Özellikle erişte tarifi hakkında inceleme yapmanız şarttır. Makarnamı kendim yapar, özenle pişirir ve üzerine enfes bir sos hazırlarım diyenler için başlıyoruz. Erişte makarna için gerekli olan malzemeler şu şekildedir.

 • 300 gram un
 • 3 adet yumurta
 • 30 gram ekstra sızma zeytinyağı
 • 1 çay kaşığı tuz

Yukarıdaki malzemeleri hazırladıktan sonra hünerlerinizi göstermeye hemen başlayabilirsiniz. Şimdide erişte hamuru nasıl yapılır konusuna açıklık getirelim istiyoruz. Yukarıda vermiş olduğumuz malzemeler 2 kişilik makarna içindir. Yaklaşık olarak 25 dakikada hazırlayabilirsiniz.

Un tercihinizi baklavalık un gibi yapmanız eriştenize ayrı bir lezzet katacaktır. Sertlik oranı yüksek un çok daha lezzetli bir erişte yapmanızı sağlayacaktır. Eşsiz bir eriştenin nasıl yapıldığını maddeler halinde sıralayalım.

 • İlk olarak unu tezgaha elemeli ve ortasına yuvarlak bir delik açmalısınız.
 • Daha sonra delik içerisine yumurtaları kırmalısınız. Bir çatal yardımı ile içten dışa olmak üzere yuvarlak çizmeli ve yumurta ile unu karıştırmaya başlamalısınız.

Erişte Nasıl Yapılır? 2

 • Yumurta ve unun iyice karıştığı anda tuz ve de zeytinyağını ekleyebilirsiniz. Bu aşamadan sonra yavaş bir şekilde hamuru yoğurmaya başlayabilirsiniz.
 • Yoğurma işlemi hamurun tam olarak homojen olmasına kadar devam edilmelidir.
 • Hamuru yuvarlak beze şekline getirin ve dinlendirmeye bırakın.
 • Ortalama yarım saat dinlendirmeniz yeterli olacaktır. Daha sonra oklava yardımı ile hamuru açabilirsiniz. Yeteri kadar inceliğe ulaştıktan sonra bıçak yardımı ile şerit halinde kesmeye başlayabilirsiniz.
 • Kestiğiniz makarnaların birbirine yapışmaması için hafif un serpmelisiniz.
 • Kestiğiniz şeritleri üst üste koyarak dilediğiniz kalınlıkta kesmeye başlayabilirsiniz.
 • Kestiğiniz makarnaları unladığınız bir tepsiye koyabilirsiniz. Daha sonra üzerine hafif un serpebilirsiniz. Bu aşamadan sonra eriştelerinizi dinlenmeye bırakmalısınız. 2 saat kadar bekledikten sonra makarnanız pişirmeye hazır hale gelmiş olacaktır.

Erişte yapımı zor gibi görünse de aslında çok kolaydır. Yukarıda vermiş olduğumuz malzemeleri temin ettikten sonra sırasıyla yapım şeklini uygulayabilirsiniz. Erişteyi özel bir sosla makarna şeklinde yiyebildiğinizi biliyorsunuz. Ayrıca, erişteyi çorba şeklinde de tüketebilirsiniz.

Bu noktada da erişte çorbası nasıl yapılır diye merak edebilirsiniz. Normal bir çorba yapar gibi erişte çorbanızı hazırlayabilirsiniz. Yukarıda vermiş olduğumuz tarife uygun bir şekilde daha önceden hazırlamış olduğunuz erişteleri kaynamış suyun içerisine koymalı ve pişene kadar iyice haşlamalısınız. Suyunu süzmeden servis edilmelidir. İçerisine özel soslar ya da baharatlar ilave edebilirsiniz.

Erişte Nasıl Yapılır? 1

Erişte makarnası ve erişte çorbası hemen herkesin mutfağında en çok tercih edilen yemekler arasında yer almaktadır. Erişteyi bu şekilde yapamam diyeneler marketlerden hazır erişte olarakta satın alabilirler. Ancak, yazımızın en başında da belirttiğimiz gibi ev yapımı eriştenin yerini hiçbir şekilde tutmamaktadır.

İlk etapta erişte yapımı zor gibi görülebilir. Özellikle ilk defa deneyecek olan genç hanımların bu tarifi muhakkak denemelerini tavsiye ediyoruz. İlk birkaç denemeden sonra mükemmele yakın bir erişte yapacağınızı tahmin etmek zor olmamaktadır.

Etiketler

Leave feedback about this

 • Quality
 • Price
 • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video