19 Temmuz 2024
Genel

Evde Peynir Nasıl Yapılır?

Son dönemlerde teknolojinin de ilerlemesi üzerine evde yoğurt ya da ekmek yapımı için hazırlanan küçük mutfak aletleri tasarlanmış olmaktadır. Bunların yanı sıra kişiler bu küçük ev aletlerine ihtiyaç olmadan da bazı besinleri kendileri yapmaktadırlar. Bu besinlerden biri de peynir olmaktadır. Evde beyaz peynir yapımı gibi son dönemlerde kadınların birbirleri ile paylaştıkları pek çok tarif çeşidi olmaktadır.

Bu tariflerde genel olarak sirke ya da maya ile peynir yapımı yer almaktadır. İkisinin arasındaki fark genel olarak peynirde istenilen tada göre değişkenlik göstermesinden kaynaklanmaktadır. İsteğe bağlı olarak kişiler sirke ya da maya kullanmadan da peynir yapabilmektedirler. Evde peynir yapımı aslında kişilerin sandığından daha zahmetli ve zor olmak ile birlikte dışarıdan alınan peynirlere göre çok daha sağlıklı olmaktadır.

Evde Peynir Nasıl Yapılır?

En basit peynir yapımı tariflerinden ilki klasik beyaz peynir yapımı olmaktadır. Peynir yapımı için gerekli olan malzemeler;

  • 2 litre süt (tam yağlı ya da yağsız olarak tercihe bağlı değişmektedir.)
  • 1 çay bardağı yoğurt
  • 1 yemek kaşığı tuz
  • Peyniri süzebilmek için tüy bırakmayan ince bir tülbent

Peynir yapımında ilk olarak yapılması gereken büyük bir tencerenin içerisinde belirtilen 2 litre süt kaynatılmaktadır. Süt kaynamaya başladıktan hemen sonra 1 çay bardağı olarak belirlenen yoğurt tencerenin içerisine konularak karıştırılmaktadır. Karıştırılma işlemi çok önemli olduğundan dolayı bir tel çırpıcı ile karıştırmak daha uygun olmaktadır.

Yoğurt eridikten sonra tencerenin içerisinde kesikler oluşmaya başlamaktadır. 5 dakika boyunca bu şekilde karıştırdıktan sonra 1 yemek kaşığı tuz da konularak yine karıştırılmaya devam edilmektedir. Altını kısarak karıştırılmaya devam edilmekte ve en sonunda altı kapatılmaktadır. Altı kapatıldıktan sonra tencerede ki peynir karışımı poşete dökülmektedir. Ancak poşete dökülürken dikkat edilmesi gereken nokta altına bir kap koyulması gerekmektedir.

Akan sarı suyun boşa gitmesini önlemek için bu kabın koyulması önemli olmaktadır. Daha sonrasında tülbentte ki beyaz peynir bir köşeye konulmakta ve üzerine bir ağırlık konularak suyunun süzülmesi sağlanmaktadır. Bu şekilde yaklaşık olarak 6 saat boyunca bekletilmesi yeterli olmaktadır. Ancak eğer daha fazla sütten yapılacak ise bekleme süresi buna göre değişkenlik göstermekte ve daha uzun süre beklenmesi gerekmektedir. 6 saat bekledikten sonra peynir hazır olmaktadır.

Peyniri süzerken elde edilen sarı suyu bir kavanozun içerisine konulmakta ve içerisine bir yemek kaşığı tuz konulmaktadır. Bu sayede peynirin salamurası için su hazırlanmış olmaktadır. Beyaz peynir yapıldıktan sonra bu su ile bekletilmesi daha sağlıklı olmaktadır.

Evde Peynir Nasıl Yapılır? 2

Evde peynir nasıl yapılır Oktay Usta tarafından da sevenleri için belirli tarifleri olmaktadır. Bu tariflerden biri de maya ile yapılan beyaz peynir olmaktadır. Maya ile yapılan beyaz peynirlerde genel olarak mayalanması için belirtilen süre içerisinde sütün kesilmemiş gibi görünmesi kişileri başarısız olduklarını düşünmelerine yol açmaktadır.

Ancak önemli olan mayanın iyi tutması olduğundan dolayı sıkıntı yaşanmamaktadır. Maya ile beyaz peynir yaparken ilk olarak yapılması gereken, belirtilen miktarda süt tencerenin içerisine konularak kaynatılmaktadır. Daha sonrasında alınan mikro biyel maya 1 çay kaşığı ölçüsünde tencerenin içerisine konulmakta ve iyice karıştırılmaktadır. Tencerenin ağzı iyice kapatılarak, bir battaniye örtüldükten sonra 5-6 saat boyunca mayalanması için beklemek gerekmektedir.

Ancak bu süre süt miktarı ile de değişebilmektedir. Mayalanan peynir bir poşete konularak suyu süzülmekte ve tekrar bir süre daha bekletilmektedir. Sonrasında süzülen suyun içerisine biraz tuz konulmakta ve peynir kesilerek salamura edilerek buzdolabında saklanmaktadır.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video