23 Temmuz 2024
Genel

Alıç Sirkesi Nasıl Yapılır?

Türkiye’de doğada yabani bir halde yetişen alıç meyvesi, daha çok Batı ve güney bölgelerimizde bulunmaktadır. Alıç meyvesinin 9-10 metre kadar uzayan dikenli ve çiçekli bir ağacı vardır. Alıç meyvesin elde edilmiş sirkenin birçok faydası bulunuyor. Alıç sirkesi, alıç meyvesinden elde edilmiş bir sirkedir. Alıç sirkesinin faydaları da alıç meyvesinden gelir.

Alıç sirkesinin faydaları yardımıyla çok sayıda birey şifa bulur. Ülkemizde çok sayıda bölgede yetişebilir. Ülkemizin birçok farklı bölgesinde akdiken, kuş yemişi, alış, kızılcık, kızlar yemişi ya da geyik dikeni şeklinde çeşitli isimlerle adlandırılır. Kırmızı ve sarı renkte meyveleri bulunur. Alıç sirkesi nasıl yapılır tarifi ise şu şekildedir;

Alıç Sirkesi Nasıl Yapılır?

  • Yarım kilo Alıç Meyvesi
  • 1 tane Trabzon Hurması
  • Yarım tatlı Kaşığı Tuz
  • 1 su bardağından bir parmak noksan Toz Şeker
  • Su

Alıç Sirkesi Tarifi: yarım kilo alıç meyvesi doğranır. Bir kavanozun içine doğranmış olan alıç meyveleriyle beraber Trabzon hurması konur. Üzerine 1 su bardağından 1 parmak noksan olan toz şeker ve yarım tatlı kaşığı tuz eklenmiş olur. Kavanozun kapağı kapatılmadan önce ağzına buzdolabı poşeti ya da ince bir tülbent konur ve kapak sıkıca kapatılır.

Hazırlanan bu kavanozdaki alıç sirkesi oda sıcaklığında, karanlık bir yerde iki hafta kadar bekletilir. İki hafta ondan sonra lezzetine bakıp sirke kıvamında olup olmadığını denetim edebilirsiniz. Alıç sirkesi kıvamına gelmişse bir tülbent yardımıyla bulandırmadan eleyerek kullanabilirsiniz. Bu tarif, aynı zamanda Ahmet Maranki alıç sirkesi nasıl yapılır? Sorusuna yanıt da olmaktadır.

Alıç Sirkesi Nasıl Kullanılır?

Alıç sirkesi yapımı natürel olarak evde hazırlanabileceği şeklinde aktarlardan ya da baharatçılardan hazır olarak da alınabilir. Bir su bardağı içerisine bir kaşık alıç sirkesi eklenerek tüketilebilir. Alıç sirkesinin kullanım alanlarından biri de salatalardır. Salatalarda ve yemeklerde alış sirkesi kullanılabilir.

Alıç sirkesini kendi evinizde hazırlamak istemiyorsanız; aktar ve şifalı nebat satışı meydana getirilen mağazalardan ya da İnternet üzerinden sipariş ederek de alabilirsiniz. Alıç yağı sirkesi ile birlikte kişilerdeki yağ yakımı da bir hayli hızlanmaktadır. Salata ve yemeklerinizde kullanacağınız organik alıç sirkesi zayıflamanıza yardımcı olacaktır.

Yapılan araştırmalar doğrultusunda, alıç sirkesinin yüksek tansiyon problemine iyi geldiği belirtilmektedir. Hipertansiyonu düşürücü tesiri vardır. Kalbe iyi gelir. Anjin şu demek oluyor ki göğüs ağrısını hafifletici tesiri olması da alıç sirkesinin faydaları arasındadır.

Alıç Sirkesi Nasıl Yapılır? 2

Strese karşı tesir ederek rahatlatıcı tesir sağlar. Gerilim sonucu oluşan tansiyona azaltır, böylece strese karşı tesir eder. Fareler üzerinde meydana getirilen bir çalışmaya göre, alıç sirkesi kötü kolesterolü düşürür. Şu demek oluyor ki kolesterol seviyesini de dengeler. Güçlü bir antioksidan deposudur. Bundan dolayı antioksidan içinde ne olduğu yüksek besinler tüketmek kalp rahatsızlıklarına yakalanma oranını düşürebilir. Uykusuzluğa iyi gelmesi de alıç sirkesinin faydaları arasındadır.

Menopoz sebebiyle hanımlarda sıcak basması, terleme, bunalma gibi durumlar görülür. Yumurtalıklara tesir ederek menopoz döneminde rahatlamaya destek verir. Hazımsızlık şeklinde sindirim sistemi hastalıklarına iyi gelir. Sindirimi rahatlatır. Sindirimi rahatlatıcı bir özelliği de bulunmaya devam etmektedir. Karaciğere de faydası vardır. Alıç sirkesi böbrek hastalıklarına iyi gelmesiyle de ünlenmiştir.

Kış aylarında sık sık yakalandığımız grip, nezle, soğuk algınlığı şeklinde hastalıklara karşı yarar sağlaması da alıç sirkesinin faydaları arasındadır. Kalp şeklinde damar sistemine de yararı bulunmaktadır. Beyni güçlendirerek hafızayı da kuvvetlendirir. Unutkanlığı önler. Şeker hastalığı şu demek oluyor ki diyabet rahatsızlığı olan kişiler de alıç sirkesini kullanabilir. İdrar söktürücü bir özelliğe sahip olması sebebi ile aynı zamanda böbrek hastalıkları konusunda da son derece faydalı olan bir ürün olmaktadır.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video