25 Temmuz 2024
Genel

Sirke Nasıl Yapılır?

Kadınların evlerinde sıklık ile kullandıkları malzemelerden biri de sirke olmaktadır. Hem beslenme açısından hem de birçok konuda kullanılan sirke çok amaçlı bir ev yardımcısı olmaktadır. Kişiler elma ya da üzüm sirkesini dışarıdan alabilecekleri gibi isteğe bağlı olarak evde de doğal sirke yapımı mümkün olmaktadır. Sirke hem elma hem de üzüm sirkesi olarak iki çeşidi bulunmaktadır. İki sirke çeşidinin de kendine göre bir faydası ve kullanım alanı olsa da birbirinin yerine de fazlası ile kullanılmaktadır.

Sirke Nasıl Yapılır?

Elma sirkesinin faydalarından ilki yine mutfakta yer alan mutfak bezlerinde yer alan mikroorganizmaları öldürmek için kullanılmaktadır. Genelde mutfak bezleri çamaşır suyuna yatırılmakta ancak içerisinde bol miktarda kimyasal olduğundan dolayı bu işlem çok sağlıklı olmamaktadır. Bu sebepten dolayı da hem temizlenmesi için hem de daha sağlıklı olabilmesi için elma sirkesi ile temizlenmesi daha uygun olmaktadır.

Ayrıca çamaşır makinelerinde yumuşatıcı gözüne koyulmakta ya da bulaşık makinesinde parlatıcı gözüne biraz konulması hem çamaşırların hem de mutfak eşyalarının daha iyi olduğunu görmeyi sağlamaktadır.

Evde sirke yapımı için kullanılması gereken malzemeler;

  • 2 litre temiz su
  • 8-9 adet elma
  • 2 yemek kaşığı bal
  • 2 litrelik kavanoz
  • 1 tatlı kaşığı tuz (kaya tuzu daha iyi olmakta)

2 litrelik kavanozdan daha fazlasını yapmak isteyen kişiler malzemeleri biraz daha fazla kullanarak elde edebilmektedirler. İlk olarak elmaların kabukları soyulmakta, saplarından ve çekirdekleri çıkartılarak temiz bir halde bir kabın içerisine konmaktadır. Elmaların üzerini az miktarda geçecek kadar su konulmakta ve temiz tüy bırakmayan bir tülbent ile örtülmektedir.

İlk hafta her gün, daha sonraki haftalar da ise sadece haftada bir karıştırılması gerekmektedir. 2 ay boyunca bu işlem tekrarlanmakta ve süre bitince de diğer malzemeler konularak kavanoza konulması yeterli olmaktadır.

Sirke Nasıl Yapılır? 1

Evde elma sirkesi yapılmadan önce dikkat edilmesi gereken nokta yapılan sirkenin uzun süre beklemesi gerekmektedir. Sirkeler ne kadar uzun süre bekler ise o kadar daha kaliteli ve sağlıklı olmaktadır. Sirke yapıldıktan sonra süzülmekte ve süzüldükten sonra sirkenin içerisine 3 nohut, biraz ekmek ve az miktarda kaya tuzu konulmaktadır. Bu şekilde kavanozun ağzı iyice kapatılmalı ve 40 gün boyunca bekletildiği takdir de daha sağlıklı sonuçlar ortaya çıkmaktadır.

Evde Sirke Nasıl Yapılır?

Bir diğer sirke çeşidi de üzüm sirkesi olmaktadır. Üzüm sirke yapma için gereken malzemeler;

  • 5 kilo üzüm
  • 15 litre su

Su ve üzüm temiz bir kabın içerisine konularak aynı elma sirkesinde olduğu gibi üzeri temiz bir tülbent ile örtülmektedir. 15 gün boyunca bu şekilde bekletilmekte ve 15 günün sonunda sirke süzülmektedir. Daha sonrasında içerisinde kalan üzüm artıklarının da suyu iyice çıkarılmaktadır.

Sirke Nasıl Yapılır? 2

Oluşan sirkenin şaraplanmasını önlemek için içine bir miktar tuz, şeker, ekmek ve nohut konulmaktadır. Ağzı sıkı bir şekilde kapatılarak 45-60 gün süre ile bekletilmesi gerekmektedir. Sirke yapımı kolay olsa da bekleme süresi uzun olduğundan dolayı kişilerin sabırlı olmaları gerekmektedir.

Balzamik Sirke Nasıl Yapılır?

Sirke nasıl yapılır Maranki tarafından da sevenlere değişik yöntemler ile anlatmaktadır. Balzamik sirke diğer sirke çeşitlerine göre biraz daha farklı olmaktadır. balzamik sirke için gerekli malzemeler 2 litre üzüm sirkesi ve 1 çay bardağı kahverengi şeker olmaktadır. Büyük bir tencerenin içerisine üzüm sirkesi ve esmer şeker konulmakta ve kısık ateşte yoğun bir kıvama ve koyu bir renge gelene kadar pişirmek yeterli olmaktadır.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video