23 Temmuz 2024
Eğitim

KPSS Tercih Nasıl Yapılır?

Pek çok insan ilkokul serüveninin ardından atıldığı üniversite yolculuğunun sonunda KPSS sınavı ile karşılaşmaktadır. Üniversiteyi kazanmak kadar, devlet memuru olarak çalışmak da zordur. Alanında dersler almış pek çok öğrencinin tekrar KPSS gibi bir sınava hazırlanması zor gelir. Pek çok kişi fark eder ki, sınava hazırlanmak tercih yapmaktan çok daha kolaydır.

KPSS Tercih Nasıl Yapılır? 2

KPSS tercihi teknoloji standartlarında oldukça kolaylaştırılmıştır. Kişinin tüm haklarını öğrenebileceği şekilde hazırlanan yönetmeliğe göre tercih yapılacaktır. Tercihi stresli yapan, yazılacak olan şehirler ve elbette hayat planlamasıdır. Virgüllerin bir kişinin hayatını değiştirdiği bu sınavda heyecan tercihler açıklanana kadar son bulmayacaktır.

KPSS sınavı açıklandıktan bir süre sonra tercihler yapılmaya başlanır. Tercihlerin yapılacağı zamana kadar araştırmalar yapılır. Puanınızın daha önce hangi illerde ve pozisyonlarda yeterli olduğu hakkında iyi bir araştırma yapmanız gerekmektedir. Bu dönemde en dikkatli şekilde yapılması gereken şey KPSS Tercih Kılavuzun incelemektir. Tercih kılavuzu, internette içinde kaybolacağınız bilgi kirliliğinin içerisinden sıyrılmanızı sağlar.

KPSS tercihi yapılacağında seçeceğiniz kurum ve bölümün kontenjanlarını incelemeniz çok önemlidir. Kontenjanlar ve bir önceki senelerde alınan kişilerin puanları mutlaka dikkat etmeniz gereken şeyledir. KPSS önlisans tercih işleminde de tüm bu aşamalar dikkate alınmalıdır.

KPSS tercih yapma adım adım yazının kalanında anlatılacaktır. Bir profesyonel yardımı olmaksızın kendi tercihinizi kolaylıkla yapabilirsiniz.

  • Ösym’nin işlem takviminin bulunduğu sitede, tercih süresinin başlaması ile işlem yapabileceğiniz bir bölme açılacaktır. Genellikle en üstte ‘YENİ’ etiketiyle dikkatinizi çekecektir.
  • Üzerine tıkladığınızda ‘kurum ve kuruluşların kadro pozisyonları için 1. Yerleştirme – tercih’ ifadesinin yer aldığını bir kutu karşınıza çıkar. Tercih süresinin başlangıcı ve bitişi de kutuda yer almaktadır. Tek yapmanız gereken ‘Tercih Yap’ okuna tıklamanızdır.
  • Ardından TC kimlik numaranızı ve şifrenizi girerek kendi profilinize girmeniz gerekmektedir. Ösym için gerekli olan şifrenizi girmeniz gerekecektir. Unuttuğunuz taktirde 3 TL karşılığında yenileme şansınız da bulunmaktadır.
  • Yeni gelen sayfanın başında ‘Devlet personel başkanlığı bazı kurum ve kuruluşlarının kadro ve pozisyonlarına 1. Yerleştirme aday başvuru bilgileri’ şeklinde bir ifade yer almaktadır. Buranın size ait olan bilgilerle doldurulması gerekmektedir. TC Kimlik numarası ile başlayan bu listede, anne- baba adı ve nüfusla ilgili bilgiler yer almaktadır.
  • Ardından önünüze upuzun bir boş bir liste çıkacaktır. 30 adet tercih yapma hakkınız vardır. Bu listeyi daha önceden yaptığınız araştırmalar ve tamamen gönlünüzce doldurabilirsiniz. En üste yazmanız gereken tercihlerin daha önemli olduğunu, aralarında tutan bir tanesi olduğu taktirde onun geleceğini aklınızdan çıkarmayarak yapmalısınız. En üste birkaç tane gelmeyeceğini düşündüğünüz tercih yapabilirsiniz. Ardından gelme ihtimali olan ve gelebilecek olan bu tercihlerin arasında en çok istediklerinizi ilk sıraya koymalısınız.
  • Tüm tercihlerinizi yaptıktan sonra Başvuru Kontrol ve Ön İzleme Butonuna basarak, tercihlerinizi kontrol edin.
  • Başvuru Kontrol ve Ön İzleme butonuna bastığınızda Onayla butonu ile tercihiniz tamamlanmış olacaktır. Onayla butonuna bastığınız taktirde tercihlerinizin Ösym’ye bildirildiği ile ilgili bir bildirim alacaksınız.

KPSS Tercih Nasıl Yapılır?

KPSS Ön Lisans Tercihi Nasıl Yapılır?

KPSS ön lisans tercihi de normal KPSS tercihleri ile aynı doğrultuda yapılmaktadır. Kişinin yine bütün tercihleri iyi planlayarak yapması gerekmektedir. Ösym bünyesinde yapılan tüm tercihler birbirine benzemektedir. Ösym işlem sitesinde yer alan tercih seçenekleri içinden siteye giriş yapmalısınız. Ardından Ösym sitesi içerisindeki yönlendirmeler ile birlikte hata yapma riskinizi yok ederek, hatasız tercih yapabilirsiniz.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video