23 Temmuz 2024
Genel

Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır?

Bir yanda son zamanlarda çokça tanık olduğumuz bal kampanyaları, yanında araba, ev gibi çekilişleri promosyonlarla süslenen kavanoz kavanoz ballar ve bal bu kadar ucuz olur mu, acaba gerçek bal mı diye düşünen bizler. Her bir türü farklı farklı hastalıklara deva olan bal, hepimiz için vazgeçilmez. Fakat bu vitamin deposunu alırken  nelere dikkat etmek gerekir, saf ve gerçek bal nasıl anlaşılır?

Bal, arının var olma sebebidir. Emeğidir. Yaz aylarında 40 gün ömrü olan bir arı ömrü boyunca bir çay kaşığının %8 kadar bal üretebilmektedir. Ekmeğimize sürdüğümüz bir çay kaşığı bal için kaç arının çalışması gerektiğini siz düşünün. Bu kadar değerli, doğadan bu kadar ince elenerek temin edilen bal, maalesef değerli olmasının kurbanı olmaktadır.

Bu hem bal üreticilerine hem de biz tüketicilere zarar vermektedir. Burada yapılması gereken üreticilerin hakiki bal nasıl anlaşılır konusunda tüketicilere yardımcı olması, tüketicilerin de gerçek balı nasıl anlarız konusunda bilgi sahibi olması gerekmektedir.

Gerçek bal ile sahte balı tüketicilerin ayırt etmesi oldukça zor bir durumdur. Öyle ki bazı sahte ballar sadece glikozdan yapılırken, karışım oranları farklı olan ballarda piyasada dolanmaktadır. Bu nedenle önceliğimiz tanıdığımız, bildiğimiz üreticiden ihtiyacımızı temin etmek olmalı.

Veya saf ve gerçek bal nasıl anlaşılır diye sorunların en çok güvenebileceği yer laboratuvarlardır. Konusunda uzmanlaşmış olan laboratuvarlar çeşitli tetkiklerle balın gerçek mi sahte mi olduğunu anlayabilmektedirler.

Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır?

Her ne kadar ayırt etmek zor olsa da evde kendi imkanlarınızla yapabileceğiniz bazı testlerle gerçek balı nasıl anlarız sorusuna cevap verebiliriz.

Öncelikle bala baktığımızda rengine dikkat etmeliyiz. Sahte balın rengi daha açıktır.

Bal keskin bir üründür. Şekerle yapılan ürünlerden farklı olarak fazla yendiği zaman boğazda yanma yapar.

Gerçek balın yoğunluğu çoktur ve akışkanlığı süreklidir. Kavanozdan kaşığınıza aldığınızda kavanoza doğru sürekli akacaktır. Eğer kesik kesik akarsa sahte baldır.

Bilinenin aksine bal kristalize olur. Soğuk havada zeytinyağının donması gibi kavanozun alt kısımları donarsa gerçek bal sahibisiniz demektir.

Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır? 1

Buzdolabında bir ay bekleyen balın tereyağı veya krem kıvamına gelmesi gerekmektedir. Aksi halde sahte baldır.

Hakiki bal nasıl anlaşılır sorusunun bir cevabı da gerçek balın yanmayacağıdır. Glikozdan yapılan sahte bala ateş tutmanız durumunda yanacaktır.

Her balın kendine özgü özellikleri olması nedeniyle saf ve gerçek bal nasıl anlaşılır sorusuna cevap verebilmek alanında uzman kişilerin yapabileceği bir iştir. Örneğin, kestane balı ve çam balı neredeyse kristalize olmazken, ayçiçeği balı ve pamuk balı çok hızlı bir şekilde kristalize olur.

Gerçek Bal Nasıl Anlaşılır? 3

Gerçek bala sahip olmanın en iyi yolu üzerinde testlerinin yazılı olduğu balları almak veya güvenilir, tanıdık bir üreticiden almaktır. Ayrıca gerçek balı nasıl anlarız diye düşündüğümüzde balın fiyatına bakmakta bize bir ön fikir verebilecektir. Piyasa fiyatına göre aşırı derecede fark gösteren balların sahte olma ihtimali yüksektir. Bu balları alırken çok daha dikkatli davranmalıyız.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video