24 Temmuz 2024
Evcil Hayvanlar

Muhabbet Kuşu Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olan hayvanlar, sadece et ve süt ürünleri olarak değil, bir dost, bir arkadaş olarakta bizlere yardımcı olmaktadır. Özellikle şehir hayatını yaşayan insanlar için besleyebileceğimiz daha doğrusu arkadaş edinebileceğimiz evcil hayvan türü seçenekleri azalsa da seçeneklerimiz arasındakiler bize monoton hayatımızı renklendirmeye yetmektedir.

Bu seçeneklerden belki de en güzeli muhabbet kuşlarıdır. Bir muhabbet kuşu almayı düşünüyorsanız makalemizde cinsiyetlerine göre muhabbet kuşlarının özellikleri ve muhabbet kuşu cinsiyeti nasıl anlaşılır konularında bilgileri bulabilirsiniz.

Muhabbet kuşları bakımı kolay ve zararsız olması ile birlikte, evinizde sürekli size seslenen bir ses olarak neşe kaynağı olmaktadır. Muhabbet kuşu beslemeye karar verdiğimizde aklımıza ilk gelen, hangi renk alacağımızı düşünmektir. Aslında bu konudan daha önemli olan konu cinsiyet konusudur.

Çünkü muhabbet kuşlarının özellikleri cinsiyetlerine göre değişmektedir. Bu noktada muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımı yapmamız gerektiğini söyleyebiliriz. Ayrıca bir çift muhabbet kuşunuzun olmasını ve yumurtlamalarını istersenizde yine bu ayrımı yapmak zorundayız.

Muhabbet Kuşu Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?

Kuşların dişi veya erkek olduğunu nasıl anlarız veya anlayabilirmiyiz diye tereddüt etmenize gerek yok. Çünkü muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımı yapmak sanılanın aksine oldukça kolaydır. Bunun için muhabbet kuşlarının gagalarının üzerindeki gagadan farklı renkte olan ve burun deliklerinin bulunduğu cere denilen bölümü incelememiz gerekmektedir.

Yavru olmayan, yani 4-6 ayı geçmiş olan muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımı yaparken bu yöntem etkin sonuç vermektedir. Cere bölmesi mavi ve tonları olanlar erkek, sarı ve tonları olanlar ise dişidir.

Cere rengi genelde mavi ve lacivert renkte olan erkek muhabbet kuşlarının beyaz ve sarı renkli olanlarında nadirende olsa mor ve pembe cere rengi görülebilmektedir. Erkeklerde cere rengi 4-6 aydan sonra sabit kalarak değişkenlik göstermez.

Muhabbet Kuşu Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır? 2

Cere rengi sarı ve tonları olan dişi muhabbet kuşlarının cere rengi dönem dönem değişkenlik gösterebilmektedir. Öyleki kızgın bir muhabbetkuşunun ceresi giderek koyulaşır ve kırmızıya yakın bir tona gelebilir. Kızgınlığının en yoğun olduğu dönemde kahverengi olabilen cere rengi, kızgınıktan sonra beyaza dönüşmektedir.

Yavru kuşların dişi veya erkek olduğunu nasıl anlarız? Yavru muhabbet kuşlarında cere renkleri birbirine benzer.Bu nedenle cere renklerini daha dikkatli incelememiz gerekmektedir. Yavru muhabbet kuşlarında cinsiyet ayrımı yapmak için burun deliklerinin etrafına bakmamız gerekmektedir.

Muhabbet Kuşu Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır? 3

Burun deliklerinin çevresi beyaz olup cere rengi mor veya pembe olanlar dişi muhabbet kuşlarıdır. Erkek muhabbet kuşlarında ise burun deliklerinin çevresi ve cere renginin tamamı mor veya pembedir.

Dişi Muhabbet Kuşu Özellikleri

Yuvayı dişi kuş yapar deyiminin en önemli göstergesidirler. Daha otoriter olan dişi muhabbet kuşları, kısa kısa ve daha gür öterler. Isırma alışkanlıkları daha baskın olan dişi muhabbet kuşlarının bu özelliği, genlerinde yer alan yuva yapma içgüdüsüdür. Doğal yaşamda ağaçların içerisini oyarak yuva yapmaları bu özelliğinin ortaya çıkmasına sebep olmuştur.

Dişi Muhabbet Kuşu Özellikleri

Erkek Muhabbet Kuşu Özellikleri

Erkek muhabbet kuşları dişilere oranla daha sosyal ve konuşmaya daha yatkındır. Ötüşleri daha uzun olan erkekler dişilere göre daha iri yapılı ve tüyleri daha parlaktır. Öterken kafasını sallayan erkek muhabbet kuşları dişilere oranla daha hareketlidir.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video