13 Temmuz 2024
Genel

Hakiki Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Ülkemizin en büyük zenginliklerinden biridir zeytin ağacı. Özellikle ege bölgesinde yetişen zeytin binlerce yıllık bir geçmişe sahiptir. Ege bölgesine yaptığınız ziyaretlerde buram buram zeytinyağı kokusu alırsınız. Neler yapılmaz ki bir zeytin ağacı meyvesinden… Öncelikle zeytinyağı en temel ham maddedir. Peki sofralarımızın vazgeçilmezi olan zeytinyağı ile ilgili yeterince bilgili miyiz?

Zeytinyağı dendiğinde sofralarımızın en vazgeçilmezi olduğunu söyleyebiliriz. Ancak bunun yanı sıra saf zeytinyağı cilde uygulandığında güzellikle birlikte çeşitli cilt rahatsızlıklarının tedavisinde de etkilidir. Bugün marketlerde çok çeşitli markalar halinde bizlere sunuluna zeytinyağınının kalitesi nedir,

Halis Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Zeytinyağının kalitesini belirleyen en başlıca etken elde edilme şeklidir. En iyi zeytinyağı rafine edilmemiş olandır. Natürel olarak adlandırılan , zeytin ağacı meyvesinin kendine özgü niteliklerini bozulmadan elde edilmiş, kendine has tat ve kokuda , oleik asit oranı % 3 den az olan , gerçek bir meyva suyudur.

Zeytinyağı üretiminde çeşitli aşamalardan geçilir. TSE’ye göre 4 çeşit zeytinyağı vardır: Sızma (kusursuz), doğal (az kusurlu), doğal birinci (az kusurlu), lampant (kusurlu).

Zeytin taneleri, yağ randımanı ve kalitesi açısından yeterli olgunluğa geldiği zaman, hasat edilerek bekletmeksizin zeytin sıkma tesislerine getirilerek, kimsayal bozulmaya yol açmayacak şekilde bir an önce işlenmesi gerekmektedir. Zeytin işlenmeye geçmeden önce yapraklarından ayrılır, yıkanır, kırılır, yoğrulur, katı ve sıvı ayrımına girer son aşamada ise sıvı / sıvı faz ayrımı yapılır.

Halis Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Zeytin işlenmeden önce taş, toprak ve yabancı maddelerden arındırılması ve mutlaka yıkanması gerekmektedir. Yabancı maddeler yağın kalitesini düşürdüğü gibi, tat ve koku gibi duyusal özellikler üzerinde de olumsuz etki oluşturur.

Elde edilen zeytinyağının asit oranına göre sınıflandırması yapılır. Zeytin ağacının bulunduğu toprak özelliği, yağış alış, toplanma şekli gibi özellikler ve gübreleme ve kullanılan tarım aletleri vs. birçok faktör zeytinyağı asidi üzerinde etkilidir. Basit bir test olarak şunu söyleyebiliriz örneğin asidi düşük olan zeytinyağı boğazımızı biraz yakar; ancak bu tarz zeytinyağı vitamin ve mineral bakımından oldukça zengindir.

İyi zeytinyağı nasıl anlaşılır? Soframıza ulaşan yağlardan asit oranı “1”in altında olanlar en kalitelileridir. Asit oranı arttıkça yağın kalitesi de düşmektedir. Tabi fiyat da değişmektedir.

Halis Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır? 1

Sahte Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Zeytinyağının rengi içine konduğu malzemeye göre yeşil sarı arası değişebilir. Yeşil rengi veren yapısında binde 10 (ppm)’ye dek yeşil renk verici-klorofil barındırmasından gelir. Sarı renkteki yağda bu rengi veren yapısındaki sarı renk veren-karotin’dir.Halk arasında zeytinyağının niteliği ile rengi arasında bir bağlantı kurulsa da gerçekte rengin yağın niteliği üzerine hiç bir etkisi yoktur.

Bunun yanında süzülmemiş zeytinyağı bulanık görünür. İşte size zeytinyağı doğal mı sahte mi test etmek için bir yöntem: Bir çay bardağının içine yarısına gelecek şekilde yağınızı koyun. Üzerine bir yemek kaşığı dolusu tuz ruhu ekleyin ve karıştırın. Eğer karışımın rengi sarı ise yağ katışıksızdır, saf ve doğaldır. Eğer çay rengine dönüşüyorsa karışımdır, sahtedir, o yağı kullanmayın.

Sahte Zeytinyağı Nasıl Anlaşılır?

Yalnız burada önemli bir uyarı: Tuz ruhu HCl-Hidroklorik asittir. Ayakyolu-tuvalet temizleyici olarak kullanılır. Bir zehirdir. Elinize ya da giysinize dökülürse hemen bol suda yıkayın.  Ulaşılmayacak yerlerde saklayın.

Hakiki Zeytinyağı Donar mı?

Zeytinyağı donar çünkü içerisinde yüksek moleküllü bileşikler bulunmaktadır. Saf zeytinyağları  rafine işlemi görmeden geldiğinden içinde çeşitli bileşenleri ve yağ asidlerini bulundurmaya devam eder. Bu nedenle  ısı düştüğünde zeytinyağı pelteleşmeye beyaz tanecikli hale gelmeye başlar ve uzun süre soğukta kalırsa donar. Normal oda sıcaklığına kavuştuğu zaman eski haline döner.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video