24 Temmuz 2024
Sağlık

Gluten Testi Nasıl Yapılır?

Çölyak hastalığı bağışıklık sistemini etkileyen ve buğday, çavdar, yulaf ve diğer tahılların içerisinde bulunan glutene karşı gösterilen aşırı duyarlılık nedeniyle görülmektedir. Hastalığın tanısı için mutlaka gluten testi yapılır.

Gluten Testi Nasıl Yapılır? 2

Çölyak Hastalığı Belirtileri

Bağırsaklarda sindirilemeyen proteinler nedeniyle ortaya çıkan villüs bakterileri kansızlık ve karın ağrısı şikayetleri meydana getirmektedir. Bunun yanında ishal,, kabızlık, yorgunluk ve eklem ağrıları çölyak hastalığının belirtileri arasındadır.

Test Nasıl Yapılır?

Genel olarak hastalığın tanısında öncelikle kansızlık olup olmadığı araştırılır. Bunun için ise kan testleri yapılır.Ayrıca endoskopi ve ince bağırsak biyopsileri de uygulanır. İltihaplanma değerlendirmesi yapılır. Protein ve kalsiyum seviyeleri de araştırılır.

Gluten Testi Nasıl Yapılır?

Böbrek ve karaciğerin durumları ise mutlaka uzmanların isteğine göre kontrol edilebilir. Kanda yapılan incelemelerden sonra mutlaka bağırsak biyopsisi yapılır ve kesin tanı konur. Gluten testlerinin yanlış yapılmaması ve tanının konulamamasına karşın bu testlerin mutlaka çölyak araştırma merkezlerinde yapılması gerekir.

Çölyak hastalığı genetik olarak dahi geçebileceği için aile bireylerinin mutlaka test yaptırması gereklidir. Bununla birlikte hastaların gluten intoleransı teşhisi konulduktan sonra glutensiz diyeti uygulaması gerekir.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video