13 Temmuz 2024
Genel

Gümüş Nasıl Anlaşılır?

Hayatımızın her noktasında mutlaka karşımıza çıkan bir madde olan gümüş, bilinen en sağlık maddelerden biridir. Anti bakteriyel özelliği bulunan gümüş, bu özelliği ile mutfak eşyalarında özellikle çatal, kaşık ve bıçak setlerinde, takı ve aksesuarlarda bolca kullanılmaktadır.

Pazarının geniş olması ve değerli olması nedeniyle gümüşünde,  altında olduğu gibi sahteleri bolca piyasada bulunmaktadır. Peki biz bunu nasıl tespit edebiliriz? Gümüşün gerçek olduğu nasıl anlaşılır veya sahte gümüş nasıl anlaşılır diye düşünüyorsanız okumaya devam edelim.

Alışveriş yaparken kendi tespitinizi yapabileceğiniz veya size gerçek gümüş nasıl anlaşılır diye soranlara fikir beyan edebileceğiniz bilgileri derlemeye çalıştık.

Gümüşler, işlenirken kullanılacağı alana göre diğer maddelerle karıştırılarak üretilmektedir. Bu özellik altında olduğu gümüşte de farklı ayarların ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Ülkemizde genelde 925 ayar olarak kullanılan gümüşün bu bilgisi ürün üzerinde belirtilmek zorundadır. Gümüşün gerçek olduğu nasıl anlaşılır sorumuza en büyük yardımcı özellik bu noktadır.

Öncelikle güvendiğimiz, bildiğimiz, tanıdığımız satıcıların tercih edilmesi ürünü alırken ve aldıktan sonra çıkabilecek sorunlara karşı kendimizi daha güvende hissetmemizi sağlayacaktır. Böyle bir imkanınız yoksa ümitsizliğe kapılmanıza gerek yok.

Gümüş Nasıl Anlaşılır? 1

Az önce bahsettiğimiz gümüşün ayar bilgisi bize gerçek gümüş nasıl anlaşılır sorumuzu cevaplıyor. Gümüşün ayar bilgisi ürünün bir yerine mutlaka yazılmıştır. Ürünü inceleyerek bu bilgiyi bulmamız gerekiyor. Eğer ayar bilgisi yoksa ürünün sahte olma ihtimali yüksektir.

En güvenilir yöntem ayar bilgisini kontrol etmek olsa da, bu yöntem tek başına yeterli olmamaktadır. Çünkü gümüşü taklit edenler bu ayar bilgisini de taklit edebileceklerdir. Ayrıca, kullanılmış ürünlerde bu ayar bilgisi zamanla aşınmış ve silinmiş olabilmektedir. Bu durumda sahte gümüş nasıl anlaşılır diye beynimizde bir soru belirecektir.

Gümüş kendine has özgül ağırlığı olan bir madendir. Bu nedenle diğer sahte ürünlerden daha ağırdır. Hassas bir terazide veya iki elimizi kullanarak alacağımız ürünü ve taklit ürünlerin ağırlığını karşılaştırabiliriz. Ürünü alırken kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise mıknatıs yöntemidir.

Gümüş Nasıl Anlaşılır? 2

Gümüş yapısı itibari ile mıknatıs tarafından çekilmez. Eğer mıknatıs alacağınız ürünü  çekiyor ise kesinlikle sahte bir ürün almak üzeresiniz.

Sahte gümüş nasıl anlaşılır sorusuna bir cevapta temiz bir kağıt bulabiliriz. Şüphelendiğimiz bir durumda beyaz bir kağıda ürünümüzü sürttüğümüzde gerçek gümüş ise kurşun kalem izine benzer bir iz bırakacaktır. Eğer böyle bir iz yoksa ürünün sahte olduğundan şüphelenebilirsiniz.

Gümüş Nasıl Anlaşılır? 3

Gümüşün gerçek olduğu  nasıl anlaşılır diye düşünenlere bir test yöntemi de çizik atma yöntemidir. Ürünün görünmeyen bir bölgesine çizik attığımızda eğer altından yine aynı renk devam ediyorsa ürünümüz gerçektir. Farklı bir renk çıkıyorsa ürünümüz sahtedir.

 

Gümüşler, kullanımları esnasında kükürt ve ter gibi nedenlerle kararabilirler. Bu durum sizi yanıltmamalıdır. Bu gümüşün doğasında olan bir durumdur. Bahsettiğimiz testler size bu noktada yardımcı olacaktır.

Gümüş ve altın değerli madenlerdir. Bu ürünleri alırken mümkün olduğunca güvendiğimiz yerlerden almaya özen göstermeliyiz. Ancak, zorunlu durumlarda  mıknatıs, kağıt ve çizik yöntemlerini kullanabiliriz. Bu bilgileri çevremizdekilere paylaşarak gerçek gümüş nasıl anlaşılır, sahte gümüş nasıl anlaşılır konularında kamuoyu oluşturarak, sahte ürün dolaşımı zorlaştırabiliriz.

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video