23 Temmuz 2024
Genel

Halıdaki Oje Lekesi Nasıl Çıkar?

Oje lekesi temizlenmesi zor ve zahmetli lekelerden biridir. Özellikle oje lekesi çıkarma için yapılan teknikler lekenin daha fazla işlemesine sebep olabilmektedir. Oje dökülür dökülmez müdahale etmek ojenin yayılmasına neden olacağı için çok hızlı bir şekilde kurutma işlemi yapmak daha kolay bir yöntem olacaktır.

Halıdaki Oje Lekesi Nasıl Çıkar? 1

Oje lekesi halıdan nasıl çıkar bu konu hakkında birçok kişi bilgi sahibi olmak isteyebilir. Halı dışında da farklı yerlere bulaşan oje lekelerinin temizlenmesi için aynı yöntem denenebilir.

En zor lekelerden biri olarak bilinen halıdaki oje çıkarma için ojenin tamamen kuruması ya da donması gerekmektedir. Bunun için önce halıya dökülen oje lekesinin üzerine buz koyularak ojenin donması sağlanır. Halıdan oje çıkarma yöntemine başlamadan önce ojenin buz ile dondurulması işlemi kolaylaştıracaktır.

Donan ojeyi sert bir fırça ile temizlemek daha pratik olacaktır. Fırçaladıkça donan oje parçaları dökülür. Bu sayede halıdaki oje lekesi çok fazla renk bırakmadan üzerine aseton kullanılarak temizlenecektir.

Halıdaki oje lekesinin çıkartılması için diğer uygulanan yöntem ise asetonlu havlu ile baskı yaparak daha sonra leke çıkarıcı kullanmaktır. Oje lekesinin üzerine bol miktarda aseton dökülür ve pamuklu emici bir bez üzerine kapatılır.

Halıdaki Oje Lekesi Nasıl Çıkar? 2

Beş dakika aralıklar ile pamuklu bezin temiz yeri lekenin üzerine koyulur. Halıda dağılan oje lekesinin temizlenmesi için son olarak halı üzerine leke çıkarıcı dökülür ve nemli bir bez ile halı silinir.

İşlem sonrasında duru su ve nemli bez ile tamamen temizlenerek halının kuruması için beklenilir. Halı kuruduktan sonra herhangi bir oje lekesi halı üzerinde kalmayacaktır. Özellikle derin temizleme yöntemi olan bu işlem halı üzerinde renk farklılıklarına sebep olabilir. Halı üzerinde oje temizlemesi yapılan bu yöntem diğer oje çıkarma işlemlerinde de uygulanabilir.

Etiketler

Leave feedback about this

  • Quality
  • Price
  • Service

PROS

+
Add Field

CONS

+
Add Field
Choose Image
Choose Video